Sonyn tv internettiin ethernetin kautta?

sony prkl

Meillä on Sony Bravia-tv (n. 2010 mallia), joka on aikaisemmin ollut yhteydessä langattomaan kotiverkkoon Sonyn usb-nettisovittimen kautta. Nyt ilmeisesti usb-sovitin sanoi sopimuksen irti, ja Sony ei enää niitä valmista. Kaupassa neuvoivat, että vaihtoehtoisesti nettiyhteyden voisi muodostaa Ethernet-liitäntään tulevan laitteen avulla.

Verkkokauppa.comista myivät tämän: http://www.verkkokauppa.com/fi/product/1515/dhrnn/Netwjork-300Mbps-WLAN-tukiasema-musta-langaton-palomuuri-rei , ja sanoivat, että asentaminen on helppoa. Mutta...

Kytkin laitteen ensin läppärin kylkeen kaapelilla, ja pääsin asennussivuille. Asennussivun "helppo" versio pyysi verkon salasanaa ja sillä siisti - muu piti löytyä automaattisesti. Kytkin siis boksin tämän jälkeen televisioon ja tein langallisen verkon asennuksen (langaton tv:ssä tarkoittaa sitä rikki mennyttä usb-yhteyttä). Käytin automaattisia asetuksia, ja lopputulos on, että tv ilmoittaa ettei internetyhteyttä ole.

Osaisiko joku auttaa, mitä tässä pitäisi ruveta tekemään? Uuden television ostaminen ei ole ensisijainen ratkaisu ongelmiimme. :)

2

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • verkkis prkl

      Toi on kyllä tavallinen wlan-reititin/tukiasema, sulla varmaan on vastaava jo ennestään. Sinne tv:n perään pitää laittaa ethernet-muunin tms. kikkare.
      esim: Netgear WNCE2001 Universal WiFi Internet Adapter

      • sony prkl

        No niin, jo minä vähän ihmettelinkin, kun missään ohjeissa ei puhuttu tällaisestä käyttötarkoituksesta mitään. Meille Gigantissa itseasiassa annettiin tuo Netgearin nimi, mutta heillä ei sitä ollut varastossa, ja Verkkokaupassa sitten sanottiin, että tuo meille myyty vekotin hoitaa saman homman, murr... Eli uusiksi meni, miljoona kiitosta avusta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      83
      10105
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      130
      7981
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6027
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      56
      4152
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4030
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4005
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3689
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      60
      3102
    9. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3080
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3077
    Aihe