Verenpainetauti

riittasisko

Onko kukaan oikeest saanut apua verenpainetautiin luontaistuotteista. punariisistä olen kuullut mutta sen valmistustapa herättää epäluuloja ainakin minussa. Syön terveellisest enkä ole ylipainoinen. Liikuntaa myös harrastan riittävästi, verenpaine vaan on ja pysyy ikää on 50v. kertokaa omia kokemuksia

11

556

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riskipeliä

      Onnekis olkoon. Suomessa on hyvin vähän 50-vuotiaita, jotka liikkuvat eivätkä ole ylipainoisia. Onko selvitetty, että verenpaineen takana ei ole mitään vakavaa sairautta? Muita tekijöitä voivat olla kova suolan käyttö, alko ja tupakk. Jos nämä on mukana, niin pois vaan. Mutta voi olla, että on geneettinen taipumus korkeaan verenpaineeseen.

      Punariisissä on statiineja, mutta jos ei muuta ongelmaa ole, niin on turha riski ruveta käyttämään sellaisia.Etenkin kun valmistuksesta, pitoisuuksista, annostuksista ja sivuvaikutuksista ei voi olla ihan varma.

      • riittasisko

        Unohdin sanoa että en tupakoi enkä käytä alkoholia. suolan olen kans jättänyt pois ruuan valmistuksesta. Työni on ollut kylla tressaavaa siihen on vaikea saada muutosta.d-vitamiinia ja magnesiumia myös olen ottanut purkista. Pitänee vielä tarkista d-vitamiinin määrä, c-vitamiinista tuli kovat vatsanväänteet sen pitää yrittää ottaa ruuasta.


    • puhdistamaton merisu

      Matala D-vitamiinitaso aktivoi munuaisten angiotensiinijärjestelmää, mikä taas on tehokkain verenpainetta nostava tekijä.


      " D-vitamiinin puute on jo aikaisemmin yhdistetty verenpainetautiin, mutta nyt uusi amerikkalainen tutkimus viittaa siihen, että puutos liittyy myös lievään verenpaineen kohoamiseen. Raportin julkaisee Kidney & Blood Pressure Research -lehti (2012). Suomalainen D-vitamiinin viranomaissuositus on aivan liian pieni, se tulisi nostaa vähintään kymmenkertaiseksi nykyisestä. Riittävä saanti ehkäisisi monia merkittäviä kansantauteja ja jarruttaisi niiden kulkua. D-vitamiini säästäisi miljardeja euroja vuodessa.
      Tutkimus oli osa suurta kansallista terveyshanketta, nimeltään 3rd National Health and Nutrition Examination Survey. Tulosten mukaan vähiten D-vitamiinia veressä olevilla ihmisillä (alin neljännes) oli 48 % suurempi todennäköisyys sairastua esiverenpainetautiin kuin niillä, joiden seerumin D-vitamiinin pitoisuus (S-D-25) oli suurin (ylin neljännes).
      Esiverenpainetauti (prehypertensio) on tila, jossa systolinen paine on 120–139 mmHg tai diastolinen paine on 80–90 mmHg. Tila voi edetä varsinaiseksi verenpainetaudiksi, jossa lukemat ovat vähintään 140/90 mmHg. Yhdysvaltain hallituksen arvion mukaan noin 30 % amerikkalaisista naisista ja miehistä potee esiverenpainetautia. Sen syyt eivät ole kaikki vielä selvillä, mutta siitä syytetään muun muassa ylipainoa, liikunnan puutetta, tupakointia, runsasta alkoholin käyttöä ja sukuhistoriaa. Esiverenpainetauti lisää myös riskiä saada valtimonkovetustauti, sydänkohtaus, sydämen vajaatoiminta, aivohalvaus ja munuaisvika.
      Tutkimuksessa seurattiin 9 215 yli 20-vuotiaan henkilön terveydentilaa. Peräti 3 712 henkilöllä (40 %) todettiin esiverenpainetauti. Siihen liittyi pieni S-D-25-lukema, joka oli riippumaton sukupuolesta, rodusta, painoindeksistä (BMI), seerumin kolesterolista, C-reaktiivisesta proteiinista (CRP) ja munuaisten toiminnasta. Tutkittujen henkilöiden otos oli niin suuri, että se edustaa hyvin yhdysvaltalaista väestöä kokonaisuudessaan.
      Luonnon D-vitamiini on hyvin halpaa, korostavat tutkijat. Auringonvalo on tärkein D-vitamiinin lähde, mutta se muodostaa paljaassa ihossa D-vitamiinia vain silloin, kun aurinko paistaa niin korkealta, että ihmisen varjo on lyhyempi kuin hän itse. Ravinnossa eniten D-vitamiinia on rasvaisissa kaloissa, kananmunissa ja sienissä. Ravinnosta saadaan kuitenkin liian vähän D-vitamiinia, 3–5 mikrogrammaa (µg) päivässä. Siksi Suomenkin viranomaiset suosittavat nykyään koko väestölle D-vitamiinia purkista ympäri vuoden. Suomessa lastenlääkärit vaativat nostamaan lastenkin saantisuosituksen 50 µg:aan päivässä. Se voi ehkäistä lapsia sairastumasta myöhemmin elämässään diabetekseen, sydän- ja verisuonitauteihin, syöpään ym. kansantauteihin. D-vitamiini torjuu myös virus- ja bakteeri-infektioita ja lyhentää niiden kestoa, osoittavat monet uudet tutkimukset. "
      http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2236


      Voi Hyvin 2/2012 lehdessä on lääkärin artikkeli verenpaineen hoidosta elintavoilla eli mene kirjastoon lukemaan lehti.


      Euroopan Unionin elintarviketurvallisuuselin EFSA nosti D-vitamiinin turvallisena päiväannoksena pidetyn nuorten (11–17 v) ja aikuisten rajan 50 mikrogrammasta (µg) 100 µg:aan. Huippuvarovainen EFSA päätyi tähän tulokseen käytyään läpi uudet D-vitamiinitutkimukset. Vauvojen rajana on nyt 25 ja 1–10-vuotiaiden rajana 50 µg päivässä. Lausunnossa mainitaan, että edes 250 µg päiväannoksella ei löydetty mitään haittavaikutuksia.
      http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2813.htm

      " Tässä tänä vuonna julkistetussa satunnaistettuihin ja kontrolloituihin tutkimuksiin perustuvassa meta-analyysissä C-vitamiini alensi systolista verenpainetta noin 5 elohopeamillimetriä ja diastolista verenpainetta lähes 2 elohopeamillimetriä korkeasta verenpaineesta kärsivillä. "
      http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22492364?dopt=Abstract

      C- ja D-vitamiinin sekä magnesiumin ja Omega-3 rasvahappojen puute on mm. Suomalaisten yleisin ravitsemuksellinen puutos.

      C-vitamiinia 500-1000mg / vrk
      D-vitamiinia 50-125µg / vrk
      Magnesium (sitraattia) 200-400mg/vrk
      Omega-3 rasvahappoja

      D-vitamiinit saa kympillä iHerbistä.

      Muut saa todella edullisesti Citymarketin luontaistuotehyllystä.

      Eli kuukausihinnaksi tulee n. 5€.



      Ja kohtuudella merisuolaa ruuassa.

    • Omega 3

      Omega 3 rasvoja tarvitaan

      "Tutkimusten mukaan juuri EPA ja DHA ovat merkityksellisimpiä omega3-rasvahappoja terveydellemme. Kalaöljystä saatavat EPA ja DHA parantavat mm. hedelmällisyyttä, edesauttavat sikiön, sekä kasvavien lasten aivojen ja silmien normaalia kehitystä, ylläpitävät parempaa keskittymis- ja oppimiskykyä niin lapsilla kuin aikuisillakin, alentavat riskiä sairastua sydän- ja verisuonitauteihin, alentavat korkeaa verenpainetta, ehkäisevät rytmihäiriöitä, ennaltaehkäisevät astmaa ja allergioita, sekä lievittävät niiden oireita, helpottavat reumaattisen niveltulehduksen oireita. EPA ja DHA vähentävät kroonista tulehdusprosessia elimistössä, jolloin niillä on ennaltaehkäisevä vaikutus kaikkiin kroonisiin tulehdussairauksiin.
      Omega3-rasvahappojen päivittäisen saannin turvaamiseksi meidän tulisi nauttia esim. rasvaista lohta (ei rehulla kasvatettua, vaan luonnossa kasvanutta) 150 g päivässä. Useimmille se on mahdotonta. Niinpä helpoin ja turvallisin tapa turvata päivittäinen omega3-rasvahappojen saanti on nauttia rasvaisen kalansyönnin lisäksi kalaöljyä."

      http://www.amplia.fi/?x103997=143629

      • riittasisko

        Kiitokset kaikille asiantuntevista tiedoista. Olen ottanut Omega-3 kapseletia 2-3kpl päivässä. Yksi kapseli sisältää 500mg kalaöljyä ja 3-kapsilia EPA 270mg ja DHA 180mg onkaha tämä nyt riittävä annos. On aika vaiketietää mikä annos on se oikea elikkä onkohan tämä nyt sitten riittävä tän omega-3:n suhteen. Kalaa syön noin 2-kertaa viikossa seitiä, silakoita, merilohta pääasiassa. Tuo merilohi on kasvatettua onkaha se nyt sittenkin epätervellistä. Kasvatetun kirjolohen olen poistanut ruokavaliosta.


      • Omega 3
        riittasisko kirjoitti:

        Kiitokset kaikille asiantuntevista tiedoista. Olen ottanut Omega-3 kapseletia 2-3kpl päivässä. Yksi kapseli sisältää 500mg kalaöljyä ja 3-kapsilia EPA 270mg ja DHA 180mg onkaha tämä nyt riittävä annos. On aika vaiketietää mikä annos on se oikea elikkä onkohan tämä nyt sitten riittävä tän omega-3:n suhteen. Kalaa syön noin 2-kertaa viikossa seitiä, silakoita, merilohta pääasiassa. Tuo merilohi on kasvatettua onkaha se nyt sittenkin epätervellistä. Kasvatetun kirjolohen olen poistanut ruokavaliosta.

        Oikeasta kalaöljyannoksesta on kaikenlaista tietoa.

        Meillä syödään Mölleriä.

        Möller sydämmelle on hyvä koostumus ja sitä ostetaan seuraavaksi.

        Kasvatetussa kalassa on huonoa rasvaa ja D-vitamiinia ei juuri lainkaan.

        Syö villiä kalaa.

        Vaihda ruokasuolasi merisuolaan, vuorisuolaa, kristallisuolaan tai johonkin muuhun.

        Älä käytä teollisia suolavalmisteita eli tee itse ruokasi ja leivo leipäsi, jos leipää syöt.

        Tee itse voiöljysekoitus ja mausta maun mukaan.

        Levittyvä levite:


        100g voita (suolaton)
        1 dl kylmäpuristettua (luomu) oliiviöljyä
        0,5-1 dl vettä

        Huoneenlämpöisenä tehosekoittimessa sekoitetaan ainekset keskenään ja eikun nauttimaan. Merisuolaa tai muuta luonnollista suolaa maun mukaan. Voi myös käyttää erilaisia yrttejä ja mausteita maustamiseen.

        Muita levitteitä: sulatejuusto, tuorejuusto, tomaattisalsa, oliiviöljy, avokado, pähkinä, manteli jne...


      • riittasisko
        Omega 3 kirjoitti:

        Oikeasta kalaöljyannoksesta on kaikenlaista tietoa.

        Meillä syödään Mölleriä.

        Möller sydämmelle on hyvä koostumus ja sitä ostetaan seuraavaksi.

        Kasvatetussa kalassa on huonoa rasvaa ja D-vitamiinia ei juuri lainkaan.

        Syö villiä kalaa.

        Vaihda ruokasuolasi merisuolaan, vuorisuolaa, kristallisuolaan tai johonkin muuhun.

        Älä käytä teollisia suolavalmisteita eli tee itse ruokasi ja leivo leipäsi, jos leipää syöt.

        Tee itse voiöljysekoitus ja mausta maun mukaan.

        Levittyvä levite:


        100g voita (suolaton)
        1 dl kylmäpuristettua (luomu) oliiviöljyä
        0,5-1 dl vettä

        Huoneenlämpöisenä tehosekoittimessa sekoitetaan ainekset keskenään ja eikun nauttimaan. Merisuolaa tai muuta luonnollista suolaa maun mukaan. Voi myös käyttää erilaisia yrttejä ja mausteita maustamiseen.

        Muita levitteitä: sulatejuusto, tuorejuusto, tomaattisalsa, oliiviöljy, avokado, pähkinä, manteli jne...

        Kiitos vastauksesta.

        Käytän vuorisuolaa ja vogelin luomu yrttisuolaa,näitäkin vain vähän
        Tuo voi ja öljyseos on tuttu tein kun lapset oli pieniä. Nyt käytän pääosin voita ja vähän oliiviöljyä ruuan valmistuksessa. Teen kaiken ruokani itsen en käytä minkäänlaisia eineksiä. Kasvata itse luomuvihanneksia käytän luomutuotteita mahdollisuuksien mukaan. Leipää syön todella vähän ja senkin 100% kokojyväruisleipää. Luomumu kaura ja ohrahiutalepuuroa mutta harvemmin. Syön mielestäni terveellisesti ja otan mielelläni uutta tietoa vastaan. Kiitos tuo Levittvä levite resepti on tosi hyödyllinen muillekin lukijoille. Kirjoitan sen ylös vastaisuuden varalle myös itselleni.


    • 100µg
    • Hyötybakteerit on ko

      va sana verenpaineen normalisoimisessa!


      .............Huomioi tämä:
      - Verenpainetautia sairastava. Kun rupeat syömään mhb.ta päivittäin, niin seuraa verenpainettasi viikottain ja kun verenpaineet normalisoituvat pikkuhiljaa, niin vähennä synteettistä verenpaine-lääkitystä portaittain lääkärisi valvonnassa.
      Huom!!! Älä lopeta verenpainelääkitystä kerralla-koska se aiheuttaa hengenvaarallisen tilan!............

      Opastus hyötybakteereihin:
      http://maitohappobakteeri.nettisivu.org/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/

    • 4+4

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      75
      1231
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      47
      930
    3. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      14
      802
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      802
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      801
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      746
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      719
    8. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      38
      709
    9. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      709
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      598
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      595
    12. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      120
      593
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      549
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      535
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      518
    16. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      170
      514
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      116
      501
    18. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      500
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      456
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    Aihe