Sain juuri Lahjaksi Jaakko Mäki-Petäjän teoksen Kunnian kevät. Varsin motivoivaa tekstiä nopean selailun perusteella, mutta toisaalta melko lennokasta ja ylioptmistista tarinaa siitä, kuinka kuka tahansa pystyy mihin tahansa.
Kirjoittaja itse pääsi Helsingin kauppikseen kolmannella yrittämällä.
Mitä mieltä olette näistä?
Kirjoittaja itse pääsi Helsingin kauppikseen kolmannella yrittämällä.
Mitä mieltä olette näistä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
En ole lukenut tuota kirjaa, mutta netistä vielä löytyvät vanhat Kunnian kevät -sivut, jossa on artikkeleita hakemisesta ja oman tien löytämisestä.
Jos nuo artikkelit ovat yhtään kirjan tyylisiä, niin aika amerikkalaistyylistä hehkuttamista tuo on. En tiedä, sopiiko se vaatimattomampaan suomalaiseen perusluonteeseen, mutta jos se innostaa ja inspiroi ihmisiä hakemaan rohkeasti opiskelemaan ja etsimään sitä omaa polkuaan, niin mikäpä siinä. Turhan moni epäilee omia kykyjään ja saattaa jopa jättää hakematta epäonnistumisen pelossa tai omia kykyjään epäillen. Jos yltiöoptimistiseen tyyliin opas auttaa edes yhtä rohkaistumaan, niin sitten se ei ole mikään turha kirja!