Olen päättänyt raitistua.

Herännyt

Olen 30v nainen, olen jo lähellä menettämässä perheeni/mieheni. Nyt viimeistään on herättävä tähän tilanteeseen.

Se olisi marssittava A-klinikalle maanantaina. olen koko päivän hakenut tietoa minnesota hoidosta, AA- kokousista ym ja päätin läheiselle vastaanotolle tosiaan maanantaina.

Viimeinen vuosi on hurjistunut vain työttömyyden myötä, tätä menoa en nelykymppisiäni näe. Toivottakaa onnea tielleni kohti raitista elämää.

15

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnittelut

      Varmaan olisi hyvä jos miettisit tilanteita milloin tartut alkoholiin.
      Jos se on nk tekemistä,muun tekemisen puutteessa niin kannattaa hakeutua vaikkapa johonkin harrastukseen.Se auttaa osittain.Järjestät sen elämäsi uudelleen.
      Ajattelun välttäminen on myös naisille yksi syy juoda.
      Löytäisitkö asialle jotain toista vaihtoehtoa?

      Hienoa,että haet apua!!!

      Onnea matkaan!

      • Herännyt

        Juon lähinnä tylsyyteen. En töissä käydessäni juonut kuin joskus harvoin viikonloppuisin. Nyt takana tosiaan vuosi että olen 2-5 pvä viikossa umpitunnelissa. Päivä-kaksi välissä ja taas mentiin. Ja tosiaan tylsyyttä pakenen, todellisuutta. Sitä etten saa töitä. Hakemuksia kymmenttiäin lähettänyt.


      • se auttaa sua
        Herännyt kirjoitti:

        Juon lähinnä tylsyyteen. En töissä käydessäni juonut kuin joskus harvoin viikonloppuisin. Nyt takana tosiaan vuosi että olen 2-5 pvä viikossa umpitunnelissa. Päivä-kaksi välissä ja taas mentiin. Ja tosiaan tylsyyttä pakenen, todellisuutta. Sitä etten saa töitä. Hakemuksia kymmenttiäin lähettänyt.

        Mene aa:han.


      • dfhdjtjt
        se auttaa sua kirjoitti:

        Mene aa:han.

        ilman viinaa ei ole elämää.


      • Heh---
        se auttaa sua kirjoitti:

        Mene aa:han.

        Otas vajaapäinen juopporetku taas viinaa, tai käy pilleripurkilla, niin rauhotut vähäksi aikaa.
        Ja käy lääkärillä tutkituttamassa viinalla lahonnut pääsi, vaikka diagnoosi onkin selvä:

        http://piv.pivpiv.dk/


      • Nyk. kuivakurkku
        Herännyt kirjoitti:

        Juon lähinnä tylsyyteen. En töissä käydessäni juonut kuin joskus harvoin viikonloppuisin. Nyt takana tosiaan vuosi että olen 2-5 pvä viikossa umpitunnelissa. Päivä-kaksi välissä ja taas mentiin. Ja tosiaan tylsyyttä pakenen, todellisuutta. Sitä etten saa töitä. Hakemuksia kymmenttiäin lähettänyt.

        Hei nimimerkki "herännyt" ! Älä välitä asiattomista kirjoituksista, joillakin tuntuu olevan pahempi ongelma kuin sinulla. Asutkohan sellaisella paikkakunnalla, että terveyskeskuksessasi olisi alkoholiongelmissa olevien ryhmä ? Helsingissä on kai useimmissa, se kokoontuu viikottain. Myös terveyskeskuksen psykiatrisen sairaanhoitajan vastaanotolla kannattaisi käydä, jos sellainen on omassa terveyskeskuksessa. Ehkä ongelmista puhuminen auttaisi. Ongelmahan lienee alunperin ollut joku muu kuin alkoholi ? Alkoholi on tullut mukaan seurauksena ongelmista ? Ei kukaan juo viinaa maun takia. Moni hakee helpotusta esimerkiksi ahdistukseen tai masennukseen ja jää koukkuun.
        Jos juomisesi ei ole jatkunut vuosia (ymmärsin että vuoden pahempana) niin auttaa myös luja tahto ja usko onnistumiseen, että pystyt ominpäinkin lopettamaan eli usko omaan itseensä voi olla uusi alku ilman AA-kerhoja.
        Mikä yhdistää ihmisiä, jotka löytävät ulospääsyn ongelmistaan ?
        Se on usko. Nimittäin usko siihen, että jotain paljon parempaa on ulottuvilla ja ihminen voi päästä irti taakastaan tarttumalla siihen parempaan. Ihminen voi voittaa "kohtalonsa".
        Mihin uskot, se tapahtuu.
        Jos et usko, et jaksa.
        On kuitenkin helpompi kohdata todellisuutensa kuin elää alkoholikierteessä lopun elämäänsä.

        Alahan tyttö uskoa voimiisi päästä irti kierteestä !
        Sinä pystyt ! Tartu härkää sarvista !
        Älä pitkitä lopettamista (= älä huijaa itseäsi enää)
        Lopeta heti nyt niin elämäsi paranee päivä päivältä.
        Jo huomenna.
        Mieti. Mieti perusteellisesti.
        Onnea hyvälle päätökselle !


    • vifodso

      Viina on parasta elämässä.

      • defrgthyu

        Parasta ja myös pahinta, muista se.


    • shfhfe

      Onnea valitsemallesi tielle!

    • Nuori lääkäri

      17 annosta päivässä on sopiva määrä!

    • raitis miekii

      Toivotan onnea raittiudellesi!

    • Entinen juoppo

      Onneksi olkoon. Oma tahto on tärkeintä raitistumisen kannalta.Itse raitistuin kun kertakaikkiaan halusin raitistua.

    • Herännyt

      En päässyt käymään siellä klinikalla, kunnon norovirus iski eilen illalla. Mutta eipä tee viinaakaan mieli näin kipeänä. Nyt siis pvä 3 menossa ilman. Se on pvä enemmän kun yleensä..

    • perseenhaju.

      Mun on pakko ottaa krapularyyppyjä. Hirveä olo meinaa tulla, onneksi kuitenki ruoka maistuu ja kävin paskallaki jo vessassa.

    • laskutaodot on

      Monesko raitis aamu?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      164
      3583
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      53
      2040
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1098
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1034
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe