tulevilta tai uutta asuntoa heiltä hakevilta ihmisiltä.
Ja onko käytäntö yleistä Mikkelissä.
Ottaako yksityinen asunnonvuokraaja Mikalon entisiä asukkaita asumaan.
Kyseleekö vuokranantajat Mikalosta miksi asukas lähti tai on häädetty.
Jonot on tietysti pitkiä, ainakin pieniin asuntoihin?
Vaatiiko Mikalo Oy suosituksia
13
492
Vastaukset
- M.harjusta M:liin
Lisäys aloitukseen.. eräs tuttava kertoi, että hän ai aikanaan nuoruudessaan ja hulluudessaan häädön Mikalon asunosta ja sen jälkeen joutui asumaan vanhemmillaan vuosikausia, kun kukaan ei vuokrannut hänelle asuntoa, vaikka oli ns. vakitusessa työssä..
- vastaaja1
Jospa tuttavaltasi jäivät vuokrat maksamatta ja sitä kautta tuli luottotietoihin maksuhäiriömerkintä. Se vaikeuttaa asunnon saantia monessa tapauksessa.
Mikalon asioista saat varmaan parhaiten tietoa ottemalla sinne suoraan yhteyttä.
- HomotLähtiReissulle?
Mäntyharjulaisen ei kannata ängetä Mikkeliin. Entisistä on ihan tarpeeksi harmia jo nyt. Porukassa on jos jonkinmoista roistoa ja huoraa ja erityisesti homoja. Mikkeli ei ole homoystävällinen kaupunki!
- minne tahansa muuall
Joo. Niillä on semmoinen rajaus systeemi. Ristiinalaisille ne vuokraa mutta mäntyharjulaisille ei kuulemma vuokrata.On kuulemma niin hämäräpäistä porukkaa että katsoneet paremmaksi jättää vuokraamatta. Ja toisekseen pysykää vaan siellä mäntyharjulla, tänne ei ole mitään asiaa.Jos sieltä karata haluatte niin ottakaa suunnaksi vaikka kouvoja tai heinola mutta älkää tulko mikkeliläisten harmiksi.
- soittajalle soppaa
mäntyharjusta tänne pyrkiville ei pidä antaa asuntoja ennemin romanikerjäläisille.menis parempaan asiaan.
- hesasta1
Mä olen Mäntyharjusta muuttanut tänne ja kuule ihan hyvin sain kaupungin asunnon ja ystävällisen vstaan oton.Ehkäpä riippuu paljolti ihmisestä itsestään millainen on vastaanotto.Aikoinani tulin Helsingistä Mäntyharjulle.Ei ongelmii koska kuulun niihin ihmisiin jotka ei kylvä riitaa.Olen ns normaali ihminen.Että tervetuloo vaan, mahtuu tänne!
- . . . . ., , ,
vuokralaisia on jonossa Mikaloon ja tulevaisuudessa senkun lisääntyy.
ihmiset ovat työttömiä eikä ole varaa ostaa omaa asuntoa.
Vuokra-asuntoja tulaan tarviimaan ja paljon.
mikalon asunnotovat hyviä ja paljon parempia kuin jotkut vanhat omistusasunot.- jonossa oleva
mikalolla on varaa valita asukkaat,..
- PitkäaikainenAsunkas
Mikalo on hyvä vuokranantaja.
Yhdellä miespuolisella isännöitsijällä tosin päässyt unohtumaan että hän on siellä asukkaita varten, eikä asukkaat hänen komenteluaan varten. Elikäs ei löydy sitä palveluasennetta jota hyvältä isännöitsijältä odotetaan. Tiukka pomottaminen pönkittää kai paremmin pientä itsetuntoa. - hyvä näin
Mikalo on muutenkin tiukentanut otetta, taloissa /asunnoissa ei enää tehdä ihan mitä vaan.. luo turvallisuuden tunnetta.
Nyt on vuokranantajan markkinat, vuokralle pyrkiviä riittää. - kartsago
Ainakin meidän talo on siistiytynyt. Kaveri kävi Tampereelta ja sanoi, ettei uskoisi vuokrataloksi. Yksi syy on sekin, kun muutama puliveivari sai häädön.
En tiedä, ketä isännöitsijää PitkäAikainen Asunkas tarkoittaa, mutta kannattaa ilmoittaa siitä Mikalon johdolle. Nythän palautetta voi antaa muissakin asioissa, kun Mikalon sivuilla on asiakaskysely. Voi vastata nimettömänä. Vastaamalla voi voittaa yllätyspalkinnon.- ihmettelen1
Siis, voi vastata nimettömönä ja voittaa yllätyspalkinnon? Kenelle he antavat palkinnon, jos ei edes nimeä tiedossa?
- kolmivuorotyöläinen
Mikalon tulisi antaa alennusta vuokraan sellasissa taloista joissa asuu häiriköitä kertoa tuleville asukkaille häiriköistä, tyyliin, ota tai jätä.,
Tai kerätä kaikki häiriköt samaan taloon..
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708