Minulle ylämaankarjaa?

Lehmityttö

Mitä vaatii minulta, millaiset tilat vaatii, paljonko "pitää" olla maata? Onnistuuko ostoheinällä jne.? Kokemuksia kehiin =)

10

293

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • semmosta se on

      Maata ei tarvi olla yhtään, mutta laitumia pitää olla käytössä, luonnonlaitumelle voit hehtaarille laittaa noin kaksi eläintä, jos on peltolaitumia niin enempikin, ehkä neljä eläintä hehtaaria kohti.

      Ylämaalaiset ei vaadi suuria investointeja, mutta vastaavasti häviää kasvussa muille roduille, periaatteessa ne investoinnit on yhdeksänkymmentä rosenttisesti se karjan hankintahinta, siinä ne pääosin onkin ne investoinnit .

      Onnistuu ostoheinällä, eikä ole kovin tarkka heinän laadustakaan, ostoheinillä ei kyllä jää oikein tiliä hommasta.

      • ihime hemmo

        Eihän maataloudessa jää tiliä missään hommassa.


    • nimenomaannäinseon

      Ylämaalaisia pitää ne maajussit, jotka osaa käyttää laskinta.

    • niimpäniiin

      Nyt on oikee hetki laittaa karjaa.

    • miten menee

      No joko laitoit hailandeja ??

    • mieti vielä

      3 vuotta menee kun kasvaa teuraskypsäksi ja ei kelpaa tavalliseen teurastamoon.Liha on erilaista ja isot sarvet ettei sovi linjalle.

    • varmarin vaimo

      Niin ja vaatihan se niidenkin pito jonkinlaista eläintietämystä... Meillä ongelmana on ollut teurastus ja lihan myynti. Esim.Atria ei ota edes nupotettuja haikkiksia, koska vuotakone ei pysty käsittelemään sitä suttikarvaa. Ja tosiaan sarvet on niin leveät ettei mahdu normaali linjalle.
      Lihasta maksetaan sama kuin tavis lehmän lihasta. Jos haluaa tehdä tiliä, pitäisi olla oma teurastamo lihankäsittelypaikka ja myydä liha itse. Esim. Rönkä ottaa pelkästä teurastuksesta 600e eli eipä sitä tiliä paljon tule jos palautuksena lihat ottaa. Pitää saada hyvään hintaan myytyä liha.

      Plussaa on se, että poikimiset ovat ongelmattomia ja eläimet pääsääntöisesti terveitä.
      Tilaa pitää olla paljon tai aitausta/pihattoa pitää puhdistaa erittäin aktiivisesti, sillä pitkä karva sotkeentuu helposti.
      Ruokinnasta sen verran, että jos haluat että elukat kasvaa, niin ei ne milllään paskarehulla kasva, kuten monet luulevat. Syöhän ne sitä kyllä ja elossa pysyy, kasvu ja hyvässä kunnossa pysyminen onkin sitten eri juttu. Eli valmistaudu ostamaan kunnon heinää.

      • hakattuun aukkoon?

        Luin lehdestä että kasvavat pelkillä havunneulasilla?


      • sanon vaan
        hakattuun aukkoon? kirjoitti:

        Luin lehdestä että kasvavat pelkillä havunneulasilla?

        Kannattaisi miettiä vähän, mitä lehtiä lukee.


      • sanon kaa
        sanon vaan kirjoitti:

        Kannattaisi miettiä vähän, mitä lehtiä lukee.

        Minäkin sanon, että kannattaa miettiä vähän, mitä kommentteja pitää totena kirjoitettuina... :D


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7523
    2. 101
      5419
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      4997
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4384
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3130
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      47
      2772
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2749
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2367
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2324
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1900
    Aihe