Eroahdistuja-aikuinen & terminaattoripentu

Rakkini mun

Hei!

Hyvät neuvot kalliit muutamaan koirankasvatushaasteeseen. Meillä on 5-vuotias ajokoiratyttö ja hänellä kaverina nyt 6kk seropipentu. Otimme pennun 16-viikkoisena ja hän on minun ensimmäinen oma kasvatusprojektini. Ajokoira on taas poikaystäväni kasvattama/opettama (olen ollut kuvioissa vasta vuoden) mutta kummankin koiran päivittäinen hoito on vastuullani. Ajokoira on varsin vapaan kasvatuksen tulosta, pennusta tahtoisin taas saada ainakin perustottelevaisen hauvan.

1. Eroahdistus. Isompi koira pärjäsi ennen heittämällä työpäivän ajan yksin kotona, nyt 10 min poissaolo pistää sen syömään ovenkarmeja ja pissimään lattiat.( Sillä on tätä uloskäynteihin liittyvää nakertelua ollut kyllä nuorempana ). Ei väliä, jääkö pennun kanssa kaksin vaiko aivan yksin. Pentu ei ole lyhyehköistä home alone -hetkistä moksiskaan, vaikka olisi ilman "isosiskoaankin". Yksinolot sijoitetaan aina jonkin aktiviteetin, esim. reippaan ulkoilun päätteeksi ja sitä ei mahdottoman paljon ole, parista tunnista puhutaan enimmillään.

2. Kotiintuloseremonia ja vieraiden vastaanotto. Korvia särkevää haukkua ja pitkin seiniä ryntäilyä heti kun kuulevat pihaan tulevan auton tai ulko-oven käyvän, vasten hyppimistä, yleistä sekoilua, 120 db, pikkulapset nurin ja hanskat syödään käsistä. Tätä iso koira harrastanut aina ja opetti pennulle parissa viikossa, pentu tosin VIELÄ vain matkii mukana sillä jos ajokoira ei ole paikalla, se ei hulinoi kotiintulon yhteydessä. Isäntä ruokkii käytöstä riekkumalla mukana kotiintullessaan, itse yritän olla huomoimatta ja opettaa vieraillekin, mutta yhtä tyhjän kanssa kun yksikin asukas tekee päinvastoin. Meininki on aina yhtä hysteerinen riippumatta poissaolon pituudesta. Koirat portin taakse poissaolon ajaksi ja sieltä käsin myös vieraiden vastaanotto toimi hyvin, korvia vihloo vieläkin kotiintullessa mutta säästyypä kauppakassit ja lapaset, valitettavasti seuraava onkelma pakottaa takaisin piirustuspöydän ääreen:

3. Ajokoira = Houdini. Kuka osaa painaa ovenkahvaa, avata säpit ja haat, ja jos ei muu auta, ryskyttää, raapia ja puskea esteet tieltään? Yritin rajata koirille tilan puisella (hah!) vauvaportilla (oviaukko on mutta ei ovea) ja toisesta päästä ovella joka ulkopuolelta säpissä. Kauppareissulta tullessani (20min) täysi mayhem irti, koirat loikkivat keittiönpöydällä vastassa, portti retkottaa toisen saranan varassa ja jatkoa seuraa...

4. Vaahtomuovi = aah. Penikan tuhoamissaldo: sohva, 2 sängynpatjaa, peittoja nojatuoli. "Koirien tilasta" on kannettu kamat yksi kerrallaan piiloon, eipä tosin auta kun iso ryökäle availee hövelisti silppurille ovet. Pentua kielletään jos itse teosta tavataan, suihkaus sumupullosta on kovin väkivallan väline meillä ja nöyräksi siitä kyllä menee. Yksinollessa vain unohtuu... Pennulla on luita ja leluja ja aktivointipallo, askartelen myös maitopurkeista jne revittäviä jemmoja.

Aamupissitän koirat yhdessä, lenkitän erikseen lyhyitä ja pitempiä pyrähdyksiä ison koiran kohdalla pari tuntia/päivä pyrkien, juoksutan koirapuistossa päivittäin, pentua voi pitää irrallaan joten se touhuaa paljon myös ulkona kanssani muuten vaan, iso koira pääsee harvakseltaan metsälle. Järjestän "aarteenetsintää" , leikin ja koulutan. Kyläillään, autoillaan, painitaan koirakaverien kanssa. Ollaan myös vain ja öllötellään. Isäntä puuttuu koiranhoitoon ja kasvatukseen ainoastaan raivoamalla jos jotain on tuhottu ja uhkailee koirien ulkohäkkiin laitolla, itse en tätä tahtoisi millään.

Yhteenvedoksi: Miten rajata murtovarma tila jepeille? Mietin kana- tai muuta metallista verkkoa tuohon tyhjään oviaukkoon. Miten saadaan ajokoira uskomaan ettei se kuole yksinoloon? Miksei pentu ui lelumeressään patjantäytteen sijaan?

Ollaan tilanteessa jossa minä touhuan ja juoksutan ja keksin tekemistä verenmaku suussa leijonanosan valveillaoloajastani että ne olisivat sitten väsähtäneitä ja kunnolla poissaolojeni ajan, tuntuu vaan että koiranpidosta on tullut suoritusta aamusta iltaan. Asialliset neuvot otetaan kiitollisena vastaan.

0

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

        Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
        Maailman menoa
        121
        2243
      2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

        Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
        Maailman menoa
        58
        2187
      3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

        Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
        Maataloustuki
        50
        1865
      4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

        Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
        Maailman menoa
        8
        1417
      5. Topi osti Askon

        Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
        Maailman menoa
        80
        1408
      6. Mitä kirjainta kaipaat?

        Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
        Ikävä
        94
        1377
      7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

        Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
        Kaste
        219
        1161
      8. Uskomatonta touhua!

        Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
        Haapavesi
        31
        1150
      9. Oliko se oikeasti epäselvää

        sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
        Ikävä
        62
        1133
      10. Miten hän sinua katsoi?

        😊😊😊😊😊😊
        Ikävä
        69
        1000
      Aihe