Puolirotuinen maine coon

Kissamaakari

Pitkän harkinnan jälkeen otimme uudeksi perheenjäseneksi kissan jonka emo on maine coon ja isä ei ole vielä ilmottautunut;)
Mietin että kuinkahan suureksi poikamme kasvaa kun nyt on jo aikuisen kissamme kokoinen; ns.pennulla ikää vajaa 5kk.
Muutenkin aika veijari.
Millaisia kokemuksia muilla on tälläisistä sekaroduista.
Kova poika on ainakin kiipeilemään ja karkailemaan eli remmi on ainoa tapa ulkoiluttaa.

6

1247

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LDV

      Otimme perheenjäseneksi 5 viikkoa sitten puolirotuisen Norjalaisen metsäkissan... ikää sillä on kohta 4kk... on lähes aikuisen kissan kokoinen, tuplasti samanikäisen maatiaiskissan kokoinen. Joskus olen jostain lukenut, että rotukissat/puolirotukissat olisivat tavallista maatiaiskissaa huomattavasti suurempia. Minun pentuni on tavattoman utelias, tutkii paikkoja, kiipeilee kaikkialla mihin vaan hyppäämällä pääsee :), eikä pelkää toisia kissoja, ei edes aikuisia. Remmissä kuljetan myös, saa välillä "juoksukohtauksia", sinkoaa milloin mihinkin. Pitää ääntä tuplasta maatiaiskissaan verrattuna, naukuu, kehrää paljon... :)
      Semmonen veitikka meillä...

      • Tabby

        Se, minkä kokoinen sekarotuisesta kissasta/maatiaisesta tulee, tai onko se äänekäs vai ei, on enemmänkin yksilöstä kuin rotusekoituksesta kiinni. Rotukissat eivät kylläkään ole välttämättä yhtään sen isompia kuin maatiaiset. Riippuu rodust, coonit ja ragdollit ovat isoja, siamilaiset ja abessinialaiset sekä rexit pieniä (ainakin tällaisen kookkaita kissoja omistavan ja ihannoivan mielestä).

        Meiltä löytyy SeRoKa (= sekarotuinen katti). Pekussa on norskia, coonia, perskiä ja maatiaista. Eniten kuitenkin maatiaista. Noita rotuja on isänisänisässä ja siten isänisässä ja isässä ja Pekussa. Pekulla ei ole minkään rodun piirteitä.

        Peku on erittäin kookas kissa, joskaan ei ole vielä kasvanut täyteen mittaansa, ikäähän pojalla on vasta kaksi vuotta. Nelivuotiaana tuo lienee täysikasvuinen. Turkki on nyt viime aikoina kehittynyt oikein komeaksi, johtunee siitä, että kissalla on nyt ollut useampi karvanvaihto. Luonteeltaan Peku on hyvin seurallinen ja positiivinen kissa, ja muistuttaa välillä enemmän koiraa kuin kissaa. Peku osaa seurata, istua ja noutaa. Ne kaikki se on oppinut ihan omasta halustaan, kunhan vain olen huvikseni kokeillut, mitä tuo haluaa oppia. Peku tulee myös luo kutsuttaessa - mutta vain jos minä kutsun, ei esim. silloin kun mieheni kutsuu ;).

        Peku on siis 1/24 rotukissa ;). Vaan eipä tuo tee Pekusta yhtään sen huonompaa/parempaa kissaa kuin meidän puhdas maatiaisemme on =). Samanarvoisia perheenjäseniä nämä ovat kumpainenkin.

        Kotikissanäyttelyissä voi tulla tutustumaan Pekuun. Peku tutustuu mieluusti uusiin ihmisiin, ja saattaapa tuota saada rapsutellakin jos minä olen häkin luona luvan antamassa ;)


    • Hille

      Puolirotuista maine coonia ei sinänsä ole olemassa, eli kissasi on maatiaiskissa. Mutta se on ilmeisesti perinyt maine coon-vanhemmaltaan ison koon. Oma maine coonini (rekisteröity 100% maine coon) painaa 11 kg. Se on uros, ja maine coon -urokset voivat kasvaa jopa 12-kiloisiksi.

      Maine coonin reviiri on erittäin laaja, joten ulkoilu ainoastaan valjaissa tai tarhassa.

      Kiinnostaisi sinänsä tietää, kuka huppula kasvattaja on sallinut pennullaan teetettävän sekarotuisia pentuja. Mikä oli emon virallinen nimi? (siis se pitkä rekisteröity nimi).

      • Tabby

        Itse asiassa jos ollaan ihan tarkkoja, niin sekarotuinen kissa ei ole maatiainen vaan kotikissa. Maatiainen on oma suomalainen "rotunsa", johon ei ole sekoittunut mitään muita rotuja =).


      • Hille
        Tabby kirjoitti:

        Itse asiassa jos ollaan ihan tarkkoja, niin sekarotuinen kissa ei ole maatiainen vaan kotikissa. Maatiainen on oma suomalainen "rotunsa", johon ei ole sekoittunut mitään muita rotuja =).

        Tai itse asiassa kyseessä on rekisteröimätön eurooppalainen.


      • KiSsA iHmInEn

        Olen paljon seurannut tätä palstaa, olen itsekkin kissa ihmisiä. Kyllä saa aina verenpaineen nousemaan, kun tulee tälle palstalle lueskelemaan noita juttuja. En monestikkaan edes käy tällä palstalla. En viitsi lueskella miten JOTKUT ovat niin oman arvonsa tuntevia, ja helvetin pilkun viilaajia. Jos joku sattuu kirjoittamaan esim. omistavansa "puolirotuisen kissan", tai mainitsee omistavansa kissan, jonka jompikumpi emoista on jotakin rotua ja toinen ei olekkaan samaa rotua, tai on peräti maatiainen, niin johan JOKU ÄLÄHTI. Tiedoksi vaan kaikille, että jos jollakin on huonopäivä ja haluaa saada ärtymyksen aikaan toisissa kissapalstan ihmisissä. Tulee vaan tänne ja kirjoittelee "puolirotuisista kissoista", niin kyllä sieltä joku HIENOHELMA aina älähtää, että jos ei ole PAPEREITA kissalla, ei ole 100%:ti sitä rotua, eikä sitä sitten saa kutsua sen rotuiseksi. Turha tulla kommentoimaan tätä textiä, etten tiedä mitä kirjoitan. Kyllä muuten tiedän ja aika paljon tiedänkin. Minulla on itsellänikin kissa, mutta en kyllä tässä sitä paljasta mitä rotua, on muuten ROTUKISSA. Olen muutenkin kissa ihmisiä, kissmme on minulle kaikki kaikessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9198
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      8004
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5761
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2378
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2103
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1752
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1695
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1455
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1382
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1380
    Aihe