sitruunahappoa vaikea saada?

19+16

mistä syystä apteekista on niin vaikea saada sitruunahappoa? eivät millään halua myydä sitä kuin harvoin ja vain yhden pussin. sitruunahappo ei ole vähissä, sitä vain ei haluta myydä.

kuitenkin samaa kamaa saisi halvemmalla isompia pakkauksia mm rautakaupoista. apteekiki vain on lähempänä ja pakkaus sopivan kokoinen.

sitruunahappo on tosi kätevä moneen pudistamiseen jne.

22

16326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puolikiloa

      Tilaa nettikaupasta. Saat noin puoli kiloa. Ei lopu heti kesken.

    • citric acid

      etnisissä kaupoissa edullisempaa, . sidrunhape

    • Vinkkivitonen

      Maatalouskauppojen hevosrehuosastolla myydään monenkokoisissa purkeissa c-vitamiinia=askorbiinihappoa=sitruunahappoa. Luultavasti myös halvempaa kuin apteekissa.

      • hahahahafr

        Ootko tosissas... Kokiksessahan ois c-vitamiinia vaikka millä mitalla sitten!


      • lkjhkjhg

      • Anonyymi

        Sitruunahappo on eri kuin askorbiinihappo eli c-vitamiini


    • jepajeezd

      Sitä jotkut käyttää "laittomiin" tarkoituksiin. Yskänlääkkeestä esim. saa nautintoainetta tuon avulla.

    • mökin mummu

      Mie vaan ostin tampereen säästötektistä ison purikin.Ei mitään vaikeuksia.Otin vaan hyllystäja maksoin kassalle 5 euroo ja risat

    • mun mamma neuvoo

      Pesukoneen puhdistus
      Kun olet pesyt kaiken pyykin, kaada pyykikoneen lokeroihin (valko)viinietikkaa ja laita valkopesuohjelma 95°C päälle. Tämä auttaa pesukonettasi säilymään kalkittomana ja pitää rummun kiiltävänä ja puhtaana. Kuivaa edestä täytettävän pesukoneen kumikaulus (myös vaipan alta etikkaliemellä - mainiot mikrokuituliinat) , ettei se homehdu. Jätä pesukoneen luukku auki, että kone kuivaa eikä sinne tule pahaa hajua.
      Pese pesuaine- ja huuhteluainelokerot joka kuukausi. Yleensä ne ovat irrotettavat, joten voit pestä ne esim. käsisuihkulla ja tiskiharjalla tai sienellä. Jätä pesuainelokero hieman raolleen kun olet sen pessyt, kuivuu paremmin.
      Tarkista nukkasihdin tila myös kuukausittain ja poista kaikki irtonöyhtä mitä siihen on tarttunut. Pyyhi myös pesukoneesi ulkopuolelta nihkeällä liinalla säännöllisesti.
      Muista sulkea vedenottoventtiili, kotivakuutus ei korvaa vesivahinkoa, joka on aiheutunut huolimattomuudesta.

    • 3+7
    • llrpprer

      Löytyy yleensä isoista marketeista ja halavalla.

    • Ei löydy

      Tietääkö kukaan mistä Turun alueella saa sitruunahappoa? En haluaisi ostaa apteekista pieniä ja kalliita pusseja kun tarvitsen sen verran paljon. Olen käynyt läpi Tarjoustalot, Prismat, Bauhaus, K-rauta, Biltema, Hong Kong. Missään ei ole. Tiedän että ainakin Mauste-Sallisella olis vajaa 800g purkissa mutta mistä niitä saa?!

      • ntik

        Sitruunahappoa näyttää saavan nettikaupoista suunnilleen mainitsemaasi kokoa. Löytyy, kun vähän hakee.


      • Lydia 2

        Käsityöliike Piccolino (??) Tiilentekijänkatu 9 Turku Sieltä olen itse ostanut.


      • ostin

        Sallisen purkki, muistaakseni vähän vajaa 700g
        Maustehyllyssä esim. Varissuon Annikassa
        vähän alle 6e purkki


    • sitrisystävä

      Sitruunahappoa saa myös maustehyllystä marketeista helposti mm.prisma, jossa säilöntäainepuolella.

    • mobi listi

      Ostin tänään viisi kiloa sitruunahappoa agrimarketista (maatalouskaupasta). Tarkoitettu possujen ripulilääkkeeksi. Minä käytän ruosteen irroittamiseen hellävaraisesti vanhoista raudoista. puoli kiloa kymmeneen litraan vettä ja ruosteinen kappale likoamaan vuorokaudeksi lämpimään. Ja huuhtelu tai pesu painepesurilla ja kuivaus. Niin, viisi kiloa maksoi 32 euroa.

      • kalkiton

      • Mummake

        Sitruunahaponvalmistuksessa voi syntyä hometta. Kannattaa oööa varovainen. Allergiset saattavat saada oireita.


    • sddsssffff

      25kg säkeissä halvempaa, vedenpuhdistusalan liikkeessä

    • puhdistaja

      itse tilaamme netistä www.laspek.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe