Halpa vai kallis? http://www.aurinkotukku.fi/aurinkosahko/1-17kw-aurinkovoimala.html
Onko tuo invertteri mistään kotoisin?
Onko tuo invertteri mistään kotoisin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tekniikasta en tiedä juuri mitään. Invertteri näyttää olevan jenkkitekoa, eli todennäköisesti ei ainakaan huonompi mitä kiinan vehkeet.
Sen sijaan mikä kiinnostaa on tuo 30% energiatuki firmoille. Onko kukaan koskaan hakenut moista, minkälainen prosessi se on?
Invertteri on laadukas ja täysin galvaanisesti erotettu.
Power One on laatuvalmistaja.
MPPT funktio toimii hyvin. Ei lukitu haamupiikkeihin.
http://www.power-one.com/renewable-energy/products/solar/string-inverters/aurora-uno-single-phase/uno-20-i-uno-25-i/series
Paketti on järkevästi hinnoteltu.
Varmaan osannevat kertoa asiasta tuolla aurinkotukussa, kerta semmosta mainostaavatkin ;)
Mutta kiinnostavampaa tuossa on tuo yksityisille myönnettävä tuki/avustus! Tuolla arassahan ei suoranaisesti puhuta muusta kuin uusiutuvaa energiaa hyödyntävän lämmitysjärjestelmän tuesta, mutta näemmä sitä voi soveltaa myös verkkojärjestelmään? Jos jollain tarkempaa tietoa verkkojärjestelmään myönnettävästä tuesta/avustuksesta, jakakaa ihmeessä kokemuksenne/ tietonne. Ite en ainakaan ole edes kuullut että yksityiset voisivat siihen saada mitään tukiaisia!!
Tuo asennus ja kuljetus on törkeän hintainen, 685,00€ , monen ihmisen viikon palkka.
Asennus 585 30cnt/km, verottomana tuosta jää käteen tekijälle 472€. Jos sieltä tulee kaksi tyyppiä kahdeksi päiväksi, niin päivärahoihin menee 152e, jonka jälkeen kahden työpäivän tuntipalkaksi jää per tekijä ~ 8€/h. Mitä sitten tuollaisen asennus kestää, en tiedä. Virolaiset tekee halvemmalla.