On kuulema risteysalueen raksalla Polskit hommissa ?
On se kova sana kun Pyhäjärvellä ei ole yhtään työtöntä.
Muutenhan kunta ois tarjonnut töitä paikallisille ?
Pyhäjärvellä täystyöllisyys ?
16
280
Vastaukset
- sulle, mulle, mulle,
Joo kokemusta on ydivoimala työmaalta halpaa työvoimaa.
- kahveetunnilta
Laguuna-hemmot tunnetusti osaa kiertää työhommat!!Ja taas parraaseen työaikaan täällä notkuu mene ajan kuluksi itse sinne risteysalueen työmaalle notkumaan,olisko ideaa?Mikä on jokikylänsanomissa tällä viikolla päävirsi joko olet mietinnä?
- 8+2=10
Ootko sinä kahveetunnilta missä töissä?
- Erkki15
Kohta sinut syyään jos jattkat pään soittoa. Kahveella!
- merkitty mies
itsekkin roikut hokemassa toistaen tuulta paskaa, samaa sönkköä vuodesta toiseen.
- pientä nyhräämistä
Ei meillä ole enää rakennusliikkeitä jotka tuollaisen voisi tehdä.
- eräs rakentaja
pientä nyhräämistä kirjoitti:
Ei meillä ole enää rakennusliikkeitä jotka tuollaisen voisi tehdä.
Kyllä täälläkin osataan. Urakoista kilpaillaan, mutta se halvin ei aina ole edullisin jos kokonaisuutta katsotaan.
- veroeurot kauniaisii
työntekijät sieltä ison pöydän takaa,kun ovat sen firman "Maksaneet tänne Pyhäjärvelle...Olis varmasti uusia firmoja tulossa paljonkin tänne,jos maksetaan niitten velat..
- edellinen jo nurin.
Ovatko ne "henkihieverissä" kaikki,
- miten toimitaan.
edellinen jo nurin. kirjoitti:
Ovatko ne "henkihieverissä" kaikki,
Käänteinen verotus on tuollaisessa kohteessa melkoinen pulma.
- siksi näin.
Ei enää,kaikki kunnon rakentajat ovat eläköityneet tai siirtyneet iäisyyteen
- Työtön 1
Niin se on muullakin, että paikka kuntalaisia ei oteta töihin vaikka ois ammatti,pittä ottaa muilta paikka kunnilta ja jos hakee koulutukseen niin ei varmaan pääse...
Pitäs niitten ajatella oman paikka kunnan työllisyyttä enemmän ja työllistää ensin..- hyvä niin
Ei meillä enää rakenneta uusia remontoidaan vain vanhoja kuntoon ja niissä riittää paikallisille vuosiksi töitä.
- puola-viro
Joo,niin on puolalaisia "töissä". Maanataina oli yksikin hakemassa saikkua, kun kehu ryypänneen niin ettei töihin pystynyt. Jututti "hoono soomi" lääkäriä niin pitkään, että me oikeasti lääkäriä tarvitsevat saatiin tuntea nahoissamme tämä kansainvälistyminen.
- Nuljua porukkaa juu
EI Pyhäjärviset kortissa olevat kirvesmiehet töihin lähe vaikka mitä maksaisi.
nimimerkki "kokemusta on"!
Muutama vuosi sitten kävin työkkärissä kysymässä oliskos kirvesmiestä vapaan töihin kertoivat 23 olevan listoilla. Laittoivat heille tiedoksi työpaikan, kaksi otti yhteyttä, toinen tahtoi 37 eutoa tunnilta, toinen 30 tunnilta ja olisi pitänyt vielä pimeänä maksaa, ettei mene liiton päiväraha kun justiinsa oli alkanut 500:n päivän "lomaputki" eikä tahtonut katkaista sitä kun liiton päivärahalla tulee paremmin toimeen kuin vakituisella työllä!
Kyllä Suomessa jäisi rakennushommat tekemätä ilman ulkolaista työvoimaa, ovat rakennuttajien mielestä paljon ahkerampia ja osaavampia kuin Suomalaiset eivätkä joka viikko ole lakonuhka päällä!- vain viikoksi duunii
Ota ihmeessä puolalaisia ja virolaisia,mutta muista maksaa lakisääteiset maksut kun ne tahtoo unohtua varsinkin ulkolaisten kohdalla.
Parhaat soomelaiset on viety päältä,kortistossa olevat ovat olleet siellä "timpuri" nimikkeellä 30 vuotta,ei ammattilaiset siellä pyöri.
Ei ole kallis mees, huva mees,ydinvoimala työmaa on jo maksanut tuplaten mitä piti ,että se siitä halvasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3422770SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis572225Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781919Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401502
- 601034
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021009Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7898Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön195791- 36709