Tervehdys,
Pähkäillään tässä talon pohjapiirustuksia ja kodinhoitohuoneen koko mietityttää.
Minkä kokoinen ja mallinen (nk. suorakaide, neliö) khh on teidän mielestänne toimivin? Tietysti mitä suurempi sen parempi, mutta kun rakennusoikeutta ei ole liiemmin, niin tyyliin onko 7m2 suorakaide riittävä vai auttamattomasti liian pieni?
Kiitos kaikille neuvonsa antaville!
Kodinhoitohuoneen koko?
14
10688
Vastaukset
- tintti
ja se on kyllä hiukan pieni kolmihenkisellä perheelläkin tota pyykkiä on. Tosin meidän on L-muotoinen ja se kaventaa tilaa.rakennamme 2005 ja sinne tulee n. 9m2 khh.ehdottomasti suorakaide tai neliö.
- yliarkkitehti
7 m2 varmaan riittää jo vaikka mihin, mutta neliöitä oleellisempi on huoneen muoto, jolloin suorakulmio on varmaan parempi, kuin mutkikas.
Se lisäksi kiintokalusteiden sijoittelu vaikuttaa kummasti tilan riittävyyteen, samoin ovien sijainti.
Eli melkoisen mahdotonta sanoa muuta, kuin että 7 m2 todennäköisesti on tarpeeksi, ellet sitten suunnittele tanssiaisia huoneessa pitäväsi. - tiina
meidän viisi henkiselle perheelle, kun tila on hyvin suunniteltu. Huone on kooltaan noin 2.5m2x3m2. Ulko oven sivulla on pieni syvennys, jossa on kurapiste ja pieni kuivaustila. Kalusteetja pesukone kuivausrumpu ovat toisella sivulla. Hyvin toimii.
- Kemikaali Ana
samanlainen layout on meilläkin ja ollaan tyytyväisiä
- Tollero
mitat n. 3x3 m. Silloin jää tilaa aina auki olevalle silityslaudalle (emme halunneet kaapistoon kiinteää) ja kuivaustelineille. Jm tarvitsee sittenkin vaikka kuinka olisi rumpua ja kuivauskaappia. Kyllä n. 7m riittää, onhan sekin esim. 2,5 x 3m. Jos khh ei toimi samalla apukeittiönä niin kaappitilaa saa tarpeeksi tuohonkin. Pitkä ja kapea malli huonoin.
- joku vaan
Tuo 7 neliöö mihinkään. Omani on noin 11 neliötä, ja tuo tuntuu sopivalta. Tosin siellä on maalämpöpumppu ja vc-istuin, jotka vievät noin neliön. Pyykin käsittely silittämisineen vie jo aika paljon tilaa.
Toki pienemmissäkin mahtuu, mutta onko se enää khh?- peukku
jos siinä on wc-pytty! yök!!
- Epäluotettava lähde
Yksi sääntö U-mallisissa sekä keittiöissä että kodinhoitohuoneissa on, ettei paljon yli 1,5 m saisi olla vastakkaisten kalusteiden väli.
- Mika
ja tuntuu juuri ja juuri riittävältä.
Pyykkejäkin kuivatellaan KHH:ssa silloin tällöin.
Kaapistot tietysti vievät osan tilasta, ja kissan ruokahuoltokin oman pienen nurkkauksen...
Pohjakuva voi selvittää hieman:
http://www.hitechplace.com/house/imagepages/image102.htm - Emily
että tuo sääntö pätee enempi keittiöön ja siinä tapauksessa jos liesi ja vesipiste ovat eri puolilla (eli kuuman vesikattilan kanssa pitää päästä vesialtaan äärelle yhdellä käännöksellä tai askeleella). En ymmärrä mitä väliä kaappien välillä olisi kodinhoitohuoneessa?? Minimiä ei toki pitäisi alittaa ja se taitaa olla 90-100cm...
- ...
Mika kirjoitti:
ja tuntuu juuri ja juuri riittävältä.
Pyykkejäkin kuivatellaan KHH:ssa silloin tällöin.
Kaapistot tietysti vievät osan tilasta, ja kissan ruokahuoltokin oman pienen nurkkauksen...
Pohjakuva voi selvittää hieman:
http://www.hitechplace.com/house/imagepages/image102.htmKolmen vuoden kokemuksella: pieni U:n mallinen syvennys pöytätasoineen on kaikista toimivin. Vs keittiö.
- Emily
Khh:n koko ja vaadittavat toiminnot määräytyvät kovasti perheen mukaan. Meille on valmistumassa juuri 7m2:n khh, malliltaan pitkä ja kapea. Suoraa uloskäyntiä ei ole, sillä eteiskuistilta khh:n ovelle on vain muutama askel eikä meillä ole enää niin kovin paljon 'kurastavia' lapsia eikä koiraa. Heti ovensuussa vasemmalla on pesuallas sitä saapas-ym. pyykkiä varten, ulosvedettävä kuivausteline sen päällä ja tason alla hyllyt kengille. Sitten on pyykkitorni, korkea pyykkikaappi ja 3 a 50cm ala-ja yläkaappia. Päätyseinällä ikkunan vieressä korkea kaappi esim. liinavaatteille. Oven vieressä oikella syvennyksessä on teknistä laitteistoa ja siivouskomerot. Meille tulee laatikosta vedettävä silitysrauta, mutta voi olla että mieluummin silitän tv:n ääressä yläkerrassa...Uskon että khh:n koko on meille riittävä.
- Sami
Meillä khh huone on 4x3,5m ja se ei ole kyllä yhtään liian suuri. Kaapistoja on kolmella seinällä ja siellä on tallessa kodin pikkuroinaa sekä liinavaatteita ja likapyykit, sekä harrastusvälineitä. Tila toimii myös pukuhuoneena ja siitä on käynti ulos.
Ei haittaisi vaikka se olisi vielä sen verran suurempi että sinne mahtuisi kunnollinen työpöytä. - äiti
kuten näistä muistakin vastauksista selviää, niin pelkkä koko ei ole se, mihin kannattaa tuijottaa. Myös tilan muodolla on merkitystä ja etenkin sillä, mitä kaikkia toimitoja sinne aiotaan sijoittaa. Kurasieppo vie ainakin 0,5 neliötä ja jos joku (ihme kyllä) wc-pöntön sinne sijoittaa, se vie oman tilansa. Ja jos sinne vielä ahdetaan erinäisiä teknisiä laitteita (jotka kyllä minun mielestä kuuluisi omaan teknikkalle varattuun tilaansa, niin tilan tarve on suurempi kuin pelkälle peruskodinhoidolle. NIin että mitä te sinne laitatte? Pesukone, kuivausrumpu tai -kaappi, muuta kaapistoa ja työpöytätilaa. Nään nyt varmaan sopii siihen 7 neliöön. MUtta kuivausnaruillehan saa sitten tilaa kulumaan, jos niitä haluaa paljon.
Niin, ja miten teillä on ovet ja ikkunat siinä huoneessa. JOs tilasta kuljetaan läpi, niin myös se vaatiin oman tilansa se kulkureitti.
Kysyit myön minkä muotoinen on paras. No sekin taas riippuu... Kaikenmuotoisista saa huonon tai hyvän. L-mallinen voi olla hyvin suuniteltuna loistava. Se sakarahan voi esim. olla juuri se pyykkinarujen "kolo". Neliö voi olla hyvä, mutta siihen voi myös jäädä ihan tyhjää turhaa tilaa keskelle (ellei sitten juuri siinä ole se kulkuväylä...). Ei nää ole niin yksinkertaisia asioita. Pyytäkää apua vaikka joltain arkkitehdilta. Nehän ne näitä miettii työkseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216705Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5562303- 1471867
- 851261
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa981055- 72980
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.89953Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10843- 32840
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon147767