Ollaan ostettu 70-luvulla rakennettu omakotitalo, jota ollaan rempattu hampaat irvessä koko ostamisen jälkeen. Talon ostamisen jälkeen ollaan teetetty putkiremontti ja pistetty kylppäri palasiksi ja uusittu, keittiön kodinkoneet on uusittu, on vaihdettu ulko- ja sisäovet, uusittu salaojat, laajennettu terassia ja autotallia, avattu seinät puolesta talosta ja sisustettu uusiksi, levennetty pihatietä ja istutettu piha-aitaa jne... Taloon oli ostettaessa tehty uusi katto n. 10 vuotta aiemmin, ikkunat n.2000-luvulla ja talo on liitetty kaukolämpöön. Lisäksi ollaan aivan huippupaikalla palveluiden lähellä. Talosta on tullut "ihan kiva" ja omanlainen, mutta jatkuva remppaaminen alkaa nyppiä. Edelleen pitää vähän fiksailla ja kaiken kaikkiaan talon hinnaksi tulee yhtä paljon kuin jos oltais rakennettu uusi - jos haluttais ihan sellainen kuin halutaan ja sitten vielä taas kuitenkin pitää fiksata lisää jne.
Ollaan tehty jo päätös, että myydään talo. Ostajaa ajatellen tämän talon ostaminen on jo varmasti ihan järkevää, sillä kaikki perusparannukset ja -korjaukset on tehty.
No, jää mietityttään, millaisia nämä talopaketit on? Syy myyntiin on se, että jatkuvaan remonttiin pitää olla rahaa säästössä koko ajan - eli koko elämä menee remonttilainojen kanssa painimiseen. Pitäisi säästää kerralla liian isoja summia, jos meinaa remontoida vanhaa taloa koko ajan.
Toki uuttakin taloa pitää huoltaa säännöllisesti. Mutta jos rakentaa uuden, joudumme ottamaan kerralla isomman summan velkaa - mutta vastaavasti saamme uuden talon, joka on mielestäni ihan eri asia kuin 70-luvun talo. Haluan, että palkasta jää vielä säästöön siten, että voimme teettää mahdollisesti jotain uuden talon fiksausjuttuja, jos pitää, vai mitä uudesta talosta pitää muokkailla n. 10-15-20 vuoden päästä????
Mitä kaikkea kannattaa ottaa huomioon, jos haluaa uuden talon?
Ei olla ihan avuttomia ja avaimet käteen -meininki kuulostaa aina epäilyttävältä, olen kuullut kauhujuttuja talonpystytysprojekteista yms. Mitä kaikkea kannattaa tehdä itse ja mitkä kannattaa teettää?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.
Uusi taloko?
1
117
Vastaukset
- tuore kokemus
No ainakin kannattaa laskea budjettiin mukaan myös talon ulkopuoliset työt.
Itse en laskenut ja piha-alueet kuten tasoitukset, pengerykset, istutukset, kivetykset, asfaltointi, roskakatokset, postilaatikot ym. talon maalaus jne. työt tehdään aina kun rahaa saadaan kasaan. Piha on varmaan valmis muuton jälkeen joskus 4-5 vuoden päästä.
Itselläni oli urakkasopimus yhdelle firmalle kaikista töistä joita itse en tehnyt (mm. sisäpuoliset runkotyöt, märkätilan rakentamiset jne., sähköt, LVI).
Jälkikäteen ajatellen, niin pilkkoisin enemmän urakkaa ja urakan johtamista enemmän itselle. Silloin tekemisessä pysyy langat parhaiten omissa käsissä ja voi helpommin muuttaa suunnitelmia projektin aikana.
Toki osaamista se vaatii. Nyt yhden omakotitalon rakennuttaneena minulla olisi riittävää kokemusta, mutta siitä ei ole jälkikäteen mitään iloa ellei jostain syystä innostu uudelleen vastaavaan projektiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt485107Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.652894Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2701338Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391114Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh721113Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611085- 1281048
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok741034- 142964
- 49914