Uusi taloko?

4+1

Ollaan ostettu 70-luvulla rakennettu omakotitalo, jota ollaan rempattu hampaat irvessä koko ostamisen jälkeen. Talon ostamisen jälkeen ollaan teetetty putkiremontti ja pistetty kylppäri palasiksi ja uusittu, keittiön kodinkoneet on uusittu, on vaihdettu ulko- ja sisäovet, uusittu salaojat, laajennettu terassia ja autotallia, avattu seinät puolesta talosta ja sisustettu uusiksi, levennetty pihatietä ja istutettu piha-aitaa jne... Taloon oli ostettaessa tehty uusi katto n. 10 vuotta aiemmin, ikkunat n.2000-luvulla ja talo on liitetty kaukolämpöön. Lisäksi ollaan aivan huippupaikalla palveluiden lähellä. Talosta on tullut "ihan kiva" ja omanlainen, mutta jatkuva remppaaminen alkaa nyppiä. Edelleen pitää vähän fiksailla ja kaiken kaikkiaan talon hinnaksi tulee yhtä paljon kuin jos oltais rakennettu uusi - jos haluttais ihan sellainen kuin halutaan ja sitten vielä taas kuitenkin pitää fiksata lisää jne.

Ollaan tehty jo päätös, että myydään talo. Ostajaa ajatellen tämän talon ostaminen on jo varmasti ihan järkevää, sillä kaikki perusparannukset ja -korjaukset on tehty.

No, jää mietityttään, millaisia nämä talopaketit on? Syy myyntiin on se, että jatkuvaan remonttiin pitää olla rahaa säästössä koko ajan - eli koko elämä menee remonttilainojen kanssa painimiseen. Pitäisi säästää kerralla liian isoja summia, jos meinaa remontoida vanhaa taloa koko ajan.

Toki uuttakin taloa pitää huoltaa säännöllisesti. Mutta jos rakentaa uuden, joudumme ottamaan kerralla isomman summan velkaa - mutta vastaavasti saamme uuden talon, joka on mielestäni ihan eri asia kuin 70-luvun talo. Haluan, että palkasta jää vielä säästöön siten, että voimme teettää mahdollisesti jotain uuden talon fiksausjuttuja, jos pitää, vai mitä uudesta talosta pitää muokkailla n. 10-15-20 vuoden päästä????

Mitä kaikkea kannattaa ottaa huomioon, jos haluaa uuden talon?

Ei olla ihan avuttomia ja avaimet käteen -meininki kuulostaa aina epäilyttävältä, olen kuullut kauhujuttuja talonpystytysprojekteista yms. Mitä kaikkea kannattaa tehdä itse ja mitkä kannattaa teettää?

Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.

1

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuore kokemus

      No ainakin kannattaa laskea budjettiin mukaan myös talon ulkopuoliset työt.
      Itse en laskenut ja piha-alueet kuten tasoitukset, pengerykset, istutukset, kivetykset, asfaltointi, roskakatokset, postilaatikot ym. talon maalaus jne. työt tehdään aina kun rahaa saadaan kasaan. Piha on varmaan valmis muuton jälkeen joskus 4-5 vuoden päästä.

      Itselläni oli urakkasopimus yhdelle firmalle kaikista töistä joita itse en tehnyt (mm. sisäpuoliset runkotyöt, märkätilan rakentamiset jne., sähköt, LVI).
      Jälkikäteen ajatellen, niin pilkkoisin enemmän urakkaa ja urakan johtamista enemmän itselle. Silloin tekemisessä pysyy langat parhaiten omissa käsissä ja voi helpommin muuttaa suunnitelmia projektin aikana.
      Toki osaamista se vaatii. Nyt yhden omakotitalon rakennuttaneena minulla olisi riittävää kokemusta, mutta siitä ei ole jälkikäteen mitään iloa ellei jostain syystä innostu uudelleen vastaavaan projektiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      1000
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      907
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      839
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      50
      741
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      734
    6. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      731
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      32
      723
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      676
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      187
      670
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      665
    Aihe