Xbox 360 NAT ongelma

Eli boksi herjaa tuota NAT (strict) kun testaa Live yhteyksiä.

Mitenkä tuon saisi muutettua openiksi ja moderaatiksi? Xboxsupportista olen katsonut ohjeita tuon NATin muuttamiseksi mutta ei oikein luonnistu kun käytän puhelinta mokkulana.

Eli mulla on boksi yhistetty puhelimen nettiin.

PS3:sta muistaakseni NATin sai vaihdettua suoraan PS3:n asetuksista eli pleikkarilla ei ole ollut mitään ongelmia. Boksilla ei taida pystyä?

Kiitos etukäteen!
5423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Heips,

Sen verran huikkaan, että olethan varmistanut ettei käyttämässäsi liittymässä ole NAT:ia? Riippuen operaattorista ja käytettävästä yhteysosoitteesta, siinä voi olla NAT päällä tai sitten ei :)

Tero@Sonerapartio

Äänestä

Tuosta en ole varma. DNA liittymä on ja mobiililaajakaista L

Äänestä

Oukei, googlasin nopsaan ja löysin tuollaisen --> http://bit.ly/13T3esT

Jos oikein ymmärsin niin oletuksena NAT olisi päällä? Ennenkuin alat mitään enempi säätämään niin otahan DNA:n yhteyttä, saat sieltä varman infon asiaan :)

Tero@SoneraPartio

Äänestä

No nyt on yhteyttä otettu ja sanoivat vain että Xboxista tulee olla upnp päällä verkkoasetuksista ja puhelimessa asetuksissa verkko pitää olla jaettuna.

Mikäli näillä ei saa yhteyttä muodostettua niin pitäisi harkita kiinteän hommaamista.

Eli onko tuo siis mahottomuus saada muutettua?

Äänestä

Joo tiedän että tämä on vanha viestiketju ja olet ehkä ongelman saanut korjattua mutta kuitenkin tässä ohjeet.

-Ensiksi pitää tilata se nat p*ska en osaa sitä selittää mutta se kuitenkin xd
-Sitten kato tietokoneelta IP osittees ja kirjottaa google hakuun
-Sitten avata Xboxin portit
-Ja UpnP
-Test Xbox live connection

Äänestä

Kommentoi aloitusta


XBOX. kirjoitti:

Eli boksi herjaa tuota NAT (strict) kun testaa Live yhteyksiä.

Mitenkä tuon saisi muutettua openiksi ja moderaatiksi? Xboxsupportista olen katsonut ohjeita tuon NATin muuttamiseksi mutta ei oikein luonnistu kun käytän puhelinta mokkulana.

Eli mulla on boksi yhistetty puhelimen nettiin.

PS3:sta muistaakseni NATin sai vaihdettua suoraan PS3:n asetuksista eli pleikkarilla ei ole ollut mitään ongelmia. Boksilla ei taida pystyä?

Kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu