Yläpurenta + näyttelytulokset?

tiutau111

Minkälaisia kokemuksia ihmisillä on yläpurentaisen koiran viemisestä näyttelyyn? Itse olen aina kuvitellut että se on varma hylsy, mutta monet koiramaailmasta tutut ystävät ovat olleet vähän hämmentyneitä, ja kaikilla tuntuu olevan hieman eri kokemuksia ja mielipiteitä asiasta.

Tarkoitus ei ole koiraa pitää näyttelykoirana, mutta agilityä harrastetaan ihan tavoittellisesti (pääasiallisena tavoitteena toki hauskanpito), ja jos joskus hyvällä onnella ja kovalla työllä saavuttaisi vaadittavat ratatulokset agilityvalion arvoon, niin valioituminen vaatii vähintään yhden näyttelytuloksen, jossa laatuarvosanan pitää olla vähintään H. Siksi ihan mielenkiinnosta kysyn, että millaisia kokemuksia teillä on?

Yläpurenta on omaan silmääni ihan selkeä (tokikin harmistuneena tuijottelen sitä, mikä ehkä lisää vaikutelmaa), mutta esim. rotua itsekin harrastava ELL ei ensivilkaisulla huomannut mitään. Kun huomautin että on yläpurenta, niin ELL katsoi uudestaan ja totesi että jaa, niinpä onkin. Hänen mukaansa vika on kuitenkin lievä, eikä tule todennäköisesti ikinä aiheuttamaan mitään haittaa koiralle. Toistaiseksi kukaan mukaan ei ole virhettä huomannut ennen kuin on "sillä silmällä" suuhun katsonut.

Ja ennen kuin kukaan alkaa huutamaan ja kiljumaan että "ei niillä valionarvoilla ole väliä ja näyttelyt on rääkkäystä ja itkuparkupotku", niin huomautan että kysymys on tehty lähinnä mielenkiinnosta. Tärkeintä on että koira on tyytyväinen oloonsa ja tervepäinen.

3

3482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luulisinnäin

      Voi olla että joku tuomari ei huomaa lievää yläpurentaa eikä saa siis hylsyä. Muussa tapauksessa hylsy tulee. Tarkka tuomari kyllä huomaa yläpurennan. Saahan koira kuitenkin kirjallisen arvostelun käynnistään ja on koirassa varmaan paljon hyvää, rodunomaista, jos se purenta ei nyt ihan täydellinen olekaan. Mutta ei varmaan motivoi ehkä käymään useampaa kertaa näyttelyssä, jos hylsy tulee.

    • kuka mitenkin

      Rotumääritelmässä sanotaan, minkälaiset purennat ovaat sallittuja tai hylkääviä.

      Myöskin kasvuiässä olevalla koiralla saattaa hieman eri tahtia kehittyä leuat.

      Meillä esim. aikoinaan saatin kolmonen, yläpurennan takia. Tuli valioksi alle 3-vuotiaana, kun purenta oli kasvanut normaaliksi.

      Riippuu myöskin tuomareista, jotkut panostavat hampaisiin ja purentaan, mutta kaikki ei välitä.

    • tiutau111

      Tämäpä mun mielestä onkin niin kummallista, kun tosiaan sen tavallaan pitäisi olla hylkäävä virhe, mutta monet kertovat siitä huolimatta saaneensa jopa EH:ta. Eläinlääkärimme mukaan voin vuotiaaksi mennessä alaleuan olisi pitänyt kasvaa täyteen mittaansa. Tällä rodulla on ihan tyypillistä, että pentuaikana on pieni yläpurenta, joka sitten korjautuu. Tolla on nyt jo reilut 1,5v ikää, eli en jaksa uskoa että enää korjautuisi. Noh, mukava koira se on purennasta riippumatta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      1
      4052
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3933
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      80
      3271
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      3055
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      163
      2811
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      2787
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2349
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      2140
    9. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1778
    10. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1707
    Aihe