Miten kojeistoasentajan työ luokitellan sähköalalla eli onko se sähkötyötä ollenkaan? Saako siitä esim. työkokemusta sähköpätevyyksiin?
Kojeistoasentaja
20
5329
Vastaukset
- tuore insinööri
Sähkötyöt tehdään pääsääntöisesti aina jänniteettöminä eikä niissä erotella kytketäänkö kaappi heti seinään vai vasta myöhemmin eli kelpaa työkokemukseen siinä kuin muukin sähkötyö.
SP2 vaatii tiettävästi kuitenkin kokemusta myös sisäjohtoasennuksista joten pelkästään kaappeja kalustamalla / teollisuuden kunnossapidosta ei lupia saa. - Anonyymi
Kojeistoasentajan työ ei vaadi edes sähköasentajan perustutkintoa. Iso osa työpaikkailmoituksista luettelee piirikaavioiden lukutaidon ja kokemuksen sähköalalta bonuksena. Työhön oppii viikon perehdytyksellä. Palkka usein sen mukainen.
- Anonyymi
Se on vaihetyötä, verrattavissa tehdastyöhön, ei sitä sähkötyöksi lasketa.
Tyypillinen naisvaltainen työpaikka, tämä sattaa olla etukin... - Anonyymi
Ei ole sähkötyötä eikä auta pätevyyksien hankinnassa. Mekaanista kokoonpanoa, joka ei välttämättä sisällä edes johtimien vetoa.
- Anonyymi
Johtimien vetoa. Tarkoittaako johtimien veto kenties sellaista liikkuvan liitoksen tapaa missä kiskoasennukset suoritetaan mekaanisesti sellaisella tavalla jossa eliminoidaan suoran rasituksen vaikutus kiinteään asennukseen.
- Anonyymi
Ei missään sähkötarviketehtaassa liukuhihnatyöläinen pätevöidy sähköasentajaksi.
- Anonyymi
Nykyään on aika tiukat rajat SP2 lupiin. Täytyy olla riittävän laaja-alaista kokemusta tai sitten sähköinsinöörin tutkinto. SP3 saa paljon helpommin mutta sillä nyt ei oikeen tee mitään muutaku sähkölaitteita saa korjailla
- Anonyymi
SP2- eli saa panna-luvan saa vaimolta tai tyttöystävältä.
- Anonyymi
Kyllähän SP3:lla saa vetää ryhmäjohdon, vaihtaa osia viallisten tilalle esim. keskuksiin, yms.
- Anonyymi
Höpöhöpö. Sähköpätevyys, oli se sitten ykkönen, kakkonen tai kolmonen, ei anna mitään oikeuksia sähkötöiden tekemiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpöhöpö. Sähköpätevyys, oli se sitten ykkönen, kakkonen tai kolmonen, ei anna mitään oikeuksia sähkötöiden tekemiseen.
Nyt meni kertaheitolla kaikilta Suomen sähkötöidenjohtajilta luvat, heillä nimittäin on joku noista kolmesta pätevyydestä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt meni kertaheitolla kaikilta Suomen sähkötöidenjohtajilta luvat, heillä nimittäin on joku noista kolmesta pätevyydestä.
Minulla ei koskaan ole ollut mitään lupia.
Minulla on sähköurakointioikeus toisin kuin ranella joka tarvitsee kysyä lupa pieremiseenkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla ei koskaan ole ollut mitään lupia.
Minulla on sähköurakointioikeus toisin kuin ranella joka tarvitsee kysyä lupa pieremiseenkin.Kova jantteri olet, jos urakointiluvat olet saanut ilman s2 tai s1-tutkintoa.
- Anonyymi
Niin saa mut jos oikeesti neinaa sähköurakoitsijaksi ryhtyä niin SP3 ei vaan sitte riitä enään
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kova jantteri olet, jos urakointiluvat olet saanut ilman s2 tai s1-tutkintoa.
Ei minulla ole ollut koskaan mitään urakointilupia. Kerotko mitä ne ovat? Jotain syötävää ehkä? Vai pelkkää ranen paskanjauhantaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei minulla ole ollut koskaan mitään urakointilupia. Kerotko mitä ne ovat? Jotain syötävää ehkä? Vai pelkkää ranen paskanjauhantaa?
Äitikö antoi urakointipikeuden vai?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin saa mut jos oikeesti neinaa sähköurakoitsijaksi ryhtyä niin SP3 ei vaan sitte riitä enään
On minulla joskus ollut sähköpätevyys 3 ja sähköurakointioikeus.
Myöhemmin sitten hankin sähköpätevyys kakkosen ja sähköurakointioikeus kakkosen. Ja ihan ilman mitään lupaa. En kysynyt lupaa edes vaimolta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äitikö antoi urakointipikeuden vai?
Ei sitä kukaan antanut. TUKES ilmoitti että minulla on sähköurakointioikeus.
Kyseessä on täysin ilmoitusluontoinen asia. Rane tietysti kuvittelee että jonkin luvan saa kun riittävän ahkerasti anoo ja rukoilee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei sitä kukaan antanut. TUKES ilmoitti että minulla on sähköurakointioikeus.
Kyseessä on täysin ilmoitusluontoinen asia. Rane tietysti kuvittelee että jonkin luvan saa kun riittävän ahkerasti anoo ja rukoilee.Joo tukes lähettelee kirjeitä satunnaisille sälleille ja ilmoittelee urakointioikeuksista. Ettei vaan olisi jäänyt pillerit ottamatta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo tukes lähettelee kirjeitä satunnaisille sälleille ja ilmoittelee urakointioikeuksista. Ettei vaan olisi jäänyt pillerit ottamatta?
Tukeshan ei lähettle mitään kirjeitä sinun urakointiluvista. Ensin läpäistään tutkinto ja sitten haetaan SETI:ltä pätevyys ja sen jälkeen haetaan Tukesilta tietojen kirjaamista rekisteriin.
Ranet varmaan photoshoppaa näitä näyttääkseen päteviltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?413017Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n352248Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari532162Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa802019Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh551742Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä161492Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr571479Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441295Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1221198Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian160935