Tyroksiini ja verenpaine?

Puolisollani on jo pitkään ollut tällainen tilanne: TSH 8,47 ja T4V 17, Kädet lämpimät, väsyneisyyttä ei erityisemmin. Tyroksiinilääkitys 0,5 mikrogrammalla. Verenpaine on korkea, ja etsin kuumeisesti syitä siihen keinoja sen alentamiseen. Muistihäiriöitä ajoitain.
En täysin ymmärrä miksi lääkitys on määrätty. Voisiko tuo lisätyroksiini tai ehkäpä TSH aiheuttaa osaltaan korkeaa verenpainetta. Se oli muistaakseni 149/90.
91877
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tuo TSH on aivan liian korkea ! Tuo lääkitys 0,5 on siihen todella pieni annos. Kannattaisi kyllä mennä käymään lääkärissä !

Äänestä

TSH ihannearvo on alle 2,5

Joten sisätautilääkärille mars.

Verenpaine on juurikin rajoilla. Ja se vaihtelee päivän mukaan eli oma mittari käyttöön ja ainakin 4 kertaa päivässä mittaa ja kirjaa ylös.

D-vitamiinin puute nostaa verenpainetta, jos muut asiat on kunnossa. Eli sitä 100µg/vrk.


http://personal.inet.fi/koti/remeli/kilpirauhanen.htm

Äänestä
  • Kiitos vastauksista. Ihmettelen kuitenkin sitä, että T4V arvo on kauniisti viitearvoissa eikä tavanomaisia vajaatoiminnan merkkejä ole. Voisiko lääkitys tässä tilanteessa olla turhaa. Miksi ihmeessä TSH kummittelee noin korkeana?

    Äänestä

  • Vaskulaari kirjoitti:

    Kiitos vastauksista. Ihmettelen kuitenkin sitä, että T4V arvo on kauniisti viitearvoissa eikä tavanomaisia vajaatoiminnan merkkejä ole. Voisiko lääkitys tässä tilanteessa olla turhaa. Miksi ihmeessä TSH kummittelee noin korkeana?

    T4V on tarvittavassa ylimmässä kolmanneksessa, joten lääkitystä ei kannata nostaa.
    TSH:n vaihteluun vaikuttavat seleeni, sinkki, stressi, kupari ja jodi. Verikokeet kertovat faktan.

    Äänestä

  • ravinteet kirjoitti:

    T4V on tarvittavassa ylimmässä kolmanneksessa, joten lääkitystä ei kannata nostaa.
    TSH:n vaihteluun vaikuttavat seleeni, sinkki, stressi, kupari ja jodi. Verikokeet kertovat faktan.

    Se "ylin kolmannes" vaan ei riitä läheskään kaikille.Lääkityksen nostoa kannattaisi hyvinkin kokeilla.

    Äänestä

Niin onko se lääkitys siis 0,05 milligrammaa / 50 mikrogrammaa?

Onko T3V mitattu? Jos T4V ei muunnu elimistössä kunnolla T3V:ksi, joka on se soluille käyttökelpoinen muoto, TSH on korkea, koska aivolisäke piiskaa kilpirauhasta edelleen tuottamaan lisää hormonia. Silloin tyroksiini ei auta, vaan pitää saada T3:a purkista (Liothyronin).

Äänestä
  • Tosiaan. Alussa ilmoitin tuon tyroksiinilääkkeen vahvuuden väärin. Käytössä on 0,1 milligramman tabletin puolikas kerran päivässä. Siis 50 µg. T3V mitattiin kaksi vuotta sitten ja silloin se oli viitearvoissa.

    Äänestä

Tuo korkea TSH pitäisi selvittää. Lääkityllä TSH:n pitäisi olla välillä 1-2 (professori Välimäen oppikirjan Endokrinologia mukaan). Miehesi TSH on aivan liian korkea. Joko vajaatoiminta jyllää yhä tai sitten TSH:n arvoon vaikuttavat nk. heterofiiliset vasta-aineet. Nuo heterofiiliset vasta-aineet pystytään poissulkemaan labramenetelmillä, mutta lääkärin täytyy ensin ymmärtää mistä mahdollisesti on kyse. Nyt ei lääkäri tunnu ymmärtävän.

Äänestä

Minulla myös kilpirauhasen vt ja kun tsh ei "kunnossa" (kunnossa minulla on alle 2), minun alapaineeni nousee. Liikatoiminnallekin kerran karkasi, jolloin verenpaine (alapaine) jopa matala. Lieneekö sit vaikuttaa kun vt:ssa kaikki elintoiminnotkin hidastuvat, ruoansulatus, pulssi ym. niin, kun pulssi laskee niin verenpaine nousee kompensatorisesti. Jostain ihan virallisestakin lähteestä olen lukenut, että joillakin vt voi aiheuttaa alapineen nousua. Sitten liittyen tuohon ruoansulatukseen ja elintoimintoihin, että jos on esim. verenpainelääke käytössä, niin lääkkeen metaboliakin tehostuu kun elintoiminnot tehostuvat/ nopeutuvat, että sellainenkin voi vaikuttaa verenpaineen vaihteluihin, jos on lääke käytössä siis. Ja vastaavasti jos on vt, niin kaikki hidastuu ja lääkkeen vastekin huonompi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaskulaari kirjoitti:

Puolisollani on jo pitkään ollut tällainen tilanne: TSH 8,47 ja T4V 17, Kädet lämpimät, väsyneisyyttä ei erityisemmin. Tyroksiinilääkitys 0,5 mikrogrammalla. Verenpaine on korkea, ja etsin kuumeisesti syitä siihen keinoja sen alentamiseen. Muistihäiriöitä ajoitain.
En täysin ymmärrä miksi lääkitys on määrätty. Voisiko tuo lisätyroksiini tai ehkäpä TSH aiheuttaa osaltaan korkeaa verenpainetta. Se oli muistaakseni 149/90.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu