Pitäisikö kirjoittaa täysin omin sanoin

-voih-

kun haluan tehdä maallikkoensiavusta materiaalia SPR:n ensiapuryhmien kokoontumisiin. Netissä ja kirjoissa on materiaalia, mutta niissä on copyright -merkintä.

Entä kun löytää kuvan, jossa on c-merkintä, niin voiko sen liittää omaan asiakirjaan.

1

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riemurajaton

      En usko että pystyt täysin kirjoittamaan omin sanoin, mikäli tietosi perustuvat olemassa olevaan lähdemateriaaliin.

      Asiaan.

      Aina on syytä selvittää kuka on tehdyt lainaamasi materiaalin ja kysyä häneltä tai hänen edustajaltaan (=kustantaja) lupa käyttää hänen tuottamaansa materiaalia.

      Nettisivulla oleva teksti voi olla ilmaiseksi luettavissa, mutta tekstin ja kuvien hyödyntäminen omassa myytäväksi tarkoitetussa tuotteessasi voi ollakin jo aivan toista.

      Voit kuitenkin lainata omaan materiaaliisi muiden tekstiä netistä ja kirjoista. Tämän mahdollistaa sitaattioikeus, josta tarkemmin voit lukaista joko wikipediasta tai tekijänoikeuslaista 22 §.

      Tätä oikeutta käytetään, kun graduihin lainataan taustoittavaa tietoa muiden teoksista.

      Sitaattioikeus oikeuttaa myös valokuvien lainaamisen tekstiisi.

      Muista kuitenkin, että sinun on mainittava ne lähteet, joista olet lainaukset ottanut. Sillä alkuperäisen teoksen tekijällä on taloudellisten oikeuksiensa lisäksi myös moraalisia oikeuksia, joista yksi merkittävimmistä on isyysoikeus.

      Tarkoittaa että tekijän nimi ja lähde on mainittava tekijänoikeuslaki 3§

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      128
      3912
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3285
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2875
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2677
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2397
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe