Astma, flunssa jne.

peffit alhaalla

Mulla ei ole varsinaista astmadiagnoosia, vaikkakin rasitusastmaa on joskus epäilty, kun oireilen helposti pakkasella. Bronkiaalinen hyperreaktiviteetti on kylläkin todettu kokeissa. Spirometriat olleet sitten kuitenkin ok.

Viimeisen kolmen vuoden aikana on myös alkanut ilmaantumaan keuhkoputkentulehduksia. Koko aikuisikänäni en ole aiemmin niitä sairastellut, muta nyt sitten.
Lapsena mulla oli kyllä usein flunssien yhteydessä pahaa rohinaa ja ihan kaameeta yskää pitkään, mutta ei niitä silloin mitenkään hoidettu, kun ei ollut kuumetta.

Olen pölyille herkkä ja sain keuhkolääkäriltä muutama vuosi sitten Tiladea.
Lisäksi sain kokeeksi Singulairia.
Lääkärin mukaan sitä voi käyttää muutenkin yskään, sanoi itsekin käyttävänsä...(?)

Nyt mulla on ollut paha flunssa ja ihan kuin olis vielä joku keuhkoputkentulehdus päällä. Kuumetta ei kuitenkaan enää ole, mutta yskä rohisee ja ihan vetämätön olo ja peffit (pudonneet normaaliarvosta 440) edelleen sellaista 350-370 luokkaa.

Alkuun yskitti niin kaameesti yöllä, että en saanut nukuttua, mutta kun aloin kokeeksi käyttää Tiladea, niin yskä rauhoittui. Siinähän nyt ei kuitenkaan mitään avaavaa ole...(?!...)
Seuraavaksi kokeilin tuota toista saamaani lääkettä. En kylläkään Singulair-nimisenä, vaan lääke on vaihdettu apteekissa Montelukastiksi.
Käytin sitä pari päivää ja yskä väheni, tai ainakin limaa tuntui olevan vähemmän ja olo alkoi tuntua vähän paremmalta, peffitkin nousivat hieman.
Nyt kuitenkin lopetin sen lääkkeen, kun epäilin sen aiheuttavan vatsaoireita ja tänään on taas ollut huonommassa kunnossa tuo keuhkopuoli. Peffit taas alhaalla, yskittää enemmän, jotenkin tukossa ja "ahdistaa", veto pois jne.

Onko tuolla lääkkeellä siis ollut jotain suotuisaa vaikutusta, lievittääkö jotenkin myös mahdollista keuhkoputkentulehdusta (virusperäinen varmaan)?
Onko mulla jo jonkin sortin astma kuitenkin, kun kerran peffitkin laskee näin flunssan aikana, vai laskeeko ne ei-astmaatikoillakin yleensä flunssan aikana, kuka tietää?
Mitähän lääkitystä tässä nyt sitten pitäis käyttää?
Nyt ei ole varaa mennä yksityiselle, enkä ole arvauskeskukseen viitsinyt vielä hakeutua, kun en nyt vielä ihan kuolemankielissä ole, mutta tänään ei ole olo ollut kovin loistava, että jos tämä sama vielä jatkuu, niin...

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henna

      Kannattaa varata aika lääkärille ja pyytää päästä astmaselvittelyihin.Itselläni on todettu astma ja siihen säännöllinen lääkitys. Minulla menee suunnilleen samalla tavalla pef-arvot. OIreilen rasituksessa, pakkasessa, huone-,siite-, eläin- ja jauhopölyille sekä voimakkaille hajuille.

      Kannattaa käydä näillä sivuilla http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/naytaartikkeli/.../hoi06030 , sieltä saa hyvää tietoa astman oireista ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1265
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      830
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe