Vieläkin Nokialla toimitusvaikeuksia lumia 920 kanssa, ja puhelin jo kohta puolivuotta vanha,myyntimäärät kuitenkin pieniä, uskomatonta. Soneralla ja telefinlandilla loppu koko maaliskuun.
Aika pelle firma nokia nykyään.
Aika pelle firma nokia nykyään.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ite sain puhelimen parissa päivässä kun tilasin.Joissakin paikoissa on, joissakin ei.
Nokian murskaaja rantautumassa myös Suomen markkinoille.
http://mobiili.fi/2013/03/12/sonyn-maailmalla-suosioon-noussut-xperia-z-huippualypuhelin-myyntiin-suomessa/
Nokialta puuttuu ammattitaitoa ja insinööri osaamista. Osaavat korkeintaan pyöritellä powerpoint kalvoja, eikä tuon tasoisilla insinööri "taidoilla" kovin hyvin pärjätä kilpailussa.
Nokianhan pitäisi teknologia-osaajana suunnitella itse omat SoCit ja valmistaa niitä omissa tehtaissa, kuten samsung tekee. Nokiallahan on 8 isoa tehdasta, joten miksei niissä valmisteta kehittynyttä 22nm nokian omaa piirisarjaa.
Paha virhe oli ulkoistaa tuollaiset kiinalaisille firmoille, qualcommille ja TSMC:lle, jotka eivät saakaan noita piirejä toimitettua kun amd, nvidia ja 100 puhelin/tablettivalmistajaa tarvitsevat niitä niin paljon.