Oikean rodun valinta

mietinvaan

Mitä koirarotua suosittelete minulle?
Alustavasti mietin eri koirarotuja jotka voisivat sopia minulle. Kokemusta koirista ei juurikaan ole, koiraa ei ole ollut aikaisemmin. Kokemusta lähinnä kissoista, niitä minulla on ollut aina. Toisten koiria olen joitakin kertoja ulkoiluttanut (mm. sekarotuisia, ajokoiraa, tiibetinspanielia ja cockerspanielia. Eri rotuja olen jonkun verran jo katsonut mutta en viitsisi noihin kaikkiin lukuisiin rotuihin paneutua sen tarkemmin, joten kysyn täällä ehdotuksia niistä roduista joista kannattaa ottaa tarkemmin selvää.


Tämän tyyppistä koiraa etsin:

*Ensimmäiseksi koiraksi sopiva (lempeä luonteinen, helpohko kouluttaa jne.)
*Harrastuksia, joita voisin kuvitella harrastavani koiran kanssa: toko, agility, koiranäyttelyt, uiminen, lenkkeily
*Esimerkki harrastus, joka ei kiinnosta: metsästys
*Haluaisin koiran tulevan toimeen toisten koirien, ihmisten ja kissojen kanssa
(todennäköisesti viettäisimme viikottain jonkin verran aikaa asunnossa, jossa on kaksi kissaa, kissat varmaan pelkäisivät agressiivista, paimentavaa, kovin vilkasta, kovasti haukkuvaa koiraa)
*Ulkonäöllisesti miellyttää: mm. pitkäkarvainen collie, shetlanninlammaskoira, japaninpystykorva, kultainennoutaja (niin paljon kuin sillä ikinä onkaan merkitystä)
*Koiran koko: Pieni, keskikokoinen tai suuri. Ei mielellään kääpiökoira eikä jättiläinen.
*Turkki: Ei mielellään kovin aikaa vievä. Valmis olen kyllä suihkuttamaan, harjaamaan välillä tms. Turkkia voisi olla jonkin verran tai vähän enemmänkin.
*Sopii yksinasuvalle (tällä hetkellä asun yksin)
*Soveltuu keskikokoiseen kerrostaloasuntoon eli ei olisi kova haukkumaan, eikä tarvitse kovin suurta tilaa. Lisäksi pitäisi päästä rappuset kulkemaan alas tai sen kokoinen että jaksan kantaa. Talossani ei ole hissiä.

Kiitos niille jotka jaksavat lukea ja auttaa :) Tiedän kyllä että koiran koulutuksella on merkitystä siihen millainen koirasta lopulta tulee, mutta koiraroduissa on myös eroa.

1

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yks aika sopiva

      vois olla lapinkoira.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe