Järkevin valmiusaste talopaketille ja sopivimmat firmat?

talo pellolle

Tasamaatontti, entistä peltomaata, joka ojitettu ja nykyään kasvaa nuorta koivikkoa, heinää ym. Tuleva talo olisi 1 tai 1,5 krs. 130-160 m2. Puutalo, sopivasti koristeellinen (Kannustalo-tyylinen), autokatos varasto, parit kuistit. Varaava takka/leivinuuni. Miljöö metsää ja viljapeltoja.

Sukulaisissa/kaveripiirissä löytyy osaavaa porukkaa (ammattilaisiakin). Rungon pystytys säältä suojaan, osa pohjatöistä ja perustuksista ei onnistu iteltä. Sisätyöt takan muurausta lukuunottamatta tehtäis itse.

Talopaketteja ja valmiuasteita/toimitussisältöjä löytyy vaikka minkälaista. Mikä on järkevin valinta, jos haluaa säästää rahaa, mutta ei kuitenkaan halua vuotta kahta kuluttaa rakentamiseen? Ja miltä firmoilta löytyy sopivimpia paketteja/toimitussisältöjä? Mitään Kastellin economylaatikkoa en tähän maisemaan halua. Toisaalta ei ole varaa mahottomiinkaan, riittäisiköhän noin 200 000 e budjetti?

8

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfsafdsaf

      Tuo budjetti noille neliöille voi nipin napin riittää jos teet kaikki itse. Mutta kuten kirjoitit, ei onnistu joten unohda tuollaiset unelmoinnit.

      Jos valitset vaikka kastellin muuttovalmiin uuskartano mallin (yläkertavarauksella 130m2) joka on 1 1/2 kerroksinen, tulee hintaa sille noin 187 000€ . Siihen yläkerran rakentaminen itse n. 30 000€, autokatoksen ja varaston rakentaminen itse n. 20 000€ ja sitten päälle kaikki muu esim. vastaavat, lupa-asiat, pohjatyöt, maalaukset jne. n.50 000€. Näin ollen realistinen budjettisi olisi 287 000€.

      Olen seurannut monia rakennushankkeita ja itsekin rakentaneena voin sanoa, että liian moni budjetoi hankkeen lähtökohtaisesti pieleen. Ongelmia tulee varmasti lopussa silloin. Ennemmin realistinen budjetti jossa on 20-30 tuhatta euroa vielä pelivaraa ja tiukalla taloudenpidolla ja järkevillä hankinnoilla voi budjetin sitten alittaa jos hyvin käy.

      • talo pellolle

        Niin siis mitään muuttovalmispakettia en kaipaa. Osaavaa porukkaa löytyy ympäriltä sen verran, että periaatteessa koko hankekin työn osalta onnistuis ilman ulkopuolisia.

        Käytännössä kuitenkin apua tarvitaan varmasti pohjatöissä. Kaivuri kuski, mahdollinen pohjatutkimus jne.

        Perustuksissa ja alapohjissa omalla työllä päästään varmaan jo pitkälle. Lvi-hommissa apua myös tarvitaan ainakin neuvomassa/valvomassa. Sähkötyöt onnistuu iteltä, mies on alalla.

        Rungon pystytys, onko se järkevintä tilata talopakettifirmalta? Vai tehdä itse ja palkata apujoukkoa? Lähinnä vastuun kannalta tätä pähkäilen ja ajan kulutuksen.

        Loput hoituu iteltä.


      • jskoliu
        talo pellolle kirjoitti:

        Niin siis mitään muuttovalmispakettia en kaipaa. Osaavaa porukkaa löytyy ympäriltä sen verran, että periaatteessa koko hankekin työn osalta onnistuis ilman ulkopuolisia.

        Käytännössä kuitenkin apua tarvitaan varmasti pohjatöissä. Kaivuri kuski, mahdollinen pohjatutkimus jne.

        Perustuksissa ja alapohjissa omalla työllä päästään varmaan jo pitkälle. Lvi-hommissa apua myös tarvitaan ainakin neuvomassa/valvomassa. Sähkötyöt onnistuu iteltä, mies on alalla.

        Rungon pystytys, onko se järkevintä tilata talopakettifirmalta? Vai tehdä itse ja palkata apujoukkoa? Lähinnä vastuun kannalta tätä pähkäilen ja ajan kulutuksen.

        Loput hoituu iteltä.

        ja kuitenkaan et sitten aikonut viettää aikaa raksalla? "Mikä on järkevin valinta, jos haluaa säästää rahaa, mutta ei kuitenkaan halua vuotta kahta kuluttaa rakentamiseen?"

        ja ovatko kaverit ja sukulaiset halukkaita antamaan ILMAISEKSI n. 1000 työtunnin panoksen?

        ja "dfsafdsaf" kirjoitti juuri näistä tämän laatuisista alimittaisilla budjeteilla rakentajista. Kannattaa uskoa... tosin voihan sen unelmakodin myydä keskeneräisenä pois :)


    • talopellolle

      Tottakai siis ollaan valmiita kuluttamaan aikaa raksalla paljonkin. Mies ja appiukko olis ne "päätyöläiset", toinen on sähkömies muutenkin osaa rakennushommia ja toinen on rakennusmestari(osakas alan pikkufirmassa). Oma isä varmasti talkoilee jonkin verran osaamisensa rajoissa. Ja pari hyvää kaveria varmasti talkoilevat ruoka/kaljapalkalla satunnaisesti. Asuvatkin vieressä.

      Runko tulis talopakettifirmalta ja osa sisämateriaaleista, mutta paljon olis tarkoitus hankkia itse, koska appiukko varmasti saa alennusta.

      Tutut rakensivat samantyypppisissä maaperäolosuhteissa Omatalon, 4h k, lämmin autotalli kyljessä varasto. Runko pystytys oli Omatalolta. Muut hommat tekivät suurelta osin itse, paitsi perustuksia. Aikaa kului noin 6kk ja rahaa ilman tonttia 190 000 e.

      En oikeasti käsitä mihin sitä rahaa voisi upota lähes 300 000?

    • kokenut2

      Aika monet ovat laskeneet, että perustukset ja pohjatyöt kannattaa tehdä itse. Sen sijaan rungon pystytys ja kattotuolien asennus ja työt ns. Sateelta suojaan kannattaa ottaa pakettina, koska siinä ei paljoa pysty säästämään. Tuo runkopystytysvaihe on muutenkin se vaihe, jossa työmaa tuntuu etenevän jopa etuajassa. Sitten voi taas omin voimin jatkaa hommia sateensuojassa oman jaksamisen mukaan.

      • näin on laskenut

        Mutta jos osaamista ei ole, kannattaa talon tärkein eli perustus jättää ammattilaiselle. Minua ainakin jännittäisi jos en olisi varma, onko esim kapillaarikatko tehty oikein, salaojat tehty oikein tai onko perustus mitoitettu oikein alla olevaan maahan jne.


    • talopellolle

      Voi olla ihan tyhmä kysymys, mutta mihin vaiheeseen voi rakennusprojektin "keskeyttää" vähäksi aikaa, jos haluaa pitkittää lopullista suuremman lainan ottoa (ja entisen asunnon myymistä) ja vuokralla asumisaikaa?

      Jos hankkii tontin ensin, teettää pohjatutkimuksen, hankkii sähkö- ja tulovesiliittymän, raivaa puut ja pensikon pois jne. Nämä hoituis niin pienellä lainarahan osuudella, että voisi vielä asua ja lyhentää entisen asunnon velkaa.

      Sitten alkaisi jätevesijärjestelmän (ei kunnan viemäriä), salaojitusten ym. mitä nyt maan alle ennen perustuksia tulee suunnittelu ja tekeminen. Tämä on se harmain alue, josta ei ymmärrystä varsinkaan minulla ole. Paljonko rahaa keskimäärin tähän vaiheeseen menee ja mitä kaikkea se sisältää? Voisi arvioida, että pystyisikö tämänkin vaiheen vielä rahoittamaan pienillä säästöillä/talkoilla/pienellä lainaosuudella.

      Viimeistään talopakettia ostaessa astuisi sitten kuvioon mukaan suurempi lainanottotarve ja entisen myyminen, jotta saa siitä säästöt käyttöön. Voiko siis pitää taukoa projektissa tässä vaiheessa, jotta saa vanhan myytyä jne. Vai meneekö pohjatyöt pilalle, jos ei ala heti kohta taloa väsäämään?

      Oikeastaan kysymykseni on, että mitkä vaiheet taloprojektissa on ne rahasyöpöimmät? Eli kuinka pitkälle voi päästä ennen kuin joutuu entisen myymään, jotta saa tarpeeksi pankista lainaa ja entisen talon säästöt käyttöön?

      • gfdsgfdgdf

        Kyllä varmaan viisain vaihe olisi tuo pohjan rakentaminen. Siinäkin on pitkittyessään tietyt riskit.

        Kun nimet on talotehtaan kansa papereissa ja toimitusviikko sovittu, niin siinä on hyvä merkki isoista kustannuksista. Toimituksesta viikko paketista on maksettava jotain 50-60%, siitä muutama viikko n.30% ja loput n. 3 kuukauden päästä pystytyksestä.

        Huonoin vaihe pysäyttää rakentaminen on talopaketin pystytyksestä sisälämpöjen päällelaittoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      232
      5590
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      134
      5118
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4898
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      128
      2173
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1847
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      50
      1747
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      91
      1705
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      18
      1682
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      94
      1405
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      383
      1348
    Aihe