Kohta tulee uudet Skoda Octavia ja VW Golf farmarit markkinoille.
Niistä pitäisi valita 1,4L 90kw bensamoottorinen versio.
Kumman ottaisit ja minkäö takia?
Toisena vaihtoehtona molemmat halvimpana 4-vetomallina?
Kumman valitset ja minkä takia?
20
141
Vastaukset
- kommari pappa
Ei kumpaakaan.
Ite ostaisin varmari Auriksen, jos ois rahaa. - 13 + 14
Mulla on kyllä luokkaa suurempi eikä ole kiinnostunut noista pienemmän keskiluokan autoista, mutta Volkkarin tietysti, koska hinta/laatusuhde on parempi:
- länsieurooppalainen
- moderni erillisjousitus takana
- laadukkaampi
- vaihtoarvo
- ei tarvitse selitellä, että tämä itäauto on yhtä hyvä kuin...
- parempi ruosteenesto ja maalaus
- paremmat materiaalit- vtttb
Uudessa Golfissa on takana yhdystukiakselisto. TM:
"Alustan perusrakenteet ovat tuttuja: edessä on joustintuet ja takana yhdystukiakselisto eli poikittaispalkilla yhdistetyt pitkittäistukivarret. Edellisen mallin monivarsituennasta on nyt palattu tähän perinteiseen, toimivaksi havaittuun yksinkertaiseen rakenteeseen." - 21 + 17
vtttb kirjoitti:
Uudessa Golfissa on takana yhdystukiakselisto. TM:
"Alustan perusrakenteet ovat tuttuja: edessä on joustintuet ja takana yhdystukiakselisto eli poikittaispalkilla yhdistetyt pitkittäistukivarret. Edellisen mallin monivarsituennasta on nyt palattu tähän perinteiseen, toimivaksi havaittuun yksinkertaiseen rakenteeseen."Tässä on Tero faktaa - pyydä johdon assistenttia kääntämään se sulle:
"Suspension-wise, the all-new Volkswagen Golf employs an evolution of the previous model’s excellent set-up, with one sizeable exception. Golf models with 90kW or more (the base 90kW/200Nm 1.4 TSI, the up-spec 103kW version and the 110kW 2.0 TDI) all run an improved multi-link rear suspension that is 4kg lighter than the Mk6’s set-up.
But Golfs producing less than 90kW run “modular lightweight suspension”, which is marketing waffle for a torsion-beam rear-end. It’s a new design, weighing 15kg less than the Mk6’s multi-link, but with none available on the launch, it’s impossible to say whether this is a retrograde step or a clever, cost-saving one. The last Golf with a torsion-beam – the Mk4 – was widely criticised for its dynamics." - vtttb
21 + 17 kirjoitti:
Tässä on Tero faktaa - pyydä johdon assistenttia kääntämään se sulle:
"Suspension-wise, the all-new Volkswagen Golf employs an evolution of the previous model’s excellent set-up, with one sizeable exception. Golf models with 90kW or more (the base 90kW/200Nm 1.4 TSI, the up-spec 103kW version and the 110kW 2.0 TDI) all run an improved multi-link rear suspension that is 4kg lighter than the Mk6’s set-up.
But Golfs producing less than 90kW run “modular lightweight suspension”, which is marketing waffle for a torsion-beam rear-end. It’s a new design, weighing 15kg less than the Mk6’s multi-link, but with none available on the launch, it’s impossible to say whether this is a retrograde step or a clever, cost-saving one. The last Golf with a torsion-beam – the Mk4 – was widely criticised for its dynamics."Kiitos, en tarvitse käännösapua. TM 2013/1 koeajossa oli 1.6 TDI.
Erillisjousitus takana on siis bensamalleissa alkaen 26350.- ja dieseleissä alkaen 28580.-. Suurimmassa osassa myytävistä Golfeista on siis yhdystukiakselisto, - hekohekohekoheko
vtttb kirjoitti:
Kiitos, en tarvitse käännösapua. TM 2013/1 koeajossa oli 1.6 TDI.
Erillisjousitus takana on siis bensamalleissa alkaen 26350.- ja dieseleissä alkaen 28580.-. Suurimmassa osassa myytävistä Golfeista on siis yhdystukiakselisto,Ai - mitenkä se Golfin eri mallien myyntimäärät jakautuvat? Kerro lisää!
- vtttb
hekohekohekoheko kirjoitti:
Ai - mitenkä se Golfin eri mallien myyntimäärät jakautuvat? Kerro lisää!
Eniten myydään edullisemman pään malleja.
- Etpä tiedä
vtttb kirjoitti:
Eniten myydään edullisemman pään malleja.
Sen jo kerroit. Pistäs faktaa peliin - numeroita tai vastaavaa.
- gs birotor
Tässä tullaan tuohon mikä on joidenkin mielestä "itäblokin" tuote, koska tuo tuleva golf farmari tullaan tekemään entisen itä-saksan puolella.
Alustassa on aivan samat osat kuin golfissa ja suurin osa auton teknisistä ratkaisuista on samaa.(myös takaakseli sama)
Laadukkaampi riippuu tietenkin millä mittarilla se mitataan, mutta jo konsernin sisäisen jaottelun mukaan golf on hiukan parempi kuin ocu.
Vaihtoarvoissa en usko olevan kovinkaan suuria eroja, mutta sen aika näyttää.
Tiedähäntä missä piireissä tuollaista selittelyä joutuu tekemään, mutta itselle tulee mieleen vain jos vaihtaa selkeästi "paremman" mielikuvan omaavasta merkistä, mutta sekin kuulostaa oudolta nykyisin, ehkä 10v sitten tapahtui...
Onko sinulla mitään todistetta tuosta paremmasta ruosteenestosta ja maalauksesta?
Paremmat materiaalt varmastikkin, mutta eivät välttämättä ole suuret. - nettiauto.
Etpä tiedä kirjoitti:
Sen jo kerroit. Pistäs faktaa peliin - numeroita tai vastaavaa.
Alle 140 hv Nettiautossa 2008-2013 67% Golfeista.
- valinta tehty
Venytetty Skoda on oikeasti tilava myös takapenkkiläisille, mitä Golf ja vanha Ocu ei ole koskaan olleet lyhyen akselivälin vuoksi.
JOs vain Ocu pysyy mukana hintakilpailussa 1,4 koneluokassa.
Isoilla koneilla ja automaatilla Ocu-farkun hinta karkkaa samaan kuin Seat Exeo St , jolloin valinta olisi varmuudella seat portaaton autom.- Hekohekohekoheko
Älä biiroottori vitti trollata ja vastata omiin paskajuttuihis!
Saksalainen laatuauto ja peelo ottaisi itäauton kun sen takapenkin jalkatilaa on enemmän! - gs birotor
Hekohekohekoheko kirjoitti:
Älä biiroottori vitti trollata ja vastata omiin paskajuttuihis!
Saksalainen laatuauto ja peelo ottaisi itäauton kun sen takapenkin jalkatilaa on enemmän!Kerro missä kohtaa olen trollannut?
En alennu koskaan sille tasolle , että vastaisin omaan kysymykseeni.
Koko aloitusviestille on selkeä syy, joka ei selvästikkään avautunut sinulle. - 11 +4
gs birotor kirjoitti:
Kerro missä kohtaa olen trollannut?
En alennu koskaan sille tasolle , että vastaisin omaan kysymykseeni.
Koko aloitusviestille on selkeä syy, joka ei selvästikkään avautunut sinulle.Kas tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/sort_name:"gs birotor"?sort=created&perpage=25&term_keywords= - gs birotor
11 +4 kirjoitti:
Kas tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/sort_name:"gs birotor"?sort=created&perpage=25&term_keywords=Eli et löytänyt mitään oikeasti.
Koska nimimerkkini ei ole rekisteröity, niin silloin myös jotkut "fiksut" kaverit ovat sitä lainanneet, joka on todella lapsellista. - Mites kuule
gs birotor kirjoitti:
Eli et löytänyt mitään oikeasti.
Koska nimimerkkini ei ole rekisteröity, niin silloin myös jotkut "fiksut" kaverit ovat sitä lainanneet, joka on todella lapsellista.kannattaisko sun gs birotor hankkia ihan oikea elämä kun se näyttää nyt valuvan eri autopalstoilla ohi..
Varsinkin kun tietämyksesi näkyy olevan suht suppea. - gs birotor
Mites kuule kirjoitti:
kannattaisko sun gs birotor hankkia ihan oikea elämä kun se näyttää nyt valuvan eri autopalstoilla ohi..
Varsinkin kun tietämyksesi näkyy olevan suht suppea.Älä turhaa huolehdi.
Kerro missä kohtaa on vajausta tietämyksessä?
Näytä se kohta jossa olen laittanut väärää tietoa?
- A4 TDi
VW:n tietenkin, on tuo skoda vouhotus jo mennyt tojota höslääjistäkin ohi.
Seat Exeo olisi kyllä ykkösvalintani.- Audi hyi vi**u
Menny ressu kotiis. Stana trolli turpaan tarttisit.
- ajan myös A4:llä
Audi hyi vi**u kirjoitti:
Menny ressu kotiis. Stana trolli turpaan tarttisit.
Tosikade!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1064562Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293393No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452380- 371412
- 361313
- 381176
- 141092
- 1591016
- 27958
- 6944