Mitä ajattelet näistä?

Ava Emilia
Adele Emilia
Emilia Adele

Viola Sofia
Sofia Irene
Sofia Kaarina

Janni Elena
Kaisla Petroona
Helmi Irmeli

Nanna Helena
Nella Viola
Tessa Fiona
Bambi Daalia
4320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ava Emilia -> kaunis, korjoittaisin Avan kahdella a:lla Aava

Adele Emilia/ Emilia Adele -> kauniita nimiä molemmat ja sopivat kumminpäin tahansa, ehkä Adele ekana...

Viola Sofia -> ihan kiva, jää jotenkin vähän kyllä kesken, eli kolmas nimi lisää tai sitten jokin pidempi toinen nimi?

Sofia Irene/ Sofia Kaarina-> Sofia on hyvä nimi ja molemmat tokat nimet ihan ok, ehkä parempi olisi Irene...

Janni Elena -> ihan ok

Kaisla Petroona -> ? hmm...

Helmi Irmeli -> kiva vanhanaikainen, ihan okei

Nanna Helena -> Nanna ei hyvä, Helena kiva

Nella Viola -> nella on ihana, kokonaisuus jää ehkä hieman lyhykäiseksi?..

Tessa Fiona-> äh

Bambi Daalia -> Daalia ok..

Äänestä

Ava Emilia: Ihan kaunis yhdistelmä. Aava parempi.
Adele Emilia/Emilia Adele: Nämäkin ovat kauniita yhdistelmiä, ensinmainittu sointuu paremmin.

Viola Sofia: Sofia on toinen nimeni.. :) Pidän siitä. Violaan suhtaudun aika neutraalisti... Sopii kyllä Sofian kanssa.
Sofia Irene: Irina olisi parempi -> Irina Sofia.
Sofia Kaarina: En oikein pidä Kaarinasta.. No, ei kovin pahakaan.

Janni Elena: En pidä Janni, Jenni, Janna, Jenna jne... nimistä. Elena kuulostaa venäläiseltä, mutta Elina olisi ihan kiva suomalainen perusnimi.
Kaisla Petroona: Kaislaan suhtaudun neutraalisti, ei paha. Petroona.. hmm... Tulee mieleen petroli; ei kiva..
Helmi Irmeli: Helmi on IHANA nimi :) Noussut aika suosituksi.. Irmelistä taas mielipiteeni on aivan päinvastainen, en pidä siitä yhtään.

Nanna Helena: Nanna kuulostaa lempinimeltä enkä pidä muutenkaan (lapselle sanotaan nanna, kun jokin ruoka on herkkua). Helena melko OK.
Nella Viola: Nella kuulostaa koiran tai kissan nimeltä. Violaan suhtaudun aika neutraalisti.
Tessa Fiona: Nimet eivät sovi ollenkaan yhteen! Tessa kuulostaa koiran nimeltä tai sitten lempinimeltä. Fiona turhan hienosteleva (ainakin Tessan perässä).
Bambi Daalia: Bambi - no ei sentään sovi ihmisen nimeksi, vaikka söpö otus onkin... Daalia käy toiseksi nimeksi (kunhan ei Nannan, Nellan tai Tessan kanssa).

Äänestä

nimiä noista olivat

1 Kaisla
2 Ava
3 Emilia
4 Sofia
5 Adele
6 Viola
7 Nella

En voisi ikinä harkita nimiä:
Bambi
Petroona
Tessa
Nanna

Että näin mä ajattelen =)

Äänestä
  • Vaikka erikoisista nimistä pidänkin, niin rajansa kaikella :)
    Koiran nimeksi tuo Bambi ehkä sopisi, mutta tuosta Petroonata tulee mieleen matroona...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ellu kirjoitti:

Ava Emilia
Adele Emilia
Emilia Adele

Viola Sofia
Sofia Irene
Sofia Kaarina

Janni Elena
Kaisla Petroona
Helmi Irmeli

Nanna Helena
Nella Viola
Tessa Fiona
Bambi Daalia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu