Ao Nangista lautalla pikkusaarille

Pari vkoa vielä!

Osaako joku neuvoa miten pienimmille saarille pääsee? Lautalla pääsee (esim. Ao nang-Koh Lanta), mutta miten käytännössä pääset itse saarille?
Hakevatko pitkähäntäveneet rannasta? Miten lautalta pääsee pienempään veneeseen kaikkien matkalaukkujen kanssa?

7

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OOO8

      Mille pikkusaarelle olisit menossa matkalaukkujen kanssa :)

    • Jungle Park

      Koh Lantalla on jonkinlainen satama, jossa siis tullaan laituriin.

      Pienemmillä saarilla pitkähäntäveneet noutavat laivasta/lauatasta ja loppumetrit kahlataan rantaan. Matkatavaroita ei tartte itse siirrellä, tekevät sen kyllä puolestasi. Tietty ite kannattaa seurata, että matkatavarasi varmasti lähtee kyytiin ja kyydistä pois. Hyvin onnistuu, viime talvena onnistui hienosti myös vähän iäkkäämmältä ihmiseltä, jonka liikkeet ei enää niin kovin vetreitä.

      Pikaveneillä tuodaan yleensä rantaan ja siitä taas kahlaillaan viime metrit.

    • Äitee1

      Krabi-Townista lähtee laivoja Koh Lantalle. Siellä ihan normaali satama ja kuivin jaloin mennään. Täytyy selvittää paikan päällä hakevatko Ao Nangista ,vai pitääkö itse mennä taxilla satamaan.

      • Jou/

        Lähtee ne Nopparatin pohjoispäästäkin (Ao Nang) laivat Lantalle, Phi Phille ja Phukettiin.


      • jou/

    • jäbä

      Helpointa mennä repun kanssa, ei ole kiva vetää laukkua rantahiekassa :) LAntalla ei tarvii jalkoja kastella maihin mentäessä, mutta pienemmille saarille mennään kahlaamalla. Jotenka jos sulla on matkalaukku, niin kannattelet sitä vaan päänpäällä :)

    • Kuppariakka

      Mitähän te sinne raahaatte matkalaukuissa? Yks rinkka riittää kahdelle mainiosti!
      AoNangin ja Koh Lantan välillä voi jäädä Koh Jumille, pitkähäntäveneet hakevat laivasta. Lauttareitti kulkee Lantalta kohti Koh Lipeä, matkan varrella voi jäädä pikkusaarille lautalta tai kulkea saarelta toiselle veneillä. Kysy paikanpäältä aina seuraava siirto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      100
      3507
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3163
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      221
      2719
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      38
      2299
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      35
      1636
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      24
      1466
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1446
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      14
      1341
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1279
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1261
    Aihe