..juyu eli äiskä anto mulle matokuuri oraalipasta canex vet..se on kyl koirille mut mul jäi yli siitä ku annoin mu hauvalle ni tuli mieleen et käykö se sama myös kissalle vai...eikös ne aika samaa stuffia kummiskin ole...??
kiitos...!!!
MATO LÄÄKE CANEX VET 2,2
5
2044
Vastaukset
- cat_lady83
Mikäli käyttöohjeessa ei lue, että käy sekä koirille, että kissoille, älä missään tapauksessa anna lääkettä kissalle... Voi pahimmillaan aiheuttaa myrkytyksen.
- ei missään nimessä
Ei todellakaan ole samaa ainetta, kissan metabolia ei kestä käytännössä mitään koirille tai ihmisille tarkoitettuja lääkkeitä! Esimerkkinä koiran punkkipannan jos laittaa kissalle, kissa saa jo tunneissa myrkytyksen ja menehtyy hyvin todennäköisesti.
Eläinten lääketeollisuus ei ole vain bisnestä, vaan eri kohde-eläimelle tarkoitetun lääkkeen syöttäminen voi aiheuttaa kissan kuoleman. - Anonyymi
Valmisteen vaikuttavana aineena on pyranteeliembonaatti, joka on laajakirjoinen matolääke. Se tehoaa yleisimpiin kissoilla esiintyvistä maha-suolikanavan madoista: suolinkainen (Toxocara cati ja Toxascaris leonina) ja hakamato (Ancylostoma spp.).
- Anonyymi
Ihan vaan googlaamalla tuon vaikuttavan aineen löytyy tämä yllä mainitsemani tieto. Että mitäs jos nää hysteerikot täällä ensin vaikka ottaisi kunnolla selvää ennen kuin ovat maalaamassa piruja seinille. 😄
- Anonyymi
Koirien lääkkeitä EI kissalle. Kissan aineenvaihdunta on aivan erilainen kuin koiran. ei myöskään ihmisen tai märehtijän tai jyrsijän tms lääkkeitä koskaan kissalle.
Kun pakkauksessa7selosteessa lukee että kissalle, silloin tuote on myös turvalllinen kissalle.
Mietipäs tämmöistä. Onkko sipuli myrkyllistä? On, pahasti, kissalle. Onko rusina myrkyllistä? Sekin on kissalle myrkkyä. Tyräkit on myrkkyä myös ihmiselle.
Onko burana myrkyllistä, tms kipulääke? On, kissalle.
Jne.
Kissoille ei anneta mitään, mitä ei erikseen ole tutkitusti kissalle tarkoitettu. Poislukien nuo kissan ulkona itse syömät tietyt ruohot, kissa erottaa mikä ruoho on hyvä.
Ajattelemattomuudella voi tappaa oman kissansa. Jopa tuskallisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1124707Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1754438Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.961833- 4031681
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331453Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3671162Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61149- 611030
- 711022
- 92968