vistasta päivitys seiskaan?
Ohjelma neuvoo että se käynnistetään "Käynnistä" valikosta, mutta en löydä sieltä muuta kuin Windows 7 tukisovelletuksen?
Ohjelma neuvoo että se käynnistetään "Käynnistä" valikosta, mutta en löydä sieltä muuta kuin Windows 7 tukisovelletuksen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows7/help/upgrading-from-windows-vista-to-windows-7
Tuossa on ohjeet siihen.
Ei tästä Vapusen linkistä ole mitään hyötyä olen lukenut ne moneen kertaan, enkä löydä miten päivitys tulisi käynnistää. Epäilen että se ei anna asentaa seiskaa, kun tukisovellutus herjaa liian pientä muistimäärää?
Konessa on kaksi 512mb muistikampaa ja se ei mukamas riitä seiskalle?
Kone on alkuperäinen Vista kone ja sillä muistimäärällä se on uutena myyty, tosin ei se mikään huippunopea ole koskaan ollut.
Kyllä pitäisi riittää Windows 7 32-bittiselle versiolle.
Siis missä muodossa se päivitys tuli? iso tiedostoja vai DVD levyllä?
Jos hommassa meinaa onnistua niin seiskan päivitys-romppu asemaan ja käynnistetään siltä. Käyttöjärjestelmän sisältä tehty päivitys menee enemmän tai vähemmän metsään, ainakin vistasta seiskaan, on nääs kokemusta.
Ensin otat kaikki tarpeellisen talteen ja jyräät koko vistan.
"Ensin otat kaikki tarpeellisen talteen"
Kaikki tarpeellinen on otettu talteen, mutta ajatuksena oli että päivitän sen suoraan kuten ohjeissa on kerrottu yhtenä mahdollisuutena.
Olisi mulla yksi aito Windows 7 asennusromppu, mutta onnistuisiko sitä käytää kun se on "OEM" ?
Ps. En haluaisi "jyrätä" koko vistaa, meinaan että silloin menisi rinnelle asennettu Linux, vai kuinka?
OEM asennusrompulta ei onnistu päivitys, se jyrää kaiken.
Linuxin asennus mennee uusiksi jos samalla levyllä windowsin kanssa ja olet käyttänyt linuxin käynnistyslatajaa.
Kannattaa pitää käyttikset eri levyillä ja kun niitä asentaa niin toinen levy ei ole piuhoistaan kiinni niin toisen asennus ei sotke toista, sitten kännistyksessä "buutti-valikosta" valitaan käynnistettävä käyttis.
"""Ps. En haluaisi "jyrätä" koko vistaa, meinaan että silloin menisi rinnelle asennettu Linux, vai kuinka? """
No Windows on ainoa tunnettu haittaohjelma Ubuntulle.
Se Windows rikkoo käynnistyslataajan (ei koko distroa), se on korjattavaissa.
Sinullahan on kuitenkin kaikki tarpeellinen varmuuskopioituna, niin ei siihen Linuxin asentamiseen mene, kuin 30 minuuttia.
"OEM asennusrompulta ei onnistu päivitys, se jyrää kaiken"
Vistan päivitys vaihtoehdot windows seiskaan jää aika vähiin, koska on käytettävissä on vain sen vista koneen Product Key tunnus, eikä alkuperäistä asennuslevyä. Vista koneessa ei ole tullut mukana palautuslevyä, ilmeisesti se olisi pitänyt aikanaan kaivaa koneen "syövereistä" ja polttaa.
Ajattelin että päivityksessä olisi mahdollista käyttää romppua vain median siirtoon ja käyttää alkuperäistä Product Key tunnusta?
Näyttää siltä että ainut vaihtoehto on tässä tapauksessa päivittää suoraan verkosta... kunhan sen saisi vain käynnistettyä....