Hanoi toukokuussa?

76Ellu

Millainen sää Hanoissa on touko-kesäkuussa? Mitkä ovat tärkeimmät nähtävyydet/kiinnostavimmat erikoisuudet? Millainen hintataso majoituksen ja ruuan osalta?

2

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hanoi rocks!

      Muutaman kerran Hanoissa käynyt, parin päivän vierailuita. Viimeksi 2012 kesäkuussa, jolloin lämmöt olivat 35 celciuksen hujakoilla. Sanoisin, että hyvin lämmintä, toukokuussakin jo.
      Nähtävyyksistä Ho Chi Minhin masoulemi ja oheinen museo. Hoan Kiemin järvi ja sen ympäristön vanha kaupunki erikoiskauppoineen. Hoa Lo (Hanoi Hilton) vankilamuseo.

      Muista syödä katukeittiöissä ja juoda oluesi Bia Hoi-kuppiloista. Todella, todella hyvää mättöä ja edullisesti. Esim. bun cha (grillattua possua nuudelikeitolla) ja iso lasi biahoi-olutta, noin 30000 dongia, noin euro.
      Turistialueella Hoan Kiemin lähistöllä länkkäriravintoloita, pitsaa, piffejä yms. Lätty viidellä täytteellä 150000 dongia, noin 5 euroa.
      Varo jäätelöitä. Sain lyhyen, mutta ärhäkän vatsataudin (ruokamyrkytyksen?) Hoan Kiemin kupeessa olevasta fiksun näköisestä irtojäätelöä myyvästä kahvilasta.
      Majoitus halpaa. Viime reissulla samaisen Hoan Kiemin kupeessa minihotellista parisängyllinen huone ilmastoinnilla, ihan perushuone siis, ei mitään erikoista, 20 euroa / yö. Hintahaarukka siitä ylöspäin satoihin, tuhansiin euroihin jos haluaa luksusta 4-5 tähden hotelleista. Sama toki koskee ruokailua, jos haluaa syödä ranskalaisissa upeissa ravintoloissa, illalliseen saanee uppoamaan satasen.
      Minimi/perustasolla edullista. Parin päivän budjetti sata euroa, riittää kaikkeen mahdolliseen, myös shoppailuun.
      Muista olla tarkkana cyclokuskien (poljettavien taksien) kanssa. Hinta/reitti kannattaa sopia mahdollisimman tarkkaan ennen liikkelle lähtöä. Taksikuskikin osaa vetää ylimääräistä, mutta ei haittaa välttämättä, koska hintataso jo lähtökohtaisesti matala. Xe om (mopotaksi) kyytiin en lähtisi ihan heti, koska kyyti voi olla suht rajua, jos ei ole tottunut vilkkaasti liikennöidyssä suurkaupungissa liikkumaan.
      Jos on päivä-pari aikaa, käyppä Halong Bay risteilyllä. Taksi/bussi Hanoista muutaman tunnin ajo, upea rannikkoalue mahtavine maisemineen. Säävarauksella tietysti.
      Jos on pikkulapsia mukana, menkää katsomaan Thang Long water puppet show, eli vesinukketeatteri (huono suomennos?) What ever the case may be, siitä 4-8 vuotiaat lapset tykkäävät satavarmasti.
      Auttoiko?

    • Hanoihin

      Hanoi on kiva kaupunki,oltiin elokuussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe