Apua lupaperusteluihin

tulevametsästäjä

Nykyään vaaditaan perustelut aselupiin. Tarvisin hieman apua, mitä kirjoitan.
Jos Haen lupaa kahteen (2) aseeseen, niin pitääkö minut täyttää kahteen eri lomakkeeseen perustelut kummastakin aseesta. Eli pumppuhaulikolle ja piekkarille omat perustelulomakkeet?

Jos haen lupia metsästysperustein ja aijon metsästää valtion mailla jäniksiä ja riista/metsäkanalintuja kummalakin aseella.

Itse keksin seuraavat perustelut, seuraaviin kysymyksiin. Luulen, vaan että perustelut ovat liian lyhyet. Mitä kirjoittaisin, että tulisi hyvä perustelu

Aiempi metsästys harrasta: Tee tässä selkoa aiemmasta metsästysharratuksesta. Mitä riistaa olet metsästänyt ja missä
>Tähän osaan vastata, että aiempaa metsästyskokemusta ei ole

Metsästys-harrastus hankittavalla aseella: Kerro tässä, mitä riistaa tarkoituksenasi on metsästää NYT HANKITTAVALLA ASEELLA. Ota huomioon, että hankittavan aseen on soveltuva kyseisen riistan metsästykseen
>Jäniksiä/rusakkoja, sekä riistalintuja ja kanalintuja, niiden metsästysaikana. Aijon metsästää valtion mailla paikkakunnalla *******

10

6422

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+9

      Nykyään tosiaan vaaditaan perustelut aselupiin, ja on vaadittu varmaan viimeiset 50 vuotta. Ja kyllä, jos haet lupaa kahdelle aseelle, joudut täyttämään kaksi lupahakemusta. Ja ei, et voi hakea pienoiskiväärin lupaa perusteella jänisten ja metsäkanalintujen metsästys. Tehorajoituksen vuoksi se kelpaa näistä korkeintaan pyyn ja riekon jahtaamiseen. Edellämainittu virhe aiheuttaisi välittömästi hylkäämisen lupakäsittelyssä. Haulikkolupaan perustelu on kuitenkin riittävä.

      Perustelut ovat perusteluja, eivät romaanikäsikirjoituksia. Kirjoitat kaikkiin kohtiin niin kuin asiat ovat, lyhyesti ja yksiselitteisesti. Metsästyskortin omistaminen on tärkein edellytys metsästysaseen hankinnalle. Aselupaa varten sinun ei tarvitse kuulua mihinkään metsästysseuraan, tai muuhunkaan seuraan. Ampumarataa sinulla ei tarvitse olla käytössä, mutta lukittava asekaappi kylläkin. Joudut siis ilmoittamaan hakemukseen missä säilytät aseitasi.

    • tulevametsästäjä

      Kiitos asiallisesta vastauksesta. Piekkari ja haulikko kuitenkin on hankittava, mutta jos pistän piekkarin ammauntaharrastuksen piikkiin ja haulikon metsästykseen.

      Jos pistän piekkarin perusteluihin "Ampumaharrastus" ja on rata käytössä, niin vaaditaanko siihen sitten seuran muiden jäsenten allekirjoitus? Pelottaa pistää tuolla ammuntaharrastuksen perustelulla menemään, kun menee lähes 100€ hukkaa jos tulee hylky.

      • 3+9

        Jos pistät pienoiskiväärin luvan menemään perusteella ampumaharrastus, niin silloin ei tosiaan päde tuo mitä aiemmassa kirjoitin. Silloin käytännössä vaaditaan että kuulut johonkin ampumaseuraan (ei siis metsästysseuraan), sinulla on mahdollisuus harrastaa ammuntaa, ja että harrastat sitä myös säännöllisesti. Todennäköisesti ei myöskään riitä että ilmoitat käyväsi silloin tällöin omatoimisesti radalla, vaan asiasta täytyy olla jotain todisteita esittää. Esim. juuri joku ulkopuolisen allekirjoittama ampumapäiväkirja. Voi olla että alkuun antavat jonkun lyhyen väliaikaisen luvan, jonka jälkeen täytyy esittää todisteet harrastusaktiivisuudesta.

        Yleisesti ottaen aseluvan saanti ampumaharrastukseen on vaikeampaa, tai ainakin monimutkaisempaa kuin metsästysharrastukseen. Toki sekin onnistuu ihan samalla tapaa jos perusteet on kunnossa.


      • Kyllä pienoiskivääri

        soveltuu metsästykseen.
        Mm. pyy, sinisorsa, sepelkyyhky sekä fasaani ovat sallittuja kohteita (MA 16 §).
        Samoin sitä voi käyttää loukkupyynnissä lopetusaseena.


      • Sako Quad

        "Piekkari ja haulikko kuitenkin on hankittava, mutta jos pistän piekkarin ammauntaharrastuksen piikkiin "

        Piekkarille perusteluja lisää: Ampuma harjoittelu on ok ja lisäksi vielä kyyhkyset, riekko ja pyy sekä rauhoittamattomat linnut kuten varis, harakka jne.


    • tulevametsstät

      Vähän kinkkinen tilanne.. Tahtoisin .22 piekkarin ampumaharjoitteluun ja haulikon metsästykseen.

      Helpommin ehkä pääsis, jos laittas luvat menemään .223 rem kiväriin linnustusperusteella ja sillä sitten hankkis sen .22 piekkarin.

      Vai pitäiskö ihan suosiolla unohtaa piekkarin hankinta ja hommata toinen ase tarkkuus-ammuntaan? Missä olisi halvat kuulat? Tahtoisin myös, että olisi rautatähtäin, kun ei toi kiikari nappaa niin kauheasti.

      • 17>16

        Miksi ihmeessä et hae vain lupaa pienoiskiväärille perusteella metsästys? Saahan tuota hyvänen aika kyyhkyn ja pyyn jahtaukseen käyttää, ja joidenkin muiden pikkueläinten.


      • Sako Quad

        Karkeasti arvoiden :
        .222 Rem paukkujen hinnat 0,50-0,7 EUR/kpl
        .22LR 35 EUR /500 kpl rasia=7 senttiä /kpl

        Eli piekkarin paukut ovat todella edullisia keskisytytteiseen verrattuna. Hyvä liipasimen piekkari opettaa kyllä ampumaan tarkasti ja sillä voit jopa treenata pienoishirvieä eli liikkuvaan tauluun jos vain vehkeet on olemassa.

        Pienoiskivääri ei ole lelu vaan hyvä peli. Äänenvaimennin kiinni niin ei tarvitse edes kuulosuojaimia. Nykyään voi käyttää aliäänipaukkuja metsästykseen kun tehovaatimus laski 100J.


    • woodmaster

      piekkariin vaaditaan peruste, eli ampumaharrastus (harrastettavat lajit ilmoitettava), ja oltava paikka missä aikoo kyseisiä lajeja harrastaa.
      Tosin voi tosiaan hakea myös metsästysperusteella.

      Ei tarvi kuulua seuroihin, eikä esittää mitään todistuksia aikaisemmasta harrastuksesta. Mutta näistä on toki apua.
      Laillinen harrastuspaikka mielellään oltava jo lupaa haettaessa.

      Ainoa allekirjoitus minkä saattavat vaatia on lääkärin todistus.

      Lupa tullee määräaikaisena (mille ei oikeasti ole laillista perustetta, mutta en lähtisi vääntämään), jolloin lupaa uusittaessa tulee esittää luotettava todistus harrastuksesta (seuran ampumavalvojan allekirjoitus harrastuspöytäkirjaan tms.)

      Haulikkoon on vaikeampi saada lupa, mutta metsästyskortti ja peruste siis riittävät. Tässäkin harrastuspaikka esitettävä.

      Piekkari on patruunoiden puolesta halvin ruutiase tarkkuusammuntaan, sillä kannattaa aloittaa. Jos harrastus kehittyy, sitten myöhemmin isompia kivääreitä.

      • Sako Quad

        Pienoiskiväärin lupaa ei anneta määräaikaisena. Viranomaisen täytyy vahvasti perustella jos lupa myönnetään määräaikaisena. Esim. 15-18-vuotias aseen luvan haltijan ja vanhemmalla aseen säilytys ja kuljetuslupa (ei ampumislupaa) on määräaikainen. Se pitää uusia kun täyttää 18 vuotta, jolloin huoltajan lupa loppuu.

        Ei haulikkoon ole vaikea saada lupaa, jos hakija on tervejärkinen ja kunnon käyttötarkoitus


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1254
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1171
    3. 64
      1150
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      88
      1033
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      66
      997
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      979
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      927
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      181
      879
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      811
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      761
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      41
      741
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      626
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      618
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      57
      614
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      47
      602
    16. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      40
      592
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      86
      573
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      51
      519
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      296
      515
    Aihe