Apua lupaperusteluihin

tulevametsästäjä

Nykyään vaaditaan perustelut aselupiin. Tarvisin hieman apua, mitä kirjoitan.
Jos Haen lupaa kahteen (2) aseeseen, niin pitääkö minut täyttää kahteen eri lomakkeeseen perustelut kummastakin aseesta. Eli pumppuhaulikolle ja piekkarille omat perustelulomakkeet?

Jos haen lupia metsästysperustein ja aijon metsästää valtion mailla jäniksiä ja riista/metsäkanalintuja kummalakin aseella.

Itse keksin seuraavat perustelut, seuraaviin kysymyksiin. Luulen, vaan että perustelut ovat liian lyhyet. Mitä kirjoittaisin, että tulisi hyvä perustelu

Aiempi metsästys harrasta: Tee tässä selkoa aiemmasta metsästysharratuksesta. Mitä riistaa olet metsästänyt ja missä
>Tähän osaan vastata, että aiempaa metsästyskokemusta ei ole

Metsästys-harrastus hankittavalla aseella: Kerro tässä, mitä riistaa tarkoituksenasi on metsästää NYT HANKITTAVALLA ASEELLA. Ota huomioon, että hankittavan aseen on soveltuva kyseisen riistan metsästykseen
>Jäniksiä/rusakkoja, sekä riistalintuja ja kanalintuja, niiden metsästysaikana. Aijon metsästää valtion mailla paikkakunnalla *******

10

6169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+9

      Nykyään tosiaan vaaditaan perustelut aselupiin, ja on vaadittu varmaan viimeiset 50 vuotta. Ja kyllä, jos haet lupaa kahdelle aseelle, joudut täyttämään kaksi lupahakemusta. Ja ei, et voi hakea pienoiskiväärin lupaa perusteella jänisten ja metsäkanalintujen metsästys. Tehorajoituksen vuoksi se kelpaa näistä korkeintaan pyyn ja riekon jahtaamiseen. Edellämainittu virhe aiheuttaisi välittömästi hylkäämisen lupakäsittelyssä. Haulikkolupaan perustelu on kuitenkin riittävä.

      Perustelut ovat perusteluja, eivät romaanikäsikirjoituksia. Kirjoitat kaikkiin kohtiin niin kuin asiat ovat, lyhyesti ja yksiselitteisesti. Metsästyskortin omistaminen on tärkein edellytys metsästysaseen hankinnalle. Aselupaa varten sinun ei tarvitse kuulua mihinkään metsästysseuraan, tai muuhunkaan seuraan. Ampumarataa sinulla ei tarvitse olla käytössä, mutta lukittava asekaappi kylläkin. Joudut siis ilmoittamaan hakemukseen missä säilytät aseitasi.

    • tulevametsästäjä

      Kiitos asiallisesta vastauksesta. Piekkari ja haulikko kuitenkin on hankittava, mutta jos pistän piekkarin ammauntaharrastuksen piikkiin ja haulikon metsästykseen.

      Jos pistän piekkarin perusteluihin "Ampumaharrastus" ja on rata käytössä, niin vaaditaanko siihen sitten seuran muiden jäsenten allekirjoitus? Pelottaa pistää tuolla ammuntaharrastuksen perustelulla menemään, kun menee lähes 100€ hukkaa jos tulee hylky.

      • 3+9

        Jos pistät pienoiskiväärin luvan menemään perusteella ampumaharrastus, niin silloin ei tosiaan päde tuo mitä aiemmassa kirjoitin. Silloin käytännössä vaaditaan että kuulut johonkin ampumaseuraan (ei siis metsästysseuraan), sinulla on mahdollisuus harrastaa ammuntaa, ja että harrastat sitä myös säännöllisesti. Todennäköisesti ei myöskään riitä että ilmoitat käyväsi silloin tällöin omatoimisesti radalla, vaan asiasta täytyy olla jotain todisteita esittää. Esim. juuri joku ulkopuolisen allekirjoittama ampumapäiväkirja. Voi olla että alkuun antavat jonkun lyhyen väliaikaisen luvan, jonka jälkeen täytyy esittää todisteet harrastusaktiivisuudesta.

        Yleisesti ottaen aseluvan saanti ampumaharrastukseen on vaikeampaa, tai ainakin monimutkaisempaa kuin metsästysharrastukseen. Toki sekin onnistuu ihan samalla tapaa jos perusteet on kunnossa.


      • Kyllä pienoiskivääri

        soveltuu metsästykseen.
        Mm. pyy, sinisorsa, sepelkyyhky sekä fasaani ovat sallittuja kohteita (MA 16 §).
        Samoin sitä voi käyttää loukkupyynnissä lopetusaseena.


      • Sako Quad

        "Piekkari ja haulikko kuitenkin on hankittava, mutta jos pistän piekkarin ammauntaharrastuksen piikkiin "

        Piekkarille perusteluja lisää: Ampuma harjoittelu on ok ja lisäksi vielä kyyhkyset, riekko ja pyy sekä rauhoittamattomat linnut kuten varis, harakka jne.


    • tulevametsstät

      Vähän kinkkinen tilanne.. Tahtoisin .22 piekkarin ampumaharjoitteluun ja haulikon metsästykseen.

      Helpommin ehkä pääsis, jos laittas luvat menemään .223 rem kiväriin linnustusperusteella ja sillä sitten hankkis sen .22 piekkarin.

      Vai pitäiskö ihan suosiolla unohtaa piekkarin hankinta ja hommata toinen ase tarkkuus-ammuntaan? Missä olisi halvat kuulat? Tahtoisin myös, että olisi rautatähtäin, kun ei toi kiikari nappaa niin kauheasti.

      • 17>16

        Miksi ihmeessä et hae vain lupaa pienoiskiväärille perusteella metsästys? Saahan tuota hyvänen aika kyyhkyn ja pyyn jahtaukseen käyttää, ja joidenkin muiden pikkueläinten.


      • Sako Quad

        Karkeasti arvoiden :
        .222 Rem paukkujen hinnat 0,50-0,7 EUR/kpl
        .22LR 35 EUR /500 kpl rasia=7 senttiä /kpl

        Eli piekkarin paukut ovat todella edullisia keskisytytteiseen verrattuna. Hyvä liipasimen piekkari opettaa kyllä ampumaan tarkasti ja sillä voit jopa treenata pienoishirvieä eli liikkuvaan tauluun jos vain vehkeet on olemassa.

        Pienoiskivääri ei ole lelu vaan hyvä peli. Äänenvaimennin kiinni niin ei tarvitse edes kuulosuojaimia. Nykyään voi käyttää aliäänipaukkuja metsästykseen kun tehovaatimus laski 100J.


    • woodmaster

      piekkariin vaaditaan peruste, eli ampumaharrastus (harrastettavat lajit ilmoitettava), ja oltava paikka missä aikoo kyseisiä lajeja harrastaa.
      Tosin voi tosiaan hakea myös metsästysperusteella.

      Ei tarvi kuulua seuroihin, eikä esittää mitään todistuksia aikaisemmasta harrastuksesta. Mutta näistä on toki apua.
      Laillinen harrastuspaikka mielellään oltava jo lupaa haettaessa.

      Ainoa allekirjoitus minkä saattavat vaatia on lääkärin todistus.

      Lupa tullee määräaikaisena (mille ei oikeasti ole laillista perustetta, mutta en lähtisi vääntämään), jolloin lupaa uusittaessa tulee esittää luotettava todistus harrastuksesta (seuran ampumavalvojan allekirjoitus harrastuspöytäkirjaan tms.)

      Haulikkoon on vaikeampi saada lupa, mutta metsästyskortti ja peruste siis riittävät. Tässäkin harrastuspaikka esitettävä.

      Piekkari on patruunoiden puolesta halvin ruutiase tarkkuusammuntaan, sillä kannattaa aloittaa. Jos harrastus kehittyy, sitten myöhemmin isompia kivääreitä.

      • Sako Quad

        Pienoiskiväärin lupaa ei anneta määräaikaisena. Viranomaisen täytyy vahvasti perustella jos lupa myönnetään määräaikaisena. Esim. 15-18-vuotias aseen luvan haltijan ja vanhemmalla aseen säilytys ja kuljetuslupa (ei ampumislupaa) on määräaikainen. Se pitää uusia kun täyttää 18 vuotta, jolloin huoltajan lupa loppuu.

        Ei haulikkoon ole vaikea saada lupaa, jos hakija on tervejärkinen ja kunnon käyttötarkoitus


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      522
      4368
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3481
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2302
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2179
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1486
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1373
    7. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      102
      1301
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1281
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1204
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1134
    Aihe