Terve,
milloin on uuden corollan ensiesittely, tai siis kyseessä on tämä facelift malli? Entä onko jollekin jo luovutettu uusi corolla, liikkeiden pihoissa niitä on näkynyt jo kolmisen viikkoa.
Uusien corollien toimitukset
6
1107
Vastaukset
- toyota4ever
siitä taideta pitää mitää suurta metelii, "facelift" kun vaan oli. käy vaan katto niit on liikeis jo sisälläki muutamii
- 1.6 Corolla Sol Wagon
Valtakunnallinen ensiesittely on 4-5.9. Tuli nimittäin tänään juuri kutsu "ennakkkokoeajoon", ja tuossa samaisessa lappusessa oli mainittu tuo pvm.
Sinällään mielenkiintoista, että nyt mainostetaan vasta ko. mallin myyntiä (lapussa mainittiin että "myynti on jo alkanut"), saihan sitä jo tilattua facelift -mallia heinäkuussakin, kun autokaupoissa kiertelin:) Tosin autoja ei tuolloin ollut näytillä, luonnollisesti.
No, täytynee käydä koeajamassa tuo 90 hv. 1.4 D-4D diesel. Harmi vaan ettei Toyota vieläkään tuo markkinoilla kunnon diesel automaatti -yhdistelmää, kysyntää varmasti olisi (siis ainakin Suomessa:)).
Nimim. 99.123% kyllästynyt manuaaliin ja sitä ensimmäistä automaattia odottava, odottavan aika taitaa kuitenkin käydä pitkäksi.....kun Coroallakin käy pieneksi:)
ps. Asiasta toiseen...Kertokaapas mikä olisi järkevä pyynti seuraavasta autosta?
1.6 Corolla Sol Wagon, vm. 2002 (Japanissa kasattu wagon malli (ekoja farkkuja, ostettu = rekisteröity 18.7.2002)).
2x renkaat (kesä: Continental, talvi: Nokia), kesät alumiinivanteilla. Autossa lisäksi "joidenkin" mielestä hyvänkin näköinen spoileri. Lisäksi löytyy lohkolämmitin sisähaarasarja, auto on muutenkin ensiluokkaisessa kunnossa, maalipinnaltaan täysin virheetön (väri hopea). Autolla on ajettu vain 37 tkm. (Auto on oma, eli pyynti on = "velaton hinta", ei mitään rahoituksia....). Autossa ei ole ollut mitään ongelmia, vaihdon syy puhtaasti tilanpuute. (20kE tuosta on jo muuten tarjottu vaihdossa lisäksi noin 5% käteisalennus vaikka vaihtoauto tuleekin mukana))- Vaihtoon
Tuolla vaihtotarjouksella antaisin jo mennä.
Itselläni 04 farkku suht samoilla varusteilla ja kahden vuoden ikäisestä en maksaisi kyllä kahtakymppiä.
Katso pyyntihintoja ja miinusta 10-20%, niis saat sen hinnan millä se menee kaupaksi itse myytäessä.
Varusteita ei juurikaan arvosteta kauheasti vaihdossa. Tuossa oli myös aika perusvarusteet, mitä jokainen olettaakin autoissa olevan.
Lintulauta perän jatkeena tuskin tuo todellista lisäarvoa(?)
Tomatin olisin myös itse halunnut Corollan jatkeeksi ja olen samaa mieltä, että diesel/tomaattiyhdistelmä pitäisi saada markkinoille. - jorma
Mikä ihmeen käteisalennus? Kauppa on autoliikkeelle aina käteiskauppa, vaikka maksisit osamaksullakin. Kauppias saa rahansa heti rahoitusyhtiöltä. Lisäksi jos kauppias saa rahoitusyhtiölle asiakkaan, rahoitusyhtiö maksaa siitä palkkion kauppialle. Eli käteiskauppa on osamaksukauppaa huonompi autoliikkeele.
- 1.6 Sol Wagon
jorma kirjoitti:
Mikä ihmeen käteisalennus? Kauppa on autoliikkeelle aina käteiskauppa, vaikka maksisit osamaksullakin. Kauppias saa rahansa heti rahoitusyhtiöltä. Lisäksi jos kauppias saa rahoitusyhtiölle asiakkaan, rahoitusyhtiö maksaa siitä palkkion kauppialle. Eli käteiskauppa on osamaksukauppaa huonompi autoliikkeele.
Morjens!
"Käteisalennustermiä" käytetään yleensä silloin kun auto ostetaan suoraan, eli tällöin ei ole vaihtoautoa mukana. Ko. vanha termi on "hieman" harhaanjohtava, mutta varsin yleisesti käytetty puhuttaessa prosenttialennuksista.
Siis tuo termihän ei liity pätkääkään siihen miten auto maksetaan, lainarahalla vaiko omalla.
Pahoittelen sekaannusta, parempi olisi puhua pelkästä alennuksesta vaikkapa prosentteina, kun tämä asia ei liity mitenkään maksutapaan:)
- Kalle
Olin vastaavinani johonkin viestiin, mutta pyysi uutta otsikkoa?
Jep. Uutta Tojoa kävin katsomassa ja tekemässä kaupat jo tuossa toukokuun puolessa välissä. Sanoivat viimeviikolla, että oli "juuri kuorma tullut", missä se oma autoni. Luovutus on huomenna tiistaina, kyseessä on facelift-Corolla 2.0 Diesel ja farkku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432789SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis622247Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781939Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401522
- 611078
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön230875- 39770