Mitä mieltä olette kun joillakin koirilla on ihmisen nimi?
koiralla ihmisen nimi?
+-0
312641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Minulla ei ole!
Jotkut sopii, jotkut ei. En ehkä antaisi mitään muotinimeä koiralle. Kiva sit kun naapuruston lapset on samannimisiä :DD En myöskään antaisi mitään yleisiä suosittuja nimiä kuten Matti tai Riikka, jotka on siis selkeästi ihmisen nimiä.
Koirille voidaan antaa nimiä kuten Pyry tai Kuura, mutta näitäkin tulee ihmisissä vastaan (ei voi mitään). Vili on myös varmaan ihan suosittu lemmikin nimi - niin myös lapsen nykyään. Nimissä vaan on joku viba. Jotkut sopii ja jotkut ei. Vaikkapa Lauri tai Johanna voisivat olla outoja nimiä koiralle :D
ovat koirani kaimoja, ovat olleet erittäin ihastuneita karvaiseen kaimaansa. Eli nähtävästi sopii.
Joo lasten mielestä siinä ei varmasti oo mitään pahaa, kiva vaan :DD Joidenkin vanhempien mielestä voi olla.
Onko esimerkiksi 'Joonas' sopiva koiran nimi? Eikö se aika selvästi viittaa ihmiseen kuitenkin?
Niin ja alla mainitut Otto ja Roosa on ihan hyviä koiran nimiä. Ja ootteko muuten miettineet, että kissoille sopii ihan erilaiset nimet! Niille voisi ihan hyvin toi Joonas sopiakin.
Enpä antaisi. Omalla tavallaan tekee eron ihmisen ja koiran välille, eivätkä sukulaisetkaan ala kysellä "lapsen isää".
"Ostin Roosalle uudet töppöset" tai "Otolla on ripuli ja se vähän huolettaa" saavat aika ison merkityseron riippuen siitä, onko Roosa tai Otto koira vai ihmislapsi :'D
Niin tai Reinolla on yskä hihihihihi
Jos et muuten erota koiraa ihmisestä kun nimen perusteella, niin eipä voi mitään. Koiralleen saa antaa ihan millaisen nimen huvittaa.
Tykkään. Meillä ekalla koiralla nimenä oli ns.koirien nimi mutta sen jälkeen ihmisen nimiä. Minusta ihmisten nimet on kauniita ja koirallekin haluaa kauniin nimen.
Ainoastaan niin että nimi on ytimekäs jota helppo huutaa. Kuten aino, tyyne, roosa, nelli, iida tai samu, jere jne.. Katson varsinkin uusimmista nimikalenterista koska tullut hauskoja uusia nimiä.
Usein lisään vielä sukunimenkin eli vaikka ellu railakas ja kutsumanimi on ellu.
Riippuu nimestä sillä en menis antaa koiran nimeksi esim. Rebecca ym. nimeä, mutta mun pikkukoiralla on nimenään Siru. Muita hyviä ihmisen nimiä koiralle ovat esim. Tuisku, Vili, Aada, Ninni, Leo ja muut saman tapaiset.
Eiköhän se oo jokaisen oma asia minkä eläimelleen nimeks antaa...ei kuulu muille.
mun koiran nimi on ukko mut sanon sitä ugeksi tai ukkeliksi, todella harvoin ukoksi :D kaikista eniten mä sanon sitä murmeliksi.
Mun koira ainakin on Wilma ja mulle on ihan sama mitä mieltä siitä joku muu on.
tämä kohuttu kaunotar:
http://static.iltalehti.fi/viihde/wilma_koirat_2280312PP_503_vi.jpg
;D)))
ihmisellä eläimen nimi. Pyry, Tuisku, Myrsky, Tuuli, tulee ensin mieleen hevonen. Vili, Jeppe, Jeri, tulee koira muistiin, Topi, Siru, Titta, on kissa selvästi ja Ruusukin lehmälle ensin annettu
siis miksi ihmiset omivat lapseilleen elikoiden nimiä?
Pyry olisi musta kiva nimi ihmiselläkin. Topi -nimisen ihmisen tunnen, eikä mulle koskaan tule siitä koira mieleen, eikä kyllä mikään muukaan eläin.
Yhtään Siru-nimistä kissaa en kyllä tiedä, mutta koiria kolme.
Sinun korvaasi nuo nimet ehkä kuulostavat eläimen nimiltä, koska sinulle on muodostunut sellainen sisäinen malli. Todennäköisesti tapasit ensin Vili -nimisen koiran ja sitten vasta ihmisen, ja olit jo mieltänyt Vilin koiran nimeksi. :)
Mitä mieltä olette kun joillakin ihmisillä on koiran nimi ? Esim. nuppu, nelli jne.
En osaa päättää!
Kaverilla sekarotunen rakki ja on ihmeellisen näköinenkin ja nimi osuvasti rakille Jyrki.Aina kun näkee sen tulee mieleen Katainen:=)
Jospa ihmisellä onkin koiran nimi. :P
Ei nimi miestä eikä naista pahenna!
Minusta ihmisen nimet on hauskoja eläimillä! Bullipiireissä ilmeisesti hyvinkin yleistä että annetaan ihmisen nimi, joten on noita tullut kuultua jo kaikenlaisia! :) Minusta on mielikuvituksetonta antaa nimeksi joku perus Musti, Rekku, Jeri, Remu, Nella, Bella tms.. Melkein kaikki narttukoirat joita tuttavapiirissäni on ollut ovat olleet Nella nimisiä joten oli aika hassua kun tapasin tytön jonka nimi oli Nella! :D Oli vähän sellainen olo kuin joku olisi esitellyt itsensä Mustiksi! :D
Mutta loppujen lopuksi minusta ihminen saa nimetä lemmikkinsä miten haluaa..
suurimmalla osalla koirista on ihmisennimi, hyvin käy. ei nimi koiraa pahenna jos ei koira nimeä
Sehän omn merkki siitä kuinka inhimillisiä koirat ovat.
Jos itellä ois koiria niin näin mamba. Otto. Tepa. Helmeri ja sit vielä bure
Jotkut ihmisen nimet on varsin osuvia koiralle:
Topi,
Teppo
Iines
Leevi
Aku
Vili
Pyry
Pete
Otto
Roosa
Ruusa
Roope
Mutta eipä tulisi mieleen kutsua koiraa Johannaksi, Alinaksi, Jariksi tai Mikaeliksi.
Mitäpä siinä ihmeellistä, minullakin oli kissa jolla oli ihmisen nimi ja sen olivat antaneen sen maatalon lapset jossa se oli syntynyt, hyvä katti oli vaikka pentuna vähän villi.
Koirallanikin oli ihmisen nimi mutta se oli enemmän tuolta ameriikoista, vaimoni on noita, siinä oli tämä nimi enkä sitäkään ollut itse antanut se oli valmiina.
Ite ois kiva omistaa eri rotuisia koiria ja tyttökaverini k 56 45 eri rotuisia koiria
Ihan hemmetin typerää nimetä koirat ihmisen nimellä. Nostaa koirat samalle tasolle kuin ihmiset aivan valheellisesti.
Nimikö nostaa ihmisen kanssa samalle tasolle? Missä maailmankaikkeudessa? Ei tarvitse vastata, sillä vastaus on, että sinun vinksahtaneessa päässäsi, jossa ei liiku mitään sen arvoista, että sitä kannattaisi jakaa. Koska olet viriviritööttööt-tapaus, niin varmana kapsahtaisit polvillesi tietämäni Kunkku-nimisen piskin jalkoihin, koska sinusta niin olisi varmasti tehtävä kunkun edessä, aivan valheellisesti tietenkin. Imbesilli.
Ihmisiä on muuten kautta aikain nimetty mm. luonnon mukaan, nykyään kaiken maailman ilmansuuntia myöten. Mietipä seuraavaksi sitä ja hajota pääsi sitä yrittäessä.
Höpö olisi antaa koiralle sinun nimesi.Oli mäyräkoira Tellervo,Tellervo Koiviston kaima,metsän Jumalatar.Jos tulee Suomenajokoira on Manu.😁😁😁