Primperanin sivuvaikutukset

Migreenikko

Minulle määrättiin Primperania migreenin pahoinvointiin, mutta sain siitä kauheita ja pelottavia sivuvaikutuksia. Oireet olivat hyvin voimakkaita ja kivuliaita kouristuksia kasvoissa, jotka eivät menneet ohi ennenkuin sain sairaalassa vastalääkkeeksi Rivatrilia.
Tapaus oli jo toinen, aikaisemmalla kerralla sain vastaavanlaisia oireita Serenasesta, jota myös sain pahoinvointiin.
Millaisia kokemuksia toisilla on edellä mainituista lääkkeistä? Joillekin nuo lääkkeet sopivat, mutta halusin vain kertoa ja varoittaa, millaisia sivuvaikutuksia niillä voi pahimmillaan olla.

5

6423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeejeejee55

      Olen ehtinyt ottaa kolmesti primperania migreeniin liittyvään pahoinvointiin, enkä ole saanut minkäänlaisia sivuoireita.

      • huono olo

        Minulle tuli myös kamala olo primperanista , siis tuntui että sekoan ja olo oli tosi levoton , yhden tabletin jälkeen en ole uskaltanut ottaa koko lääkettä enää .


    • Itselleni Primperan aiheutti valtavaa väsymystä. Meinasin töissäkin nukahtaa pystyyn, eikä ajatukset pysyneet koossa.

      Löysin onneksi tilalle loistavan lääkkeen: Clotamin! Clotam on siis särkylääke, joka auttaa myös pahoinvointiin. Lievemmän kohtauksen saan sillä kuriin.

    • 1radamsa

      Itse söin primperania vuosia migreenin (ja sappikohtausten ja sen aih. jatkuvaan pahaan oloon).
      Jollain sairaalareissulla huomasin, että tulee ihan musertavan paha ahdistus, tuntuu että pitää lähteä pois sairaalasta. Ihmettelin oloa ja laitoin sen päivystyksessä olemisen ja kurjan olon piikkiin. Seuraavilla kerroilla kun otin primperania kotona, tuli sama oli, hieman lievempänä ja hitaammin kuin mitä sairaalassa kun sain iv:sti. Jossain vaiheessa hoksasin, että primperanista johtuu, enkä ole koskenut koko lääkkeeseen. Onneksi migreenikohtaukset ovat sellaisia, ettei aina edes tule voimakasta pahoinvointia ja Stemetil auttaa.
      Primperanhan on alunperin neurolepti, jolla todettiin antiemeettinen vaikutus. Siksi ap on saanut nykymisoireita, monista neurolepteistä tulee nk. ekstrapyramidaalioireita.

    • Jipu

      Minäkin luulin seonneeni kun muutuin levottomaksi ja en muuta tehnyt kuin kävelin ja itkin ja lopulta selvisi että se oli Primperanin sivuvaikutus. Lääkärin mukaan yleinen sivuvaikutus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      26
      4266
    2. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      14
      4084
    3. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      243
      3858
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      64
      2369
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      42
      1796
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      71
      1680
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      1
      1498
    8. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1407
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      11
      1301
    10. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1265
    Aihe