Itse rakennettu on aina YKSILÖLLISEMPI !

Unohtuiko tämä

Monet valmistalotoimittajat mainostavat yksilöllisyyttä. Esim. design-talo on reilun vuoden mainostanut tyhjää talon pohjaa mainoslauseella "suunnittelu vapaa".

Eihän asukas pääse noissa päättämään kuin muutamista kevyen väliseinän sijainnista. Lisäksi kaikki mitä muutat, joudut maksamaan muutoksista. Älsbyhuussi on pahin näistä. Siellä ei onnistu kuin peilikuva ja jonkulainen varustelutasojen valinta.

Hyvin on saatu markkinoitua tämä "yksilöllisyys" ihmisille. Sitten kun ajelet omakoti-alueilla, niin kaikki talot näyttää ihan samannäköisiltä.

Oikeasti yksilöllinen on itse tai arkkitehdillä suunniteltu paketti joka tehdään itse tai itse rakennutetaan. Voit vaikuttaa kaikkeen ja lopputulos on paras mahdollinen.

3

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+20

      Rakentaminen maksaa Suomessa aina paljon. Kun talo yksilöllisesti suunniteltu tontille ja asukkaalle niin yleensä se ei maksa sen enempää kuin jonkin kuvaston talo. Toki nämä tilaelementit ovat asia erikseen, joissa muutos mahdollisuudet ovat pintamateriaalien vaihtoa lisäkustanuksilla. Luulen näiden ostajien keskittyvän vaan neliöhintaan kuin asumisen laatua arvostaviin. Ikävä kyllä usein näkee taloja, jotka on selkeästi "väärällä" tontilla. Näiden talojen kustannukset ovat ihan samat kuin jos tontilla olisi käytetty suunnittelijaa myyntitykin sijaan. Jälleenmyyntihintakin on ihan eri luokkaa...

    • ghköh

      Kaikilla ei ole rahaa, kykyä tai terveyttä rakentaa itse omaa taloa. Yksilöllisesti suunniteltu avaimet käteen talo tulee kalliiksi. Yleensä talo rakennettaan siinä 30-vuotiaana jolloin on pienet lapset ja raha tiukilla.

    • Yksilöllinen123

      Valitettavasti "yksilöllisyys" ei monestikaan tarkoita sitä että talo sopisi tontille vaan että rouva on suunnitellut toimimattoman pohjaratkaisun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      911
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      36
      836
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      819
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      50
      711
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      704
    6. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      701
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      30
      676
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      187
      660
    9. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      646
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      645
    Aihe