Uusin malli?

nyhet,nyhet

Mikäs on tämän hetken uusin malli? mahtaako se olla se granta?, mutta eikös sitä viedä EU alueelle?.. Eikös suomen tämän hetken viimeinen lada malli ollut 119 kalina, johon ilmeisesti tuleva datsun perustuu.. siis käsittääkseni teknisesti vai onko se vain huhua?

Mahtaakohan ladan tuontia tulla koskaan enään suomeen vai onko dacia vienyt sen pienenkin osuuden mahdollisista ladan ostajista. Omasta mielestä ainoa markkina rako suomessa olisi jos lada olisi noin. 5000-7000eur luokkaa, eli vielä edullisempi kuin dacia... Mikähän mahtoi olla viimeisten kalinoiden hinta suomessa 2009? vai oliko vielä myöhäisemmin?

Lada taitaa olla niitä ainoampia autoja jotka saa keskusteluja aikaan.. niin onhan alan kerhossakin kohtuudella väkeä olisko siinä vähän sitä ostalgiaa?

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ladaaaa

      - se uusi datsun on maailmanauto, siis täysin uusi ja tosi halpa massatuote.

      renault-nissan-autovazLada on iso toimija ja on seita omistajia.
      On siis resursseja nyt toimia.

    • mihgfds

      Luultavasti paremmat mahdollisuudet saada kohtuullinen auto ja oikeasti edulliseen hintaan. Mutta kyllä itse olen ainakin sitä mieltä, että suomessa/EU:ssa olisi markkinat vielä edullisemmalle autolle kuin Dacia... jospa Lada datsunista tulisi sellainen.
      Mitäs eikös se velivenäläinen vie lada grantaa saksaan? olisko se ladan edullinen vastike automarkkinoille?

      Niin oliko se muuten Lada117 viimeinen lada suomessa, jota myytiin suomessa uutena ..

      • perusautoja taas....

        datsun tulee venäjältä ja aasiasta, sille perusmarkkinalle, hinta jopa 4000 dollaria
        ( nyt jo, tata nano 2000 dollaria intiassa ).
        Mutta tuollainen yksinkertainen peruskuljetin olisi työttömyys-suomessakin tarpeen !
        Myös vw ja ford ovat tähän daciaa halvempaan segmentiin innostumassa. Se on iso markkina.

        Suomestakin piti tulla pohjolan japani, mutta tulikin pohjolan kokoomus-ileipäjono-ntia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7252
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3642
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3514
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      60
      3241
    5. 42
      2859
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    7. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      48
      2546
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2445
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      181
      1745
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1521
    Aihe