Uusin malli?

nyhet,nyhet

Mikäs on tämän hetken uusin malli? mahtaako se olla se granta?, mutta eikös sitä viedä EU alueelle?.. Eikös suomen tämän hetken viimeinen lada malli ollut 119 kalina, johon ilmeisesti tuleva datsun perustuu.. siis käsittääkseni teknisesti vai onko se vain huhua?

Mahtaakohan ladan tuontia tulla koskaan enään suomeen vai onko dacia vienyt sen pienenkin osuuden mahdollisista ladan ostajista. Omasta mielestä ainoa markkina rako suomessa olisi jos lada olisi noin. 5000-7000eur luokkaa, eli vielä edullisempi kuin dacia... Mikähän mahtoi olla viimeisten kalinoiden hinta suomessa 2009? vai oliko vielä myöhäisemmin?

Lada taitaa olla niitä ainoampia autoja jotka saa keskusteluja aikaan.. niin onhan alan kerhossakin kohtuudella väkeä olisko siinä vähän sitä ostalgiaa?

3

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ladaaaa

      - se uusi datsun on maailmanauto, siis täysin uusi ja tosi halpa massatuote.

      renault-nissan-autovazLada on iso toimija ja on seita omistajia.
      On siis resursseja nyt toimia.

    • mihgfds

      Luultavasti paremmat mahdollisuudet saada kohtuullinen auto ja oikeasti edulliseen hintaan. Mutta kyllä itse olen ainakin sitä mieltä, että suomessa/EU:ssa olisi markkinat vielä edullisemmalle autolle kuin Dacia... jospa Lada datsunista tulisi sellainen.
      Mitäs eikös se velivenäläinen vie lada grantaa saksaan? olisko se ladan edullinen vastike automarkkinoille?

      Niin oliko se muuten Lada117 viimeinen lada suomessa, jota myytiin suomessa uutena ..

      • perusautoja taas....

        datsun tulee venäjältä ja aasiasta, sille perusmarkkinalle, hinta jopa 4000 dollaria
        ( nyt jo, tata nano 2000 dollaria intiassa ).
        Mutta tuollainen yksinkertainen peruskuljetin olisi työttömyys-suomessakin tarpeen !
        Myös vw ja ford ovat tähän daciaa halvempaan segmentiin innostumassa. Se on iso markkina.

        Suomestakin piti tulla pohjolan japani, mutta tulikin pohjolan kokoomus-ileipäjono-ntia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      147
      13292
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      87
      3714
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      133
      3028
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      1461
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      44
      1418
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      156
      1383
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1294
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1244
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1091
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      999
    Aihe