Tulevalla tontilla luontevinta olisi kulkea talolle itäpäädystä eli autokatos/varasto olisivat talon itäpuolella. Eteläänpäin pitäisi olla ainakin osa oleskelutiloista ja terassi ja mielellään sinne myös kulkuyhteys sisältä. Eteisestä yhteys kodinhoitohuoneeseen ja ne siis pitäisi sijoittua itäpäätyyn. Pääulko-ovi joko itäpäädyssä tai eteläsivun oikeassa laidassa.
Muut kriteerit: 4 mh, varaavalle takalle sopiva paikka mielellään mahdollisimman keskellä taloa. Minimi noin 130 m2, maksimi reilusti alle 200 m2. 1- 1 1/2 krs. Puuverhoiltu ja maaseudulle sopiva ulkonäkö, ei mikään moderni.
Olen huono itse piirtämään/suunnittelemaan ja vielä ei olla siinä vaiheessa, että lähtisin piirrättämään kellään firmalla taloa. Eli löytyisikö jotain suuntaa antavia malleja näillä kriteereillä?
Löytyykö tällaisella pohjalla talopakettia?
talomeille
1
147
Vastaukset
- talomeille
Satuinpa löytämään tällaisen ihan itse: Lapplin Merikotka 166. Vastaa aikalailla sitä mitä halutaan ja mikä sopisi tontille mainiosti. Neliöiden määrä on kyllä melkoinen, millähän budjetilla tätä rakentelis? Mahdollisimman paljon on tarkotus kyllä itse tehä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2135388NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325014Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku164800Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1212027- 4031781
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a841642Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann131451- 891275
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791270- 741085