Löytyykö tällaisella pohjalla talopakettia?

talomeille

Tulevalla tontilla luontevinta olisi kulkea talolle itäpäädystä eli autokatos/varasto olisivat talon itäpuolella. Eteläänpäin pitäisi olla ainakin osa oleskelutiloista ja terassi ja mielellään sinne myös kulkuyhteys sisältä. Eteisestä yhteys kodinhoitohuoneeseen ja ne siis pitäisi sijoittua itäpäätyyn. Pääulko-ovi joko itäpäädyssä tai eteläsivun oikeassa laidassa.

Muut kriteerit: 4 mh, varaavalle takalle sopiva paikka mielellään mahdollisimman keskellä taloa. Minimi noin 130 m2, maksimi reilusti alle 200 m2. 1- 1 1/2 krs. Puuverhoiltu ja maaseudulle sopiva ulkonäkö, ei mikään moderni.

Olen huono itse piirtämään/suunnittelemaan ja vielä ei olla siinä vaiheessa, että lähtisin piirrättämään kellään firmalla taloa. Eli löytyisikö jotain suuntaa antavia malleja näillä kriteereillä?

1

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talomeille

      Satuinpa löytämään tällaisen ihan itse: Lapplin Merikotka 166. Vastaa aikalailla sitä mitä halutaan ja mikä sopisi tontille mainiosti. Neliöiden määrä on kyllä melkoinen, millähän budjetilla tätä rakentelis? Mahdollisimman paljon on tarkotus kyllä itse tehä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7200
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2597
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      108
      2170
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1598
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1119
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      43
      1005
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      999
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      951
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      753
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      749
    Aihe