Lapsellani on mahassa pieniä punaisia pilkkuja, selässäkin on muutama ja näköjään naaman alueellekkin tullut muutama. Mitään uutta ruokaa en ole kokeillut, eikä vaatteitakaan ole pesty uudessa pesuaineessa. Ja ei ole ollut missään, missä voisi saada tartunnan jostain rokosta. Kuumetta ei ole ollut, näppylät eivät ole kutisseet (en ole ainakaan huomannut, että kutisivat). On ollut tosi kiukkuinen muutaman päivää. Näppylät tulivat eilen.
Mitäköhän näppylöitä mahtavat olla? Ei ole ikinä sairastanut mitään rokkoa. Ikää hänellä on 1v1kk
APUA!
7
205
Vastaukset
- .............
Todennäköisesti se on jokin rokko. Vesirokko, vauvarokko? MItä tarkoitat, ettei ole ollut missään, mistä olisi voinut saada tartunnan? Et siis ole päästänyt lastasi kolmeen viikkoon kodistasi ulos?
Soitapa huviksesi neuvolaan, niin he varmaan kertovat heti, että mitä rokkoa on nyt liikkeellä alueella. - Tiinuli89
Olen minä lenkillä hänen kanssaan ollut, mutta tarkoitin siis sitä, ettei ole ollut leikkimässä kenenkään kanssa, kenellä olisi ollut rokko tai muuta vastaavaa, mistä järken mukaan voinut saada tartunnan. Hän siis on kotihoidossa vielä. Netistä lueskelin, että aika moneen rokkoon kuuluu kuumeilu, mutta lapsellani ei ole ollut kuumetta.
- googletaaaa
Kirjoita googleen
-tulirokko
-vesirokko
-tuhkarokko
-vauvarokko
ja niin edelleen, löytyy varmaan apua.
Ps. älä aukaise ketjuja, joiden osoitteesta näet, että on keskustelupalstalle linkki vaan esim. laakari tms. alkuinen osoite. - ie543
Kattele tilannetta ja kysele neuvolasta. Sanalla pieniä punaisia pilkkuja, on niin äärettömän vaikea keksiä syyllistä, mutta jos joku rokko on kyseessä niin eiköhän se merkkinsä näytä parissa päivässä.
Ja ei meillä ainakaan vesirokossa kuumeillut kumpikaan lapsi. Terveitä ku pukit, ei vain voitu mennä mihinkään, jotta ei tartuttaisi muihin lapsiin. - tiinuli89
Soitin neuvolaan, ja siellä sanottiin, että vesirokkoa on liikkeellä.. Mutta kun itselläni oli joskus vesirokko, niin minulla ne punaiset pilkut olivat sellaisia, että näkyi ihan kunnolla, että on vesirokko. Mutta lapsellani ne ei ole sellaisia "kellomaisia" missä olisi vettä sisällä.. Mutta pitää nyt vielä seurata. Kuitenkin syö ja juo ihan hyvin :)
- tyttö 1v6kk
Meillä 1v6kk tyttö kenellä kanssa naamassa, selässä ja mahassa ainakin näppylöitä ja neuvolassa sanottiin että saattaisi olla molluskoja kun näki näppylät
- Tiinuli89
Itsekkin tulin tänään siihen tulokseen, että on vesirokkoa. Tänään huomasin, että näppylöitä on puhjennut ja niistä on tullut rupia. Äitinikin kävi moikkaamassa, ja sanoi, että tuo on vesirokkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3156827Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss693916- 2073106
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242807- 741932
- 1461692
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101682Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408