http://www.satakunnankansa.fi/Kotimaa/1194801206379/artikkeli/mopoauto lahti kasista tytto lensi ulos tavaratilasta.html
Mopoautolla lepikkoon ja kyydissä laiton määrä matkustajia. Tapahtuma ei varmaankaan kenellekään yllätys, on tuo mopoautoilu ollut tänä talvena niin holtitonta kaupungin kaduilla ja teillä. Ei järjen häivää nuorilla kuskeilla ajamisessaan.
Milloinkahan ne yöllistä ajokiletoa osoittavat, tilatut liikennemerkit asennetaan paikoilleen? Kesällä ei tuota kakaroiden kaahailua kestä kyllä kukaan.
Mopoautolla lepikkoon ja kyydissä laiton määrä matkustajia. Tapahtuma ei varmaankaan kenellekään yllätys, on tuo mopoautoilu ollut tänä talvena niin holtitonta kaupungin kaduilla ja teillä. Ei järjen häivää nuorilla kuskeilla ajamisessaan.
Milloinkahan ne yöllistä ajokiletoa osoittavat, tilatut liikennemerkit asennetaan paikoilleen? Kesällä ei tuota kakaroiden kaahailua kestä kyllä kukaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kävelykaduksi vaan koko keskusta. Loppuu tämä mopoilijoiden, moottoripyörien veneilijöiden, kelkkailijoiden ym. harrastajien mollaaminen.
Pasklahestakin veneet pois. Vain soutuveneitä sinne.
Todellisuudessa jos ihminen asuu keskustassa, niin kärsiköön seuraukset vaikka klo: 5 yöllä.
Muissakin kaupungeissa siihen meteliin on totuttava. Ihme nurisijoita kaik ukilaiset, kun ei tuijoteta muuta ku omaa napaa.
Ihan ekaksi tiedoksesi, että mun muutot ei ole sun päänsärkysi. Toisekseen sinne maalle joutavat kakarat mopoautoineen ja musamökineen. Mopoautoilu ei todellakaan ole harrastus, vaan ainakin Ugissa kaupunkilaisten häirintää. Kuulutko sinäkin niihin, jotka kahdehtivat heitä, joilla on mahdollisuus keskustassa asumiseen.
Hyvä että otit esille myös kelkkailijat, jotka törkeästi liikennesäännöistä piitaten ajelevat lainvastaisesti kaduilla, pyöräteillä, yleisillä viheralueilla jne. Miksi nämä törkimykset luulevat, että heillä on oikeus luavttomaan toimintaan. Jos on rahaa hankkia kelkka, niin pitäisi olla myös rahaa hankkia peräkärry, jolla kelkan kuskaa luvallisten reittien varteen.
Normaali autoliikenne sen paremmin kuin venetkään eivät häiritse, mutta tahallinen häiriön tuottaminen kylläkin.
Laitoin ennakkotilaukseen intiassa valmistetun mopoauton. Raider tilaa niitä isomman määrän ja hinta on kyllä niin halpa, ettei siihen muut pysty. Mopoautossa on myös turva tyynyt ja ledvalot takana. Odotan innolla.
Tiedoksesi. Asun aivan Uudenkaupungin ydinkeskustassa. Jos mopoautoilijat ym.harrastajat häiritsisivät, niin asuisin maalla.
Pitää itsekin ostaa mopoauto ja ajella sillä yöt kaupungilla, kun poliisit pysäyttää, niin etsin parkkipaikkaa, kun olen menossa kotiin.
Liikennemerkit eivät voi kieltää kotiin menemistä. Mitä muuta mopoautoilu on nuorisolle, kuin harrastus?
Nimimerkkini on muuta maalle. Sun muutot ei mua vois vähempää kiinnostaa.
En edelleenkään ymmärrä, miksi häiritsevästä korttelirallista kärsivien pitäisi muuttaa maalle. Näyt edustavan sitä nykyajan ajatusmallia, että koijareilla pitää olla parhaat olot ja fiksusti toiset huomioon ottavien pitäisi muuttaa maalle tai muutoin häipyä asuinsijoiltaan.
Taidatkin olla vielä yksi noista puberteetti-ikäisistä kun mopoautosta haaveilet.
Liikennemerkeillä ei todellakaan ole tarkoitus kieltää kotiin menemistä. Tuohon logiikkaasi parkippaikan etsinnästä nojaten kaikki mopokoppien kuskit asuvat ilmeisesti keskustassa, kun varsinkin viikonloppuisin pitää yöt läpeensä ajella ympäri tori parkkipaikkaa etsien.
Naivi ajatusmalli on myös se, että mopoautoilu olisi harrastus. Kyllä se vaan joutojengin tapa tappaa aikaa ja häiritä tavallisia asukkaita.
Törkeä kaupunkilaisten asumisrauhan häirintä ei tosin rajoitu pelkästään mopoautoihin. Kiitettävästi mukana ovat bemariromujen, perätuupparivolvojen, sierranraatojen ym kuskit, joilla fyysinen ikä tuntuu riittävän ajokorttiin, mutta ajotapa kaupungilla kertoo kuitenkin mitättömästä henkisestä iästä.
Tulen jatkossakin kuitenkin asumaan keskustassa mukuloiden terrorista huolimati ja tukemaan kaikkien niiden tahojen toimintaa, jotka pyrkivät korjaamaan liikenteen lainmukaiselle normaalille tasolle - joko liikennemerkein tai muin keinoin.
Talvella valitetaan mopoautoista ja moottorikelkoista.
Kesällä mopoista ja moottoripyöristä.
Keväällä koirien paskasta.
Mistäs syksyksi Uusikaupunkilaiset keksivät valituksen aihetta? Katuvaloista varmaankin.