Olin kuullut kauheita tarinoita sokerirasitus kokeesta kuinka se litku on kamalaa ja yrjö tulee ja joutuu tunteja odottaa labrassa... Höpöhöpö!
Eihän se litku ollut kun vettä, sokeria ja jotain vadelmanmakua. Labrahoitaja sanoi että vedä huikalla vaan niin ei oo niin pahaa. Jos alkaa maistelee kun jotain viiniä ei se mee alas.. Hyvinhän se uppos! Heti kerrottiin missä on lepohuone, siellä sai pötköttää ja lehtee lukee omassa rauhassa. Mua pelotti etukäteen miten voin olla niin pitkään syömättä kun nyt raskausaikana tarvinnut syödä useammin. Hyvin kyllä jaksoin, ihmettelen itsekin. Ehkä olin jotenkin henkisesti valmistautunut :)
Miten muilla on mennyt? Ja onko ollut korkeita sokeriarvoja? Mitäs sit?
Sokerirasitus
11
287
Vastaukset
- mkij
Sai ekan mukin juotua nii yrjösin puolituntia putkeen. Ei mennyt malliikkaasti :D
En suostunut yrittämään uudestaan, olo oli mitä kamalin sen jälkeen, vaikka alkuraskaudessa olikin kovaa pahoinvointia, tuo oli jotain aivan järkyttävää.
Jotkut herkempiä kun toiset siis :D - Hienoa....
Niitä litkuja on muuten erilaisia.
Ja jos sen saa ihan jääkaappikylmänä se on helpompi saada alas, jos hoitsu vain sekoittaa suoraan hanasta tulleeseen kylmään veteen, niin se on paljon pahempaa...
Joillekin tulee pahoinvointia, joillekin ei, kaikkialla ei ole lepohuoneita.
Alkuraskaudessa tehty on karmeempi jos muutenkin kärsii pahoinvoinnista.
Loppujen lopuksi, kovin yksilöllistä, mutta kivaa että sulle ei ollut karmiva kokemus. - RV 27 myös
Mulla edellispäivänä samanlainen kokemus kuin sulla: vadelmalitkua (kuin mehutiivistettä) tuopillinen ja odottelemaan. Onneksi oli kirja mukana. Tunnin päästä olis tehnyt mieli juoda jotain mutta hyvin siitä selvittiin. Juotuani sen tuopin tuli kyllä yökkörefleksi mutta sain pidettyä kaiken sisällä mallikkaasti :D
- -----
Minun litkuni oli kuin hapotonta, viikon huoneenlämmössä seissyttä cokista ja sitten odotushuoneeseen takas odottelemaan, ei mitään lepohuonetta.
Ei mikään karmaiseva kokemus siltikään. - ei sokeria
Toisilla se ei mene alas, koska heidän elimistönsä kertoo, että sellainen sokerimäärä on vahingoksi. Aivot estävät monen muunkin vahingollisen aineen syönnin. minulla homeisen ruoan lisäksi aivot laittavat stopin liiallisen sokeripitoisuuden edessä. en kykene juomaan edes tavallista sokerilla makeutettua virjoitusjuomaa 1,5 desiä enempää. desin kohdalla jo oksettava olo. se viimeinen puoli desiä on pakottamista.
Sokerirasituksessa kävin, kun minut siihen painostettiin ja selitettiin, että höpöhöpö, on siitä muutkin reippaasti selvinneet. No... hah...
En jaksa edes selittää koko juttua, alkaa nyktin oksettamaan, kun ajattelen tilannetta. ... Oli kyllä ihan oikein labran tädille, että yrjöt lensi hyvässä kaaressa niin seinille, pöydille kuin lattiallekin.
Tämän jälkeen minulle ei sokerirasituksia suomen malliin enää saakaan tehdä. Että edes jotain hyvää tapahtui. Sairaalassa sisätautilääkäri pahoitteli neuvolan ja labranämmien idioottimaisuutta ja ammattitaidottomuutta.
minusta on siksi typerää vähätellä toisten kauhua sokerirasituksen suhteen.Eipä siinä asennoituminenkaan auta, jos ihmisen aivoissa vielä toimii terveet säätelymekanismit. aina saan olla selitelemässä sitäkin miksi alkoholi ei kiinnosta suullista enempää. Suomalaiset vain ovat niin alkoholisoitunutta porukkaa, että tuollaista ei voi tajuta. - ei kenenkään
pakko siihen ole mennäkkään.Itse kieltäydyin kahdessa raskaudessa koska en kuulu edes riskiryhmään.Ei mua kukaan ympäri alkanut puhumaan ja pakottamaan.
- Kohta kolmen äiti
olen käynyt kaikissa kolmessa raskaudessa, missään ei ole ollut ongelmia. Ekassa oli läpinäkyvää veteen sekotettua litkua ja normisti ootin odotusaulassa missä muutki labran asiakkaat oleskeli (neuloin ja tein sudokuja), tokaa oottaes kävin kahdesti siinä ja sillonkin tuota kirkasta lientä..Mulle tuli sairaan huono olo siinä tunnin jälkeen ja en päässyt mihinkää makoomaan, et pää polvissa sitten odotusaulassa..tälläki kertaa ol ineuleet ja sudokut mukana mut niitä pystyny tekemään.
Piti pyytää sitten anoppi hakemaan mut sieltä tk:Sta ku en kyenny sen jälkeen auton rattiin oloineni!
Kolmannesta muuten samanlailla et labran ootustilassa vaan oottelin omaa vuoroani istuen, mut täl kertaa ei tullut huonoa oloa ja olin puhelimella facebookissa :D
Ja tällä kertaa litkun se täti kaato jostai "pussista" lasiin (tais tulla peräti kaks lasillista juotavaks) oli vaaleenpunasta mut mausta en muista nyt et oliko sen erikoisempi..
Mut siis se rasitushan menee uusiin jos oksentaa (tai sitten sitä kauniisti kieltäytyy seuraavasta..) mut itellä on sukurasite ja ylipaino syinä rasitukseen joten en missään nimessä jättäs välistä..- Angie73
Mulla ekassa raskaudessa tuommoinen helppo reissu, juotava oli kuin kylmää hiilihapotonta colaa. Ei tullut huono olo missään vaiheessa, lehtiä lueskelin tk aulan odotustiloissa. Mitään lepotilaa ei edes tarjottu.
Nyt toisesta juotava oli kylmää, mutta sellaista inhaa pelkkää sokerilitkua ilman mitään muuta makua ja se meinasi jäädä juomatta ja tulla ylös koko rasituksen ajan. Karsea reissu. Sama odotustila olla myös tällä kertaa ei lepotilaa.
Molemmilla kerroilla arvoissa pientä kohoamaa ja kotimittauksilla mennään nytkin, eikä mitään ongelmia sitten ole ollut sokereissa. Ruokarytmin kun muistan pitää tasaisena se riittää mulla.
Mutta siis TOSI erilaiset rasituskokemukset itsellä.
- mamais90
paljonko juomaa pitää alas saada menemään?
nimimerkillä; varaamassa aikaa sokerirasitukseen ja hieman peloissani.. - rv 27
Mulla oli 2 x semmonen kertakäyttökuppi. Eli noin 3 dl yhteensä.
En tiennytkään että noita sokerilitkuja on noin montaa erilaista! Oisin varmaan yrjönny jos oisin saanu sen hiilihapottoman cocis maun.. hyi! - ...........
Mulla tuli tosi huono olo. Se litkun juominen ei ollut vaikeeta eikä heti tullut kauhea olo mutta pikkuhiljaa olo vaan paheni. Istua en oikein voinut kun selkään sattui istuessa niin kovasti ja maatessa taas nousi koko ajan oksennus kurkkuun. Ei mikään kiva kokemus. Koko loppupäivän oli huono olo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14510820
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414135Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323612Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352664Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591582Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981577Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?741435Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396