Opiskelijoille ei myönnetty mitään parannuksia.
Olipa naurettavaa lukea Haataisen tekstiä siitä kuinka opiskelijoilla on mahdollisuus elää kesällä tienaamillaan rahoilla leveästi koko opintokauden. Nyt kun opintoja halutaan koko ajan nopeuttaa ja vähentää opiskelijoiden työssäkäyntiä lukukauden aikana. Kyseisellä asiantuntijalla ei näköjään ole tietoa siitä, että asumislisää ei saa kesällä, joten pienestä palkasta mitä opiskelijana saa, ei jää käteen juuri mitään, kun maksaa vuokran.
Opetusministeriön mukaan parhaimmat keinot opintoaikojen lyhentämiseen ovat opintotukikuukausien vähentäminen sekä opintoaikojen ja tutkintojen laajuuksien rajaaminen.
Opiskelijat eivät ole poliitikkojen intresseissä samalla tavalla kuin eläkeläiset ja lapsiperheet. Näillä muilla ryhmillä on enemmän valtaa ja ostovoimaa. Poliitikot eivät tosissaan opiskelijoiden asemaa välitäkään nostaa, koska opiskelijat ovat kuitenkin sen verran "pieni ryhmä" politiikan näkökulmasta ja vähäinen ostovoimaltaan ja vaikutusvallaltaan.
Sitten kun opiskelija siirtyy työelämään kokonaisvaltaisesti hänestä tulee "kiinnostava" poliitikkojen mielestä, potentiaalinen uhka omalle uudelleen valinnalleen, jota pitää vähän enemmän kunnioittaa.
No jos satut jäämään työttömäksi vastavalmistuneena, olet alinta pohjasakkaa....
Näinhän siinä taas kävi
4
853
Vastaukset
- namu
ja jos ei saa sitä pienintäkään palkkaa kesällä vaan joutuu nostamaan opintolainen elämiseen, ei hyvin mee.
- Vienna
Kaikki opiskelijat eivät todellakaan onnistu saaman kesäksi töitä vaikka kelpuuttaisivat minkä homman tahansa. Hyvä elellä leveästi sitten entistä velkaisempana.
- Aleksi
Vienna kirjoitti:
Kaikki opiskelijat eivät todellakaan onnistu saaman kesäksi töitä vaikka kelpuuttaisivat minkä homman tahansa. Hyvä elellä leveästi sitten entistä velkaisempana.
menkää juosten.
Kesällä jos ei ole saanut työtä, niin täytyy antaa selvitys haetuista työpaikoista (Helsingissä kuukausittain) sosiaalitoimistoon liitteenä kun hakee toimeentulotukea.
Opintolainaa ei kesäksi tarvitse nostaa, jos edellyttävät niin se on lain vastaista, laina on käytettävä sillä ajalla kun opiskelee, siis se on myönnetty ajalle jolloin kertyy opintoviikkoja, tästä on KHO:n ennakkopäätöskin olemassa.
Opiskelija ei eroa toimeentulotuen hakijana muista tuen hakijoista, häntä on kohdeltava samalla tavalla (yhdenvertaisuusperiaate) näin on laissa ja muistaakseeni löytyy myös KHO:n ratkaisu asiasta.
Tämä tarkoittaa että toimeentulotukea on myönnettävä, Helsinki myöntää ja jos muut kunnat kieltäytyvät niin siitä on valitettava, kannattaa myös vedota KHO:n ennakkoratkaisuihin joita löytyy www.finlex.fi. - minä
Aleksi kirjoitti:
menkää juosten.
Kesällä jos ei ole saanut työtä, niin täytyy antaa selvitys haetuista työpaikoista (Helsingissä kuukausittain) sosiaalitoimistoon liitteenä kun hakee toimeentulotukea.
Opintolainaa ei kesäksi tarvitse nostaa, jos edellyttävät niin se on lain vastaista, laina on käytettävä sillä ajalla kun opiskelee, siis se on myönnetty ajalle jolloin kertyy opintoviikkoja, tästä on KHO:n ennakkopäätöskin olemassa.
Opiskelija ei eroa toimeentulotuen hakijana muista tuen hakijoista, häntä on kohdeltava samalla tavalla (yhdenvertaisuusperiaate) näin on laissa ja muistaakseeni löytyy myös KHO:n ratkaisu asiasta.
Tämä tarkoittaa että toimeentulotukea on myönnettävä, Helsinki myöntää ja jos muut kunnat kieltäytyvät niin siitä on valitettava, kannattaa myös vedota KHO:n ennakkoratkaisuihin joita löytyy www.finlex.fi.opinto tukeahan saa kesällä jos ottaa kursseja etänä vaikka työstettäväksi... mutta kuka tietysti haluaa vaivata päätään kesällä opiskelun merkeissä... tietoa minulla ei valitettavasti ole montako etäkurssia täytyy ottaa mikäli saada opintotukea... mutta sitä voitte sitten kysellä vaikka omalta ohjaavalta opettajalta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399230Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748074Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625850William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542409Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62127Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821769Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201710Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921486Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71458Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401393