vaan yksi yöimetys - kidutusta vauvalle?

tuttina

Vauvallani reilu 1v on ollut tapana nukkua enemmän tai vähemmän tissi suussa. Oma jaksaminen siis vähissä. Olen alkanut pitää unikoulua niin, etten anna rintaa kuin kerran yössä. Muuten tyynnyttelen itkevää lasta esim. sylissä. Tuli vaan nyt mieleen, että onko ihan väärä tapa. Pitäisikö lopettaa heti kokonaan?

5

238

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pois vaan kokonaan

      Mitä kidutusta, ei tuonikäinen tarvitse tissiä öisin enää ollenkaan.

    • unikoulutus

      Lopeta imetys ja älä nosta lastasi sängystä vaan rauhoittele taputtelemalla.Valot saa olla pois päältä-onhan yö.Tarjoa tuttia mutat ei enää maitopulloa tms. Huutaa 4-5 yötä ja sitten AAMEN! Oppii nukkumaan yöt ilman tissiä.Oma poikani oli mahdoton tissillä roikkuja ja meni noin 5 yötä kunnes oppi nukkumaan ja tyytyi uniriepuun ja tuttiin.Varoitettiin naapureita sillä tällä pojalla oli kova ääni! ps Poika nukkuu yöt hyvin ja on 197cm 19v nuori mies :D

      • eiokjlg

        Ei sitä lasta tarvitse huudattaa sängyssä. Yöimetykset voi lopettaa myös niin, että isä rauhoittelee vauvaa (voi ottaa syliinkin) muutaman yön ajan. Äidin rauhoittelut voivat aiheuttaa kahta kauheamman huudon, koska äiti tuoksuu maidolle.


      • unikoulutus
        eiokjlg kirjoitti:

        Ei sitä lasta tarvitse huudattaa sängyssä. Yöimetykset voi lopettaa myös niin, että isä rauhoittelee vauvaa (voi ottaa syliinkin) muutaman yön ajan. Äidin rauhoittelut voivat aiheuttaa kahta kauheamman huudon, koska äiti tuoksuu maidolle.

        Lapsi ei huutanut sen enempää tai vähempää niinä öinä kun isä hoiti taputtelut.Syliin ottoa ei suosita koska silloin ollaan pian tilanteessa jossa lasta kannetaan yökaudet..


      • ei hyvää...
        unikoulutus kirjoitti:

        Lapsi ei huutanut sen enempää tai vähempää niinä öinä kun isä hoiti taputtelut.Syliin ottoa ei suosita koska silloin ollaan pian tilanteessa jossa lasta kannetaan yökaudet..

        Lempeässä unikoulussa nimenomaan suositellaan, että jos lapsi ei tyynny tassuttelemalla, nostetaan hänet syliin, kunnes hän rauhoittuu ja lasketaan sitten takaisin sänkyyn. Tämä nyt pitäisi tajuta anhemman itsekin, että itkevää lasta pitää lohduttaa niin, että hän tyyntyy. Omituisia nämä "sitten kohta kanniskellaan pitkin yötä". Ihan kuin lapsi olisi joku vaarallinen vastustaja, joka pitää nujertaa. Eikö soita kelloja päässä, jos lapsi itkee itsensä uneen? Se on ihan ok vai?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1622
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      749
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      718
    Aihe