Vauvallani reilu 1v on ollut tapana nukkua enemmän tai vähemmän tissi suussa. Oma jaksaminen siis vähissä. Olen alkanut pitää unikoulua niin, etten anna rintaa kuin kerran yössä. Muuten tyynnyttelen itkevää lasta esim. sylissä. Tuli vaan nyt mieleen, että onko ihan väärä tapa. Pitäisikö lopettaa heti kokonaan?
vaan yksi yöimetys - kidutusta vauvalle?
5
219
Vastaukset
- Pois vaan kokonaan
Mitä kidutusta, ei tuonikäinen tarvitse tissiä öisin enää ollenkaan.
- unikoulutus
Lopeta imetys ja älä nosta lastasi sängystä vaan rauhoittele taputtelemalla.Valot saa olla pois päältä-onhan yö.Tarjoa tuttia mutat ei enää maitopulloa tms. Huutaa 4-5 yötä ja sitten AAMEN! Oppii nukkumaan yöt ilman tissiä.Oma poikani oli mahdoton tissillä roikkuja ja meni noin 5 yötä kunnes oppi nukkumaan ja tyytyi uniriepuun ja tuttiin.Varoitettiin naapureita sillä tällä pojalla oli kova ääni! ps Poika nukkuu yöt hyvin ja on 197cm 19v nuori mies :D
- eiokjlg
Ei sitä lasta tarvitse huudattaa sängyssä. Yöimetykset voi lopettaa myös niin, että isä rauhoittelee vauvaa (voi ottaa syliinkin) muutaman yön ajan. Äidin rauhoittelut voivat aiheuttaa kahta kauheamman huudon, koska äiti tuoksuu maidolle.
- unikoulutus
eiokjlg kirjoitti:
Ei sitä lasta tarvitse huudattaa sängyssä. Yöimetykset voi lopettaa myös niin, että isä rauhoittelee vauvaa (voi ottaa syliinkin) muutaman yön ajan. Äidin rauhoittelut voivat aiheuttaa kahta kauheamman huudon, koska äiti tuoksuu maidolle.
Lapsi ei huutanut sen enempää tai vähempää niinä öinä kun isä hoiti taputtelut.Syliin ottoa ei suosita koska silloin ollaan pian tilanteessa jossa lasta kannetaan yökaudet..
- ei hyvää...
unikoulutus kirjoitti:
Lapsi ei huutanut sen enempää tai vähempää niinä öinä kun isä hoiti taputtelut.Syliin ottoa ei suosita koska silloin ollaan pian tilanteessa jossa lasta kannetaan yökaudet..
Lempeässä unikoulussa nimenomaan suositellaan, että jos lapsi ei tyynny tassuttelemalla, nostetaan hänet syliin, kunnes hän rauhoittuu ja lasketaan sitten takaisin sänkyyn. Tämä nyt pitäisi tajuta anhemman itsekin, että itkevää lasta pitää lohduttaa niin, että hän tyyntyy. Omituisia nämä "sitten kohta kanniskellaan pitkin yötä". Ihan kuin lapsi olisi joku vaarallinen vastustaja, joka pitää nujertaa. Eikö soita kelloja päässä, jos lapsi itkee itsensä uneen? Se on ihan ok vai?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1433958Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3593064Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142008Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101705Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41139Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23851- 71839
- 44794