Superhiiva vai jotain pahempaa...?

Harrastin suuseksiä ilman kumia etelän matkallani. Typerää, tiedän. Sain jalkaani antibioottikuurin ja vkon kestävän kuurin aikana alkoi tosi paha hiivasienitulehdus. (ainakin niin oletin) Käytin Canesten-voidetta ja sain tutulta lääkäriltä puhelinreseptinä yhden pillerin lääkkeen, joka on ystävilläni vienyt hiivan saman tien pois. Suurin osa kutinaa poistui, mutta limakalvojen turvotus on yhä sama, ellei pahempi. Sattuu pyöräillä, istua, olla. Sen lisäksi painellessa klitoriksen vieressä tuntuu kipeä patti, ei ihossa vaan syvemmällä. Menen ma lääkäriin, jos ei muutoksia. Onko kellään ollut pahaa turvotusta limakalvoissa tms.?
51719
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tyhmästä päästä kärsii koko ruumis

Äänestä

Mulla oli pitkään niin, että ainoat ja aika pahatkin hiivatulehdukset saivat alkunsa antibioottikuureista. Elimistö ei selviä niistä hetkessä, mulla ei edes välttämättä useammassa kuukaudessa. Mulla ruokavalio on lopulta ainoa, joka pitemmällä ajalla tepsii vaivaan.

Ulompiin limakalvoihin olen joskus käyttänyt Bepanthen-voidetta. Sen suojissa iho ehtii parantua.

Patit kannattaa varmaan aina tutkituttaa - on se niinkin, että jos on huolissaan ja jaksaa etsiä, aina löytyy joku nystyrä, josta voi huolestua lisää. Mutta toivottavasti löytyy mukava lääkäri, joka kertoo lisää.

Äänestä

ei varmaankaan mitään syytä epäillä sukupuolitautia.Kaikkihan on hiivaa ja kyllä se Canestenillä lähtee ja jos ei lähde,niin sitten se on superhiivaa.Ja jos oireet menee ohi,niin mitä sitä turhaan lääkäriä vaivaamaan.

Äänestä

Sullahan on herpes! Älä nyt vaan sitä edelleen tartuta, ja hoida oireet pois.

Äänestä
  • hitto että ihminen voi olla tyhmä. Suuseksiä ulkomaan matkalla ilman kondoomia. Silloin saa kyllä syyttää itseään vaaikka tulisi mikäkin rutto..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


erika kirjoitti:

Harrastin suuseksiä ilman kumia etelän matkallani. Typerää, tiedän. Sain jalkaani antibioottikuurin ja vkon kestävän kuurin aikana alkoi tosi paha hiivasienitulehdus. (ainakin niin oletin) Käytin Canesten-voidetta ja sain tutulta lääkäriltä puhelinreseptinä yhden pillerin lääkkeen, joka on ystävilläni vienyt hiivan saman tien pois. Suurin osa kutinaa poistui, mutta limakalvojen turvotus on yhä sama, ellei pahempi. Sattuu pyöräillä, istua, olla. Sen lisäksi painellessa klitoriksen vieressä tuntuu kipeä patti, ei ihossa vaan syvemmällä. Menen ma lääkäriin, jos ei muutoksia. Onko kellään ollut pahaa turvotusta limakalvoissa tms.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu