Laitoimme kotimme myyntiin.

Ja olisimme mielellämme nähneet sen edes lehdessä myynnissä. Mutta toisin oli yrittäjä päättänyt ja laittanut jotain ihan muuta tilalle. Kehtaa edes soittaa yritykseen ja kysyä heidän motiiveistanne, näin kuumana myynti aikana!
11629
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos kotisi on osake, lehdellä on pieni merkitys eläkeläisten keskuudessa.Muuten asunnot myydään välittäjän kontaktien ja netin kautta. Et todennäköisesti ole menettänyt yhtään ostaja ehdokasta. Harvalla yrityksellä on kaikki kohteet koko ajan lehdessä, ne mainokset on enemmän sitä varten että nimi pysyy mielessä ja yritys saa uutta myytävää. voimia sinulle, lähesty toki yritystä ja kerro paha mielesi.

Äänestä
  • Eikös se ole ihan tavallinen tapa toimia? Ihan tavallisillakin välittäjillä.

    Äänestä

  • sitä saa mitä tilaa kirjoitti:

    Eikös se ole ihan tavallinen tapa toimia? Ihan tavallisillakin välittäjillä.

    Olkoon mitä on mutta meille se ei ainakaan ole tavallista.

    Äänestä

  • myös pettynyt kirjoitti:

    Olkoon mitä on mutta meille se ei ainakaan ole tavallista.

    Siis mikä? Ai se ettei juuri teidän asunnon ilmoitus ole lehdessä? Voisiko olla niin, että lehteen on laitettu kiinnostavampia ja myyvempiä asuntoja?

    Äänestä

Mutta kiva se oli se sanakirjakin..

Äänestä

Eihän sielä joka kämppä voi kerralla olla..

Äänestä

Millä perusteella nyt on "kuuma myyntiaika". Uskaltaisin väittää että talokaupat ovat aika jäissä tällähetkellä ja tilanne tulee huononemaan koko ajan. Osaksi syy on Kokkolan kiinteistövälittäjissä jotka lupaavat aivan liikaa hinnat ovat todellakin karanneet lapasesta. Jokainen joka hallitsee peruskoulun matikan ymmärtää sen että jos joutuu seuraavat 20-vutotta maksamaan 2-3 tonnia kuussa lainaa takaisin on se tavalliselle palkansaajalle kestämätön yhtälö. Pienikin koronnousu saa talouden niin sekaisin että piaan välittäjillä riittää taas myytävää.
Toinen juttu on mailman talouden alamäki sanoisin että meillä huonot ajat on vasta tulossa kaikki on pedattu siihen malliin että kohta rytisee ja lujaa. Meidän olisi pitänyt varmistaa oma hyvinvointimme eikä jakaa rahoja pois sinne mistä ne eivät ikinä palaa mutta nyt se on enää myöhäistä viisastella. Muistakaahan tämä puolentoista vuoden päästä kun ollaan aallon pohjassa kuka oli oikeassa.

Äänestä

No kuka?

Äänestä

Jaa. Kokkola lehti ja sanakirja välittäjä :)

Äänestä

miksi täälä pitää itkee jos on aisat huonosti,eikö olisi parempi keskustella välittäjän kanssa suoraan??

Äänestä

Avaajalle vakiot -6 pistettä. Täällä ei erästä asunnonvälittäjää arvostella, tuliko selväksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pettyneet1 kirjoitti:

Ja olisimme mielellämme nähneet sen edes lehdessä myynnissä. Mutta toisin oli yrittäjä päättänyt ja laittanut jotain ihan muuta tilalle. Kehtaa edes soittaa yritykseen ja kysyä heidän motiiveistanne, näin kuumana myynti aikana!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu