Menin paikalliseen Motonetiin ostamaan Longlife H4 lamppuja autooni. Pitkäikäiset hehkut sen vuoksi, kun lamppujen vaihtaminen autooni on niin kovin työlästä, eikä sitä viitsisi jatkuvasti olla tekemässä. Ajattelin Philipsiä ja Osramia, mutta sellaisia ei hyllyssä ollut. Myyjä sitten sanoi, että ainoa jolle luvataan pidempää ikää on tuo Narva. Narva? Häh? Sehän on vanhan DDR:n merkki. Eihän niitä markkinoilla enää pitäisi olla? Mutta jo vain on. Narva Range Power 50 "Up to 50% more light, doubled lifetime" Lupaavat siis pidempää käyttöikää ja myös enempi valoa. Kahden lampun pakkaus 8,90€, siis melko halpoja. Valmistusmaa näkyy olevan Puola. Otin sitten niitä. Toivottavasti ei mene ähiseminen ja noituminen lampunvaihdossa uusiksi ihan lähiaikoina.
Vastaukset 6
- autnet
menee se uusiksi,väärin sä ne kuitenkin laitat
- uskon asia
Halvalla hyvää, harvoin onnistuu.
mainos on aina mainos.- Niinpäsniin
Eka ähinä ja noitutminen on nyt ohi. Nyt vain odottamaan, miten lamput kestävät. Halvalla hyvää en hakenut, vaan oman ilmoituksensa mukaan kyseiset Narvat olivat ainoat hyllyssä olevat, jotka ilmoittivat pidemmästä kestosta. Takavuosinahan Itä-Saksalainen Narvakin saattoi kestää todella pitkään, mutta niissä oli suuria laatuheittoja. Siis yksi lamppu saattoi kestää kolme vuotta, mutta toinen vain kolme päivää. Saksalainen valmistajahan Narva edelleenkin sanoo olevansa. Tosin kyseiset H4:t näkyvät olevan valmistetut Puolassa. Ei siis kuitenkaan Kiinassa.
- vlopw
Vectrassa oli edelliset polttimot Narva H7. Paremmin kestivät kuin Osramit ja PHilipsit. Kannattaa kokeilla.
- Webnarva
Kymmeniä vaihdettu vuosien varrella lukuisiin peleihin. Kaikkein kestävimpiä ovat.
- AinakinNämäToimii
Kauas on päästy DDR:stä. Nykyinen Narva brändiä hallinnoidaan nykyään osoitteessa:
370 W. Trimble Road,
San Jose, CA 95131, USA.
Mitä lamppujen kestävyyteen tulee, niin itse en ole Narvoja kokeillut, mutta ainakin Osramin UltraLife polttimot ovat pitäneet sen mitä ovat luvanneet. Aiemmin Deltta-autossa Kia Ceediin vaihdetut H7 lamput kestivät tasaisesti noin 20000km = reilun vuoden, nyt on neljäs vuosi menossa Osramin UltraLife lampuilla. Valoa saattaa tulla vähän niukemmin kuin ennen, mutta eipä se täällä valaistulla kaupunkiseudulla mitään haittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202532Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401812Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101220- 1081042
- 721008
- 98966
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk87848- 97816
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34781