Menin paikalliseen Motonetiin ostamaan Longlife H4 lamppuja autooni. Pitkäikäiset hehkut sen vuoksi, kun lamppujen vaihtaminen autooni on niin kovin työlästä, eikä sitä viitsisi jatkuvasti olla tekemässä. Ajattelin Philipsiä ja Osramia, mutta sellaisia ei hyllyssä ollut. Myyjä sitten sanoi, että ainoa jolle luvataan pidempää ikää on tuo Narva. Narva? Häh? Sehän on vanhan DDR:n merkki. Eihän niitä markkinoilla enää pitäisi olla? Mutta jo vain on. Narva Range Power 50 "Up to 50% more light, doubled lifetime" Lupaavat siis pidempää käyttöikää ja myös enempi valoa. Kahden lampun pakkaus 8,90€, siis melko halpoja. Valmistusmaa näkyy olevan Puola. Otin sitten niitä. Toivottavasti ei mene ähiseminen ja noituminen lampunvaihdossa uusiksi ihan lähiaikoina.
Narvalamput
6
775
Vastaukset
- autnet
menee se uusiksi,väärin sä ne kuitenkin laitat
- uskon asia
Halvalla hyvää, harvoin onnistuu.
mainos on aina mainos.- Niinpäsniin
Eka ähinä ja noitutminen on nyt ohi. Nyt vain odottamaan, miten lamput kestävät. Halvalla hyvää en hakenut, vaan oman ilmoituksensa mukaan kyseiset Narvat olivat ainoat hyllyssä olevat, jotka ilmoittivat pidemmästä kestosta. Takavuosinahan Itä-Saksalainen Narvakin saattoi kestää todella pitkään, mutta niissä oli suuria laatuheittoja. Siis yksi lamppu saattoi kestää kolme vuotta, mutta toinen vain kolme päivää. Saksalainen valmistajahan Narva edelleenkin sanoo olevansa. Tosin kyseiset H4:t näkyvät olevan valmistetut Puolassa. Ei siis kuitenkaan Kiinassa.
- vlopw
Vectrassa oli edelliset polttimot Narva H7. Paremmin kestivät kuin Osramit ja PHilipsit. Kannattaa kokeilla.
- Webnarva
Kymmeniä vaihdettu vuosien varrella lukuisiin peleihin. Kaikkein kestävimpiä ovat.
- AinakinNämäToimii
Kauas on päästy DDR:stä. Nykyinen Narva brändiä hallinnoidaan nykyään osoitteessa:
370 W. Trimble Road,
San Jose, CA 95131, USA.
Mitä lamppujen kestävyyteen tulee, niin itse en ole Narvoja kokeillut, mutta ainakin Osramin UltraLife polttimot ovat pitäneet sen mitä ovat luvanneet. Aiemmin Deltta-autossa Kia Ceediin vaihdetut H7 lamput kestivät tasaisesti noin 20000km = reilun vuoden, nyt on neljäs vuosi menossa Osramin UltraLife lampuilla. Valoa saattaa tulla vähän niukemmin kuin ennen, mutta eipä se täällä valaistulla kaupunkiseudulla mitään haittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1854231"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?922766Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1442277Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8222336 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark252128- 192031
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302017Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371841- 851839
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201836