kansalaisaloite susista:

uvyr

22

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canis lupus

      Susi kaikille ja parhaille kaksi, mitä sitä sutta vihaa sillä susi on rauhallinen ja seurallinen eläin. Ihmiset jotka sutta vihaa on itse epäonnistuneita elämässään ja purkavat pahaa oloaan susirukkaan.

      • ihanaa

        Kannatin aloitetta ,hyvä olo tuli.


    • äoi7bu

      susijahti alkaa pian. loistavaa.

    • Canis lupus

      Susijahtia kannattavat kokevat omassa elämässään surua, ikävää mutta näin on!!

    • gfdgdgf

      Tappamisen himo on kamala kun se iskee ihmiseen vaikka kohteena olisi avuton susirukka!

      • vvvvvvvvvvvvvvvv

        Olen samaa mieltä susia vaan jokapuolelle suomeen. Esimmäisenä niitä pitäisi kuskata etelän suuriin kaupunkeihin, jotta kaikki pääsevät nauttimaan susista . city susia. Miksi tätä ei tehdä. Miksi sudet saa liikkua ainoastaan pikkukaupunkien ja kylien pihoissa. Tasa-arvoa kaikille suomalaisille

        Samoin susi pitää hyvin luonnon moninaisuutta yllä enemmän vain susia

        Minkkienkin päästäminen vapaaksi oli oiken luonnonsuojeluteko. Tällähetkellä ne popsivat uhanalaiset linnunpojat poskiinsa suomenlahden saaristossa. Piisamitkin on vatmaankin hävinnyt minkkien poskiin. Kumarretaan luonnonsuojelulle.


    • fefrefrf

      Susi on viimeksi ahdistellut ihmistä suomessa 1800 luvun lopussa, mamu sen sijaan ahdistelee melkein päivittäin eikä sitä vaadita pois suomesta.

      Viime vuonna osuus 45 %: Ulkomaalaisten tekemät raiskaukset vaativat täsmätoimia
      Aamulehti

      Ulkomaalaisten tekemät raiskaukset voivat johtaa sisäministeriössä täsmätoimiin. Sisäisen turvallisuuden sihteeristön päällikkö Tarja Mankkinen pitää tärkeänä, että ilmiöön tartutaan nykyistä tehokkaammin.

      4% suomen väestöstä ulkomaalaisia ja ne tekee 45% raiskauksista, OHO

      • vvvvvvvvvvvvvvvv

        Suomessa nyt olevat sudet ovat tulleet venäjältä, että tolla 1800 luvulla ei saa kuin jotkut hyvän mieleen itselle.

        Ja nyt ei ole kyse tälläpalstalla susien raiskauksista vaan pelko on ihan todellinen ihan jostain muusta

        Sudet vain myös isoihin kaupunkeihin. Se on ihan tasa-arvokysymys


    • jjjjjjjoj

      Pelkääkö HUITTISLAISET semmosta mitä ei ole 1900 luvulla eikä 2000 luvulla tapahtunut eli että susi tulee ja syö. Suurempi mahdollisuus on että hevonen puree hengiltä koska sellaista on tapahtunut, onko HUITTISLAINEN luonteeltaan pelkuri??

      • vvvvvvvvvvvvvvvv

        Pelkääkö kaupunkilaiset susia, kun ei halua niitä omiin nutkkiin


      • Oletko saata.a

        aivan varma ettei susi ole ihmisen kimppuun käynyt. ÄLÄ VALEHTELE TÄÄLLÄKÄÄN. kYLLÄ SUSI ON IHMISEN KIMPPUUN KÄYNYT 1900 JA 2000 -LUVUILLA.Suomessa ei varmaankaan, mutta esim.Venäjällä ja Kanadassa näin on käynyt. Siellä niittä on ollutkin, ei Suomessa. Nyt on ja niistä yksilöistä jotka änkee ihmisen asutuksen lähelle pitää päästä eroon. Suojellaan susia vaikka Venäjän erämaissa, ei asutus- ja ostoskeskuksissa.


      • vvvvvvvvvvvvvvvvvvv
        Oletko saata.a kirjoitti:

        aivan varma ettei susi ole ihmisen kimppuun käynyt. ÄLÄ VALEHTELE TÄÄLLÄKÄÄN. kYLLÄ SUSI ON IHMISEN KIMPPUUN KÄYNYT 1900 JA 2000 -LUVUILLA.Suomessa ei varmaankaan, mutta esim.Venäjällä ja Kanadassa näin on käynyt. Siellä niittä on ollutkin, ei Suomessa. Nyt on ja niistä yksilöistä jotka änkee ihmisen asutuksen lähelle pitää päästä eroon. Suojellaan susia vaikka Venäjän erämaissa, ei asutus- ja ostoskeskuksissa.

        Minä asun suomalaisittain isossa kaupungissa metsän laidassa. Kyllä se olisi pirun hienoa, että kun alakoululaiset lapseni lähtee kouluun niin metsän laidassa valvoisi muutama susi. Siis tasa-arvoa kaikille ja sudet myös kaupunkeihin valvomaan.

        Tämä luonnonsuojelu on nyt kyllä alennustilassa mm suomessakin. Vihreät ja oikeutta eläimille järjestössä henkilöillä näyttää olevan vain dollarit silmissä ja puhutaan mikä on trendikästä

        mm minkkitarhojen lopettamisesta on kansalaisaloite eduskunnassa ja kuka on auttanut oikeutta eläimille järjestössä keräämään nim. Sellainen yritys, joka tekee koko ajan eläinkokeita. Minusta tämä on vähän ristiriidassa. Asiasta ei puhuta julkisuudessa mitään. Miksi

        Minkkiruotantoa ja sikataloutta ollaan kovaa vauhtia siirtämässä kiinaan varmaankin parempien elinolojen vuoksi. Mikään järjestö ei ole ottanut puheeksi, että kiinassa viimeviikolla on löytynyt noin 5000 sikaa joesta kuolleena. Miksi ei puhuta. Juomavesi on varmaankin hyvää

        Puolassa sianlihaa uudelleenkäsitellään. Pestään ja laitetaan ilmatiiviisiin pakkauksiin ja myydään ulkomaille uutena. Voi olla tullut suomeenkin. miksi ei puhuta

        Taidetaan myös kiinan lihat uudelleenkäsitellä ja syötetään kouluissa meidän lapsille

        Norjan lohta kasvatetaan chilessä, jossa samassa altaassa saa olla moninkertainen määrä lohia, mita euroopassa saa olla. Merenpohja on täysin kuollut. Tauteihin kuolleita kaloja ei hävitetä vaan syötetään muille kaloille. Ja luonnonsuojelujärjestö WWF on saanut isot ponsorirahat, että pitää suunsa kiinni.

        Tässä kyllä meni luonnonsuojelujärjestöjen uskottavuus ainakin minulta

        Mutta susia kaupunkeihin ja pikaisesti, jos ne ei edes ole tappaneet ihmisiä


    • fngvnbvkn
      • pahasti näyttää

        että luonnonsuojelijat eivät halua kansalaisten noudattavan lakeja, kun vastustavat Köyliöön ja Huittisiin annettua sudenkaatolupaa. Luonnonsuojelijoiden peruste valittaa kaatopäätöksestä on todella ihmeellinen, kun siinä viitataan mahdollisesti tapahtuvaan asiaan, vailla totuuden häivääkään. Tyypillistä piiperrystä, valitetaan valittamisen ilosta ja harmin aiheuttamiseksi lainkuuliaisille kansalaisille.


    • Timo_2

      On kyllä harvinaisen turha kansalaisaloite. Tästä näkee miten kaukana nykyihminen todellisuudesta elelee ja seniilit metsästäjä papat vouhkaa siellä täällä suu vaahdossa susien tappamisesta.

      Helppo niitä susia kaikesta on syyllistää ja susi hysteriaa lietsoa, sillä on vanhat perinteet tässäkin maassa. Tosin 99% ko. aloitteen allerkirjoittaneista ei ole edes eläissään nähneet susia kuin unissaan ja Ähtärissä. Lopettakaa jo ja keksikää jotain järkevämpää sisältöä elämäänne. Viekää ne lapsenne metsään, nauttikaa luonnon monimuotoisuudesta ja opitte ehkä samalla itsekin jotain uutta...

      • vvvvvvvvvvvvvvvv

        Suomessa on laki, että koirat on pidettävä kiinni aina ulkona. Ei tässä ole pitkää aikaa, kun koirat tappoivat ihmisen. Minkätakia sudet saisivat juosta toisten pihapiirissä vapaana maaseudulla. Eikö suomessa ajetakkaan tasarvoa, kuin joissakin itselle mielenkiintoisissa asioissa
        Tämä ei mene tavallisen ihmisen jakeluun. Onko vielä totta, että tämän sudenkaatoluvan aikana susia ruokittiin metsässä, ettei ne tulisi pihapiireihin, Kyllä susi ruokansa etsii kun ruokinta loppuu


      • Timo_2
        vvvvvvvvvvvvvvvv kirjoitti:

        Suomessa on laki, että koirat on pidettävä kiinni aina ulkona. Ei tässä ole pitkää aikaa, kun koirat tappoivat ihmisen. Minkätakia sudet saisivat juosta toisten pihapiirissä vapaana maaseudulla. Eikö suomessa ajetakkaan tasarvoa, kuin joissakin itselle mielenkiintoisissa asioissa
        Tämä ei mene tavallisen ihmisen jakeluun. Onko vielä totta, että tämän sudenkaatoluvan aikana susia ruokittiin metsässä, ettei ne tulisi pihapiireihin, Kyllä susi ruokansa etsii kun ruokinta loppuu

        Parahin "vx16", miten noi koirat nyt susiin liittyy? Pitääkö kaikkia nelijalkaisia metsän elukoita nyt ryhtyä hihnassa taluttamaan kun koiraakin pitää hihnassa pitää niin neidille tulee sitten hyvä mieli? Laitetaanko kaikki linnutkin häkkiin, eivätpähän lentele meitin pihalla...? Tasa-arvonkin sait sotkettua samaan soppaan, kas kun et alkanut naisten äänestyoikeudesta horisemaan.

        Pikkasen kun viilaat tohtorin kanssa vielä sitä päivittäistä lääkitystäsi kohdilleen niin alkaa ajatuksesikin juoksemaan oikeaan suuntaan...

        PS. Koirat on pidettävä kytkettyinä 1.3-19.8 välisenä aikana, muuten saa olla vapaana kunhan ei ole taajamissa tai muiden mailla...


    • koira

      Kyllä on täyttäpaskaa että koirat pidettävä ulkona kiinni, kyllä koira saa olla auki kun se hallittavissa esimerkiksi kävelee rinnalla lenkillä. Saa koira olla omassa pihassakin auki eikä siinä auta huittisten ukon valitus mitään. Eikö tämä mene huittisten ukon jakeluun millään.

      • vvvvvvvvvvvvvvvv

        Kyllä susikin saa olla auki, mutta mitä ne tekee toisten ihmisten pihäpiireissä. Kuka vastaa susien tekemisistä toisten pihapiireissä.

        Menes kävelyttämään koiria kaupungilla ilman talutushihnaa. Huittisissa varmaankin voi kävelyttää, koska siellä ei ole poliisejakaan.


    • kuunnellut

      Mikähän lienee totuus tuossa susien määrässä?Uutisoinnin mukaan Suomessa
      on noin 350 yksilöä.Samassa lueteltiin Puolan 1500 ja Ruotsissakin lähes 700.
      Jos täällä on vain tuo 350 virallista,niin miten niitä näkyy isolla alueella lau-
      moittain?Kyllähän Susi liikkuu,mutta sittenkin joku ei täsmää

      • Suzi Q.

        Susia on Suomessa vähemmän, koska ennen eu:ta ne metsästettiin lähes loppuun. Määrä ei ole varmaan tasan 350, mutta siinä 250 ja 500 välissä se varmasti on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      53
      3837
    2. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3685
    3. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      398
      3481
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      81
      3287
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3069
    6. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2558
    7. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      50
      2445
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      103
      2295
    9. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      2079
    10. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2079
    Aihe