Vaaditaanko keltakuumerokotus todistus matkalla Arg.-Uruguay?

tietämätönn

Lennän Argentiinaan ja menen sieltä suoraan lautalla Uruguayhin. Terveyskeskuksessa eivät osanneet sanoa, vaaditaanko Argentiinasta Uruguayhin saapuvilta todistus keltakuumerokotteen ottamisesta. Osaisikohan täällä joku neuvoa?

3

894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mantan mies

      Moro! Menin vuosi sitten lautalla Colonia del Sacramentosta yli ja ei kukaan kysellyt todistusta kyseisesta rokotuksesta.

    • tietämätönn

      Kiitti! :)

    • kerranelamassa.fi

      Taitaa tulla pahasti myöhässä, mutta jaan kuitenkin oman kokemukseni :D

      Itseltäni on keltakuumerokotustodistus kysytty vain kerran, Brasilian rajalla (en muista olinko tulossa Venezuelasta vai menossa Peruun). Käsittääkseni käytäntö on, että jos matkustaa sellaisesta maasta jossa esiintyy keltakuumetta, niin se paperi pitäisi olla.

      Olen menossa Afrikkaan ja uusin toissapäivänä muutaman rokotuksen. Keltakuume (10v voimassa) maksoi viitisen kymppiä, terveyskeskuksessa eivät laskuttaneet ylimääräistä itse rokottamisesta.

      Paljon reissaavan kannattaa pitää huolta, että varsinkin jäykkäkouristus- ja A-B-hepatiittirokotukset ovat voimassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3193
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2905
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2162
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1605
    5. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      6
      1389
    6. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1379
    7. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1364
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      15
      1332
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1331
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1285
    Aihe