Tarvitsen apua !

onnimursu

niin että meillä on koira, 2v perhoskoira ja haluaisin nyt kysyä paria asiaa joihin olis kiva saaha apua!
eka juttu on, että onko se ihan ok jos koiralla on aika pahan hajunen hengitys ja haisee aika kauas ja pahalle, että kuuluuko koiran hengityksen haista kamalalle? :D ja onko jollain vinkkiä että mitä kannattaisi tehä sille, oon kyllä yrittänyt pestä sen hampaita mut se on vähän vaikeeta ku koira on vähä villi jos yrittää pestä.
ja mitä mun kannattais tehä ku meijän koira ei suostu oikein syömään sen ruokaa ja mun vanhemmat ei suostu ostamaan enää uutta erilaista ruokaa vaikka aikasemmin se ruoka on jo kerran vaihettu. ja oon kyllä sanonu että ei oo hyvä jos koira ei syö sitä (ku joskus se saattaa syyä vasta illalla vaikka aamulla laitetaan ruoka, ja se syö varmaan vasta ku sillä on tosi kova nälkä ku sille ei oikein maistu. sen pitäis syödä 2 krt päivässä) mutta ei mun vanhemmat suostu vaihtamaan sitä ruokaa. musta kyllä ei oo kovin hyvä jos koira ei tykkää sen ruuasta, vai mitä mieltä te ootte?

1

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xeeeeee

      Jotkut koirat on vain niin nirsoja ja ns. kyllästyvät kun pitkään syövät samaa nappulaa. Omalla koirallani on sama juttu, välillä vaihtelen ruokaa kun alkaa pahasti tökkimään. Lisäksi sekoitan nappuloitten joukkoon välillä raejuustoa, viiliä, piimää, rahkaa ja lisään kerran päivässä teelusikallisen rypsiöljyä.

      Ja mitä tuohon pahanhajuiseen hengitykseen tulee, niin koirallasi saattaa olla hammaskiveä. Koirilta sitä poistetaan samalla tavalla kuin ihmisiltäkin. Olen huomannut tuttujen koirien kohdalla, että vanhemmiten hengitys saattaa alkaa haistakin..olisiko syy sitten tuo sama hammaskivi, jos sitä ei ole poistettu? Oletko muuten käyttänyt noita dentasticksejä? Niiden pitäisi puhdistaa hampaita. Tai syökö koirasi puruluita, nekin ovat hyväksi hampaille. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2779
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2587
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1592
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1483
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      30
      1222
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1151
    Aihe