Eli. Laitoin avocadon siemenen kasvamaan tässä ehkä viikko sitten.
Eilen sain huippuidean laittaa kovera(suurentava) peili moninkertaistamaan auringonvalon. valosta muodostui pistemäinen, ja suuntasin sen mullan pinnalla olevaan siemeneen. Jätin siemenen siihen ehkä 2-3 tunniksi.
sitten satuin laittamaan sormen säteen eteen ja havaitsin että se on ihan perhanan kuuma. Paperillakin kokeilin ja se alkoi savuta.
Mitä luulette, kasvaako siemenestä enään mit'ään, vai korvaanko uudella?
Siemenen kärki kuivui hieman siinä säteen alla. muita pinnalle näkyviä vaurioita ei ole.
Kiitos jos jaksat vastata.
Avocado
4
180
Vastaukset
- Ensikertalainen :)
Ja jos samalla saisi vinkkejä (suosituksia lämpötiloista, kastelusta) myös mandariinin, ruohosipulin, ja basilikan kasvatukseen ruukussa sisätiloissa.
Kiitos :) - Pumpkin
Itselläni siemenestä kasvatettu avokado on ollut jo parisen viotta mutta nyt näyttää siltä että se heittää henkensä pian... Ainakin opin että avokadoilla pitää olla tilavat ruukut tai että muistaa vaihtaa suurempaan tarpeeksi usein( taisin itse tämän unohtaa...:(. ) tuosta poltosta en osaa sanoa mutta ainahan voi toisen siemenen multaan tökätä ihan varmuudenvuoksi. Kastelua paljon ja minull kasvi on majaillut ikkunalaudalla läpi vuoden jouduin kylläkin siirtämään sen lattialle kun alkoi olla liian pitkä:)
Mandariineja kyllä löytyy ikkunalaudalta myöskin. Enpä tiedä onko niissä mitään kummoista... Kastelua ja valoa ja itse hämmästelin kun lehtien tyviin alkoi tulla piikkejä joten nykyään pitää olla vähän varovaisempi mihin sen sormen tökkää :D ainut omgelmani tällähetkellä on se kun istutin samaan aikaan myös appelsiineja joten en enää erota/muista mitkä noista pikku puista on mandariineja ja mitkä appelsiineja.... Nooo pääasia että ne on vielä hengissä, toisinkuin avokado. Uusi siemen kylläkin tökätty multaan, tälläkertaa mini avokadon siemen, mutta saa nähdä ryhtyykö se siitä kasvamaan.
Ruohosipulista ei juuri tietoa , en ole edes harkinnut istuttaa kun takapihalta löytyy ihan vapaasti kasvavaa ruohosipulia, ja basilika taas on lähinnä kaupan purkkeja ja niiden pitämistä hengissä, muun perheen syödessä lehtiä minkä ehtii :D
Toivottavasti oli ehes jotain apua :) - Ensikertalainen :
Kiitoksia :)
- Avo-kaato
Osta uusi ja ehdottomasti kypsä avokado ja hautaa siemen muhevaan multaan.
Jotkut liottavat sitä ensin
vedessä muka saadakseen kovan kuoren pehmenemään, mutta olen ajatellut itsekseni, että avokadolla on ollut omat syynsä tehdä niin iso siemen, niin että kyllä se itää mullassa samalla tavalla kuin mikä muu siemen tahansa.
Jonkin ajan kuluttua siemen itää, jos on itääksensä, ja sitten vain kastelet. Ruukun pitää olla aika kookas, mieluummin saviruukku, ja aluksi voit pitää sen päällä lasipurkkia tms. läpinäkyvää kattoa, jonka sisällä itu saa olla kuin ansarissa. Katso, että saa ilmaa kuitenkin.
Avokado kasvaa nopeasti. Itselläni on ollut muutaman kuukauden avokado kasvamassa, ja se on n. 70 cm ja on kasvattanut komeat pitkät lehdet. Toivon, että se jaksaa pimeän talven! Kovin aurinkoisesta paikasta se ei tunnut välittävän. Pidän sen lattialla kaukana ikkunasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12611134Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610324- 268030
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1876537Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.505622- 735071
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1474384Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254236Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas704067Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333614