Huolla rellusi oikein ; )

Megukaks

Heips. Löysin tämän volvolandian keskustelupalstalta. Ajettelin, että se voisi huvittaa myös meitä renun omistajia ja keventää palstan välillä niin kitkerää tunnelmaa...

RANSKATTAREN KOEAJO:

Ranskalaisen auton avaimet ovat yleensä joko hukkuneet jemma nimiseen paikkaan tai ne on piilotettu sokeripurkkiin ja naapuri on sokeria lainattuaan leiponut ne tiikerikakkuun. Onneksi koeajoon varatun ranskattaren oviin, että virtalukkoon kävi sama kahvilusikka. Autoa oli yritetty maahantuojan toimesta siistiä, mutta takapenkille unohtuneet, pelikortit, pitsiliinat, työkyvyttömyyseläkehakemukset, raviurheilulehdet, ajurinlakki, retkikeitin, makkaratikut ja mustunut katto kertoivat edellisistä omistajista sentään jotakin.

Maahantuojan ohjeiden mukaisesti tungin kahvilusikan virtalukkoon ja väänsin. Niin sinun ei todellakaan tarvitse olla mikään Uri Geller vääntääksesi lusikalla ranskatarta käyntiin. Starttimoottorin kiljahtaessa aloin sotkea pedaaleita kuin pyhäkoulun opettaja polkee vanhaa harmoonia. Taustapeilistä alkoi näkyä savumerkkien tapaisia pöllähdyksiä ja autoa ravisteltiin kuin yskänlääkepulloa ennen käyttöä. Tiesin auton käynnistyneen, kun ikkunat alkoivat vetää huuruun ja kierroslukumittari seilasi 3-4 tuhannen paikkeilla.

Ranskalaiset insinöörit olivat korvanneet vaihdekepin kojelautaan survotulla kävelykepillä. Temmoin keppiä kuin oven väliin jäänyttä sateenvarjoa raitiovaunussa ja arvoin vaihteita tyyliin: kakkonen, kolmonen, ykkönen, Bingo! ja harmaahapsinen voittaja siellä nurkkapöydässä, ole hyvä tule hakemaan palkintosi joka on tällä kertaa kaksi paria tukisukkia ja mutahoitoja Ikaalisten kylpylässä!

Ranskattaren kuljettajan penkki oli saanut hyvän otteen perseestäni, eikä aikonut päästää saaliistaan irti. Onnistuin kuitenkin saamaan siedettävän ajoasennon, vaikkakaan munani eivät ole koskaan käyneet yhtä lähellä leukaani. Ajaessani ensimmäiseen tiukempaan mutkaan huomasin erikoisen ilmiön. Auton renkaat olivat tukevasti kiinni tiessä, mutta keskipakoisvoima väänsi koria vinoon niin, että ulkokurvin puoleiset lokasuojat iskivät kipinää? Ohjaus oli ranskalaiseen tapaan tunnokas, eli rattia sopii pyöritellä kuin onnenpyörää. Se välitti tien kallistukset ja liukkauden kuljettajan käsiin yhtä hyvin kuin 1600-luvun Espanjalainen fregatti ruoriin.

Moottoritielläkään ranskatar ei jätä ketään kylmäksi. Keskustelu auton sisällä tapahtuu paperilappuja vaihtamalla tai kirjoittamalla suoraan huurtuneeseen tuulilasiin. Boeing 747 lentokoneen turbiinisiipien takaa on nousukiidossa mitattu samoja desipelilukemia kuin ranskattaresta kiihdytyskaistalla, joten ei ole mitenkään hassua ajaa ranskatarta esim. tankoparsat korvissa. Maantiellä ohitukset sujuvat siten, että kun edessä ajava metsätyökone väistää bussipysäkille, niin kaikki kyydissäolijat ottavat muna-asennon ja kuskin runtatessa pienempää silmään luetaan rukous. Jos ohitus tyssää esim. traktorin perävaunun kohdalla keulaan osuneeseen isohkoon kärpäseen tai tuulen henkäykseen, on hyvä keskeyttää ohitus ja yrittää alamäessä uudestaan.

Turvavarusteita ei ranskattaresta juurikaan löydy. Päätä suojaa vain kuljettajan käyttämä olkihattu ja penkitkin on syytä pitää ajon aikana etuasennossa, jotta kuljettaja ei esim. kettuun törmätessä jäisi kitumaan. Tavaratilat ovat Ranskalaiseen tapaan hulppeat sillä kaikki kesämökkiä pienemmät esineet kuljetetaan tavallisesti katolla. Aidoissa ranskattarissa vakiovarusteisiin kuuluvat myös kukalliset verhot ikkunoissa. Matkamusiikista vastaa kuljettajan sylissä tiuhaan soiva haitari ja kauhusta kirkuva anoppi. Kaikki käyttökytkimet on sijoiteltu Ranskalaiseen tapaan kätevästi, esim. meikkipeili sijaitsee takaluukussa, mukitelineet penkin alla ja tupakansytytin bensakorkin vieressä. Näin anoppi voi kaunistautua omalla paikallaan vararenkaan ja tunkin välissä, ohituksissa kaikki voivat huoletta laskea alleen ja lopuksi kuski pääsee eroon koko roskasta vetäisemällä tankatessaan kunnon hermosauhut.

Vive La France!

9

2430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matti

      Eheheeee....! Sisältää joitakin yhtymäkohtia aikoinaan omistamaani Tippaan; voi tätä nostalgian kaunolinnun siipien havinaa .

      • Timba

        Piristi mukavasti päivää :) Kiitos !


    • Megukaks

      Tuo edellinen olikin koeajo joka oli hauska sekin, mutta otsikon piti viitata tähän huoltojuttuun joka oli myös samalla keskustelupalstalla.

      RANSKALAISEN AUTON HUOLTO-OHJE

      Aseta kuljettajan oven eteen tyyny ja riuhtaise ovi auki. Näin rattiin sammunut Pierre-eno ei loukkaa päätään pudotessaan asfalttiin. Poista tyhjät viinipullot ja heitä jalkatilasta heinäpaali takapenkillä majaa pitävälle Blå Castello-aasille. Avaa hansikaslokero ja poista sieltä kuolleet kissanpennut. Kaiva taskustasi omena ja houkuttele sillä penkin alla nukkuva Arlene-maasika tiehensä. Nyt sieltä auringonkukkien joukosta pitäisi pilkottaa kampi jolla saat avattua konepellin.

      Raota konepeltiä, mutta varo sieltä ilmaan pelmahtavaa puluparvea. Siirrä talikolla heinät ja irtonainen maa-aines syrjään, varo käärmeitä. Häädä ilmanpuhdistimessa asuva näätä pakosalle taputtamalla voimakkaasti käsiä. Jos fasaanilla ei ole munia pesässä pääset helposti käsiksi öljytikkuun. Vuole kuivunut öljy tikusta terävällä puukolla ja tarkista öljymäärä ja nesteet, eli jos Pierre-enon takataskusta pilkottavassa taskumatissa on vielä konjakkia pohjalla niin juo ne pois.

      Kierrä autoa ympäri ja paina peukalolla kulmista. Jos helma osuu maahan ja auto jää keikkumaan kuin naapurin Charlotten kesämekkoon puettu takapuoli, niin jousitus on vielä kovassa iskussa.

      Paina kytkin Pohjaan ja käy läpi koko vaihdekuvio . Jos ykkösen ja nelosen välisistä vaihdoista syntyvässä rusahtelussa voi kuulla sanat: Fran, cois, Mitte, rand, on vaihteisto kunnossa.

      Irrota Jacques-sedän olkaimista kyhätyt kuormaliinat kattotelineestä ja nosta isoäidin ruumisarkku pois katolta. Laita arkku poikittain auton eteen tai taakse riippuen mäen suunnasta. Jos auto ei lähde vierimään kun kytket vaihteen vapaalle on käsijarru kunnossa.

      Laita puskurin päälle kaksi tuikkukynttilää ja sytytä ne. Jos asut maaseudulla ja sinulla on tarvetta lisävaloille laita neljä. Kutsu 150 kiloinen Catherine-siskosi eteen istumaan ja tarkista lähivalojen suuntaus. Kokeile vielä pitkät valot käskemällä Catherinen siirtyä takapenkille.

      Avaa vasen sivuikkuna raolleen ja työnnä käsi ulos. Tee samoin oikealle sivuikkunalle, mutta käytä kätesi jatkeena patonkia. Heiluttele käsiäsi ylösalas. Jos nyt vasemmassa ikkunassa heiluu käsi ja oikeassa ikkunassa patonki ovat vilkut priimakunnossa.

      Jos rakkaasta ranskattarestasi alkaa kuulua epäilyttävää kolinaa takapäästä niin, koputa takakonttiin kuivuneella patongilla ja karjaise: Policia! Pian sieltä säntää 4 romanialaista laitonta maahanmuuttajaa pakosalle ja kolinat ovat tipotiessään.

      Vive la France!

      • Max

        Mutta kuten huomaat, renault-väellä on itsetunto ja huumorintaju kunnossa :)


    • 19R

      "mutta takapenkille unohtuneet, pelikortit, pitsiliinat, työkyvyttömyyseläkehakemukset, raviurheilulehdet, ajurinlakki, retkikeitin, makkaratikut ja mustunut katto kertoivat edellisistä omistajista sentään jotakin."

      Höpö höpö,ainakin Suomessa mannet ajaa vain Mersulla ja köyhemmät Volvolla.

      Ei ne Relluja huoli,laatutietoista väkeä kun ovat,ainakin osa,eli ne Mersulla ajavat,laatu ja Volvo kun eivät ole koskaan kuuluneet yhteen,ainakaan Amatsonin jälkeen.

      • Frances

        Ranskassa vanhat Renaultit ja Citroenit ovat kylläkin kovasti vähemmistöjen mieleen.


    • ME I owner

      Johtunee siitä että olen kai herkällä tuulella mutta tarinasi aiheuttivat naurusta johtuneen vatsakrampin. :)

    • Juha

      "Onneksi koeajoon varatun ranskattaren oviin, että virtalukkoon kävi sama kahvilusikka."

      Vaarillani ja isälläni oli vanhat piikkinokka-Skodat, niitähän oli 50-luvulla, ja molemmissa oli virta-avaimena suora metallitikku, niin kuin naula, mutta pyöreä.

    • Jees

      ...osu ja uppos! Loistavaa! =DDD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9245
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8100
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5895
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2420
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2135
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1775
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1719
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1498
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1494
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1399
    Aihe