Kun ei Chatin ilmoitustaululla viestini kestä, ei kuulemma kuulu sinne…
Olen pitemmän aikaa ihmetellyt ja oudoksunut ”arvon” sheriffien tapaa parveilla yhdessä ja samassa huoneessa. Parhaimmillaan olen samassa huoneessa nähnyt neljäkin (4) sheriffiä samalla kertaa ja koko huone oli täynnä eli 80 hlöä jokunen VIP siihen lisää. Ja entäpä muut huoneet, ei sefun sefua. Entäpä, jos jossakin huoneissa olisi tullut rähinä? Juu hyvähän se on sanoa, että hakekaa sheriffi paikalle, mutta milläs haet, kun et itse pääse sinne huoneeseen, jossa koko lauma oleilee. Ja turha väittää, että onhan muitakin huoneita, niistä sheriffi. Ensinnäkin tunnettavuus ja toiseksi tulisiko kukaan kuitenkaan, vierailevaksi ”tähdeksi”.
Mielipiteineni en ole yksin, sillä tiedän, kun olen keskustellut muiden kanssa, että sheriffien parveilu ärsyttää muitakin, kukaan ei vain tunnu saavan suutaan auki tai näppistään teroitettua ja purnaavan asiasta.
Syysterkuin: Stuidu.vm.61
Kyseenalaistan toiminnan…
10
769
Vastaukset
- micco
Lähde sinäkin lenkille rauhoittumaan. Elämää on ennen kaikkea chattien ulkopuolella. Mikä hiton rähinä? Pelkäätkö saavasi verta nenään? Kuule, ei sanat satuta sätissä, leikkiähän kaikki on vain. Seriffeillä oli ehkä palaveri siinä huoneessa. :)
- raipe
Katsos sefutkin ovat vain ihan tavallisia sättääjiä..heillä EI ole velvollisuutta mihinkään!Vapaa ajallaan ja samalla kun chattailevat..valvovat huoneen touhuja.Palkkaa he eivät tästä koiranvirasta saa..joten ala itse seriffiksi,niin näet,mitä herkkua se on :)
Ystävyydellä ex-sefu - tuttu
Mikä helkutti saa ihmisen hankkimaan itselleen moisen seriffin viran???
Nouseeko itsetunto? - on olemassa
Sefuja pyydetään paljon sättipostilla paikalle, eli ei kannata unohtaa hyviä apuvälineitä. Ja sefut yleensä roikkuvat monessa huoneessa yhtä aikaa. Ja jossain huoneessa saattavat keskenään samal moikata toisiaan.
- Minä vaan
Ainahan voit myös ruksia häiriköt pois ruudultasi, se on hyvä konsti, eli väkänen vaan häiriköiden nikin eteen.
Olen myös huomannut että viihdyt sellaisissa huoneissa, joissa ei ole kuin korkeintaan 10 henkilöä, ei sefut sellaisiin tule, eikä paljon häirikötkään. - Jaapajaa
Ovatkos ne sefut sinua häirinneet jotenkin? Rajoittaneet kirjoittamista, hiljentäneet tai muuten mielestäsi täyttäneet ruutua? Oletko jossain huoneessa jäänyt häirikön jalkoihin, etkä ole saanut apua? Itse paljon ko. huoneessa roikkuvana en ole nähnyt yleistä keskustelua aiheesta. Oletkohan lietsomassa sotaasi punaisilla?
Ensinnäkin chat-sefuista ylläpito esittää nimenomaan, etteivät he ole tavallisia sättääjiä kummempia, joten he saavat oleskella ihan missä haluavat.
Toisekseen rekisteröityneenä käyttäjänä voit aina laittaa sefuille chatpostia. He reagoivat siihen kyllä, jos osaat kirjoittaa avun tarpeesi selvästi.
Kolmanneksi tällaiset kirjoitukset voit ihan hyvin lähettää palautteena ylläpidolle. He tarkistavat kyllä sinun valituksesi.
Neljänneksi voisit sitten itse anoa sefun oikeuksia, mikäli saat enää tämän jälkeen jonkun toimivan sefun suosittelemaan itseäsi.
Viidenneksi chatmaailma on ihan vapaaehtoinen. Jos ei viihdy ja toiset ärsyttävät pelkällä olemassaolollaan, voi aina jättää tulematta. Pelkän sefun tähden näkeminen ei pitäisi ketään noin paljon kiihdyttää. Häiriköt voi ruksia itsekin. Elä ja anna toistenkin elää, sanoi jo Ian Flemming aikoinaan.- Joopajoo
Varmaan lietsoo siellä eri nikeillä, ainakin kaksi rekattua nikkiä Stuidulla, luulen että kolmaskin
- rekkaamaton
Joopajoo kirjoitti:
Varmaan lietsoo siellä eri nikeillä, ainakin kaksi rekattua nikkiä Stuidulla, luulen että kolmaskin
tämä stuidu tosiaankin on aika ärhäkkä tuolla huoneissa. Vaan onkos se hyvä vai paha...
Sivunsa vois kyllä päivittää se 0608...naurattaaa...
- A:DONIS
huomannut samaa waan päinwastoin ;/
sefut owat olleet aika hywin yhteistyös ja waihtaneet huonetta jos jostain puuttuu ?
mutta en olekaan koko ajan paikal ;)
ehkä palwelun pitäisi kiinittää huomiota siihen että joka huonees olis sewu waik wirkaa tekewä :)
ja et mex kax sewuu yx huone ?
ja onhan niin että kaikki sewut eiwät ole hommansa tasal ;)
jos antaa omien tunteiden waikuttaa työhön on wääräs wiras tjn
ÄÄNETÄKÄÄ miu sewux ni ei ole kauaa siin wiras ;)
kaunista syksyä siul Stuiduwm61 ;) - Cesar
Jaapajapalla oli jo hyviä vastauksia tähän, mutta lisäämpä nyt itsekkin sefuna jotain. 30 huoneessa meitä on välillä kahdeksankin paikalla, ja ymmärrän että se näyttää vähän hassulta kun 30 kakkosessa ei ole ketään. Mutta niin se vaan on että me olemme tavallisia sättäreitä jotka jutellaan omien sättiystävien kanssa siinä missä muutkin... Ja kun se vaan on niinkin että sitä tulee helposti alotettua juttelun toisen sefun kanssa, niin sitten ollaan samassa huoneessa. Itse yritän useasti tehdä silleen että pidän jotain toista huonetta auki taustalla ja hieman tarkkailen sitä samalla.
Lähes aina olen lähtenyt pyydettäessa toiseen huoneeseen katsomaan tilannetta. Joskus tietysti on oma keskustelu sen verran kesken että oon sanonut josko joku toinen ehtisi. Otan kyllä tähteni jonkinlaisena velvoitteena koska olen sitä aikoinaan itse pyytänyt.
Vaikka tunnenkin hieman pistoa sydämessä, niin katson kuitenkin oikeudekseni jutella missä haluan. Kysymyksesi ei kuitenkaan loukannut, vaan oli asiallinen ja ehkä aiheellinenkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4703447SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1142607Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842142Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1661963Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä121871- 1471796
- 941611
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi421492Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3541334Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li341321