Siskoni lapsi on 13-vuotias ja poika ja leikkii vieläkin nukeilla,Hän aloitti leikkimään noin 3 vuotiaana siskonsa nukkeilla ja sen jälkeen on ostanut omia nukkeja. Onko ihan normaalia? Olen yrittänyt saamaan häntä lopettamaan ja pari kertaa luullut että hän olisi lopettanut mutta sitten alkanut taas ostelemaan niitä. Olen sanonut hänen äitilleensä että ei anna ostaa niitä mutta pitää sitä normaalina asiana. Joten pistäkää viestiä mitä mieltä olette tästä ja miten saisin hänet lopettamaan hänen nukke keräilyn? Kiitos..
13-vuotias poika Leikkii nukeilla
9
1525
Vastaukset
- jkldjsdiwqk
Mitähän se asia sinulle edes kuuluu?
- 1+14
Miksi pitäisi antaa lopettaa nukkien keräily? Oletko tullut ajatelleeksi, että ehkä siskosi lapsi olisikin transsukupuolinen? Eli kokee vahvasti olevansa tyttö, mutta biologisesti pojan kehossa.
Ehkä nukeilla leikkiminen on hänen tapansa selviytyä elämästä NYT poikana. Ehkä se on ainoa asia tyttömäisestä elämästä, joka hänelle suodaan perheessä. Kannattaisi kysyä äidiltä, että onko tämä lapsi koskaan mahdollisesti sanonut "mun pitäisi olla tyttö", "olen tyttö", "miksi olen poika?" tai jotain muuta tuon tapaista.
Olen itse transsukupuolinen mies (eli biologisesti nainen, mutta koen olevani mies) ja vasta 30 vuotiaana hakeuduin transpoliklinikalle selvittämään sukupuoliristiriitaani. Viime syksynä minut diagnosoitiin transsukupuoliseksi ja 2 kuukautta testosteronihoitoja takana ja leikkaukset edessä. Elämä tuntuu ensimmäistä kertaa elämisen arvoiselta, kun ei tarvitse piilotella minuuttaan.
Jos tämä 13-vuotias itse on halukas ja perhe on valmis tukemaan, niin kannattaa ainakin selvittää transpoliklinikalla olisiko tässä kyse juuri jonkin asteisesta transsukupuolisuudesta. Terveyskeskuslääkärin kautta lähete, joko Helsinkiin tai Tampereelle. Tutkimus ei maksa mitään, mutta voi selvittää asioita paljon. Alaikäisiä transsukupuolisia otetaan tutkimuksiin, mutta hormonihoitoihin eivät pääse kuin vasta täysi-ikäisinä.- No mutta
sitähän aloittajakin varmaan pelkää
- Ymmärtäväinen
Tuo on ihan normaalia, sinä ylireagoit. Siskon poikasi on sellainen kuin on ja sen ei pitäisi olla sinun ongelmasi. Hän sen päättää mistä pitää. Ei kaikkien poikien tarvitse olla "normaaleja". Minullakin on sisko joka oli tuon ikäisenä hyvin poikamainen. Mutta huolehdi sinä sinun asioistasi äläkä siskon poikasi!
- Ärsyttää!
Oletko noin kapeakatseinen? Taidat kuulua niihin ihmisiin jotka jaottelevat lelut tyttöjen ja poikien leluihin, ja sen että 12 vuotiaana ei kuulu enään leikkiä. Olen itsekkin leikkinyt nukeilla ja olen poika. Ja muistaakseni aina tuohon 14 vuotiaaksi asti. Nykyään olen 16 ja nuket on vaihtunut pelikonsoleihin ja peleihin. So what vaikka poika leikkiikin nukeilla ja on 13. Hän on täysin normaali.
- pink & blue
Ja miksiköhän nukeilla leikkiminen tekee pojasta transun???
Kyllä on taas niin vanhanaikaista ajattelutapaa että huhhuh! - Haima-täti
Kyl taas vois ämmä pitää lärvinsä kiinni.
- hahahahaasaaa
No kyllä se on vähän outoa jos 13-vuotias LEIKKII nukeilla! Keräily on ok, ja ns. leikkiminen kuten ulkoleikit, pojilla ehkä legot yms mutta nuket tuon ikäisellä pojalla! Ei todellakaan normaalia, tulee kiusatuksi. Kaikki eivät välttämättä halua lapsistaan transsukupuolisia, joka on tosi ällöä. Homot ymmärrän.
- Anonyymi
XD Lohduttavaa, että tää viestiketju on 8-9v. vanha. Ap kai olet itse tajunnut tähän mennessä kuinka vitun typerä olitkaan vuonna 2013?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678